Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čtyři muži kradli v Ostravě kabely v podzemí i nad zemí, škoda je přes půl milionu

  • Ostrava,

Kilometr kabelů z podzemního energokanálu a další kabely z energomostu vysoko nad zemí. To byly postupně cíle skupiny zlodějů ve věku od 27 do 41 let v Ostravě. Dohromady způsobili škodu přesahující půl milionu korun. Čtveřici mužů nakonec kriminalisté vypátrali a teď jim hrozí až pět let vězení.

Kriminalisté po skupině zlodějů pátrali od března. Operativním šetřením, vyhodnocením zajištěných stop, výzvou v médiích, ale také samotnými poznatky od zájmových osob kriminalisté nakonec ztotožnili čtyři muže ve věku 27, 29, 31 a 41 let, kteří měli na krádežích podíl. V prvním případě se na začátku března v Ostravě-Vítkovicích všichni čtyři dostali do podzemního energokanálu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poté pokračovali na místo činu, tentokrát již v podzemí, kde si měli svítit i tzv. čelovkou. Po několika minutách došli do části, kde si měli postupně nastříhat na kousky sdělovací telekomunikační kabeláž v celkové délce přes 1000 metrů a tento schovat do tašek."

Zřejmě to pro ně byla náročná několikahodinová práce, protože se podle výpovědi na místě posilňovali výrazně alkoholem.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jak měli vše nachystané, společně se měli vydat po stejné cestě „ven na vzduch“, tentokrát i s lupem. Radování a plánování co dál nemělo dlouhého trvání. Tašky byly příliš těžké, proto je měli ukrýt poblíž místa v jedné uličce, kde je měli zaházet větvemi a poté z místa utéct."

V druhém případě se podobné krádeže dopustili opět v Ostravě-Vítkovicích dva členové z předchozí skupiny (27 a 41 let). Ti tentokrát kradli ve výšce zhruba 15 metrů.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Dle výslechu obviněných měli muži přijet na kolech a spontánně se rozhodli odcizit kabely. Oba dnes již obvinění muži měli vylézt po konstrukci na energomost, kde měli přerušit kabel telefonní linky a odcizili zhruba 50 metrů sdělovacího telekomunikačního kabelu. Opět měli kabely uschovat do tašek a následně s lupen slézt po konstrukci dolů."

Při útěku je ale vyrušili svědci a starší z mužů nechal na místě jízdní kolo i tašku kradených kabelů. Část kradených věcí tak byla vrácena poškozené společnosti.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 6. oddělení obecné kriminality zahájil trestní stíhání a obvinil všechny čtyři muže ze spáchání přečinů krádeže a poškození cizí věci. Škoda byla vyčíslena přes 500.000,- Kč. Jak někteří obvinění uvedli, měli v plánu odcizené kabely prodat do sběrných surovin."

V případě prokázání viny mužům hrozí trest odnětí svobody od jednoho roku do pěti let.

Nahlásit chybu


K tématu
Autodoprava Kamil Švihla, Ostrava - Dubí
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o. - OSTRAVA
Ostrava
od 103 Kč/hod.

Detail