Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

LÉTA BĚŽÍ: V Ostravě proběhl 3. ročník akce Spolu ruku v ruce

  • Ostrava,

V ostravském trojhalí Karolina proběhl v sobotu 14. května 2022 už třetí ročník akce Spolu ruku v ruce. Pořádal ji Moravskoslezský kraj. Kvůli covidové pandemii měla dvouletou pauzu. Teď se vrátila na původní místo, s bohatým programem.

Akce Spolu ruku v ruce proběhla poprvé v roce 2018. Moravskoslezský kraj chtěl lidem ukázat, že lze pečovat o svého blízkého doma, v přirozeném prostředí. I když je to náročné.

Eva Pyrtová, spolupořadatelka akce, Krajský úřad Moravskoslezského kraje: “Je to akce, která je posunutá o dva roky, takže to bylo hektické. Některé stánky se nám odhlašovaly, ale byly nahrazeny a jak jsem to tady procházela, tak to bude úžasný program. Máme tady sociální služby, máme tady jednu zdravotní školu, jinak i canisterapii s pejskama.”

Na akci vystoupilo několik kapel a účinkujících. Návštěvníci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak se cítí člověk se sníženou soběstačností. Mohli se také dozvědět spoustu informací o neformální péči. Nebo se aktivně zapojit do doprovodného programu.

Alexandra Čubová, Charita Ostrava: “Jako první, co vnímám, se mi moc líbí název. Spolu je nám blízko naší práce. Jsme moc rádi, že lidé mají možnost vyzkoušet si i těžké situace, které jsou mnohdy za plentou a vlastně to nevidí. Jsem ráda, že tady máme propojení s ostatními organizacemi a veřejnost má možnost nakouknout do té péče a do toho života lidí, kteří o někoho pečují."
návštěvnice akce: “Je to úplně super, úplně skvělý nápad a chválím každého, koho to napadlo. Já mám sama postiženého syna, je to práce 24/7, ale každý úspěch, který se vám u toho dítěte dostaví, stojí za tu dřinu."

Návštěvníci, kterých podle pořadatelů dorazilo přes dva tisíce, mohli dobrovolným vstupným přispět na dvě svépomocné skupiny, které sdružují neformální pečovatele. První z nich je spolek Angelman.

Dagmar Kozáková, předsedkyně spolku ANGELMAN CZ: “Angelmanův syndrom je genetická vada, která se pojí s 15. chromozomem. Je to genetické onemocnění, které se pojí s mentální retardací. Jedinci dosahují mentální úrovně maximálně dvou až tří let. Mají motorické problémy, loutkovitá chůze, někteří nechodí vůbec, mají poruchu rovnováhy. Toto onemocnění se pojí i s epilepsií, poruchou spánku. Mají absenci řeči, vůbec nemluví. V podstatě je to 24hodinová péče.”

Druhým spolkem, který získal podporu na svou činnost je Tandem Duha, který působí na Karvinsku a Jablunkovsku.

Helena Durajová, zakladatelka spolku Tandem Duha: “Děláme různé aktivity. V současné době máme na kontě asi 100 akcí růzhého druhu - sportovní, charitativní, kulturní, společenské. Pořádáme třeba pro hendikepovanou mládež taneční kurzy, právě jsme měli závěrečnou. Pořádáme různé výlety, turistické výšlapy a podobně.”

Návštěvníci dohromady přispěli téměř 50 tisíc korun a Moravskoslezský kraj tuto částku zdvojnásobil. Každá z těchto dvou organizací tak dostala šek na 50 tisíc korun. I třetí ročník Spolu ruku v ruce proběhl pod záštitou náměstka hejtmana kraje Jiřího Navrátila.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Uvědomme si, že v celé České republice není dostatek pobytových služeb, které by nahradily tu péči, kterou jim může dát někdo z rodinného prostředí. A ta oběť, kterou tito lidé dělají pro své blízké, je opravdu velká. Rodina je opravdu základ a já chci všem ze srdce poděkovat za to, že se rozhodli pečovat o svého blízkého. Ať se nebojí kdykoliv se ozvat, kdyby potřebovali s něčím pomoci. Jsme připraveni pracovat na tom, aby se věci nejen po zákonné stránce, ale i s tím, s čím může pomoci Moravskoslezský kraj, aby jsme byli připraveni jim pomoci.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy