Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Další lidé z Ostravy naletěli falešným bankéřům a přišli o statisíce korun

Ostrava-město |

Hospodářské kriminálce se stále množí případy různých podvedených lidí. Tentokrát dva mladí muži naletěli na telefonáty falešných bankéřů. Ti jim tvrdili, že někdo zneužil jejich účet a jediná obrana proti tomu je, udělat vše, co jim podvodníci řekli. 20letý mladík si půjčil v bance přes půl milionu a začal peníze vkládat do bitcoinmatu. 28letý muž sdělil údaje ke své kartě a přišel o 200 tisíc.

Podvodníci mají stále důmyslnější taktiky, jak snadno vyděsit a zmanipulovat důvěřivé lidí. V Ostravě takto byli teď podvedeni dva mladí muži. V prvním případě přijal teprve 20letý mladík telefon od údajného pracovníka banky, který mu tvrdil, že mladík zmeškal osobní schůzku v bance, která měla být navazující na schůzku předchozího dne.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jakmile se 20letý muž ohradil, že v bance nemá ani vedený účet a že na žádné schůzce nebyl, reakce muže na druhé straně telefonu byla velice pohotová. Sdělil mu jméno, příjmení a dokonce i adresu, což opravdu vše souhlasilo a pokračoval tím, že došlo zřejmě ke zneužití jeho osoby a že věc předá policii. Dále se zeptal, kde má vedený účet a hovor ukončil."

Následoval další hovor, tentokrát už z údajné banky, kde má mladík vedený účet. Muž na telefonu mladíkovi tvrdil, že se stal obětí podvodníka a po celou dobu hovoru na něj naléhal, aby si vzal co nejvyšší možný úvěr, aby náhodou nedošlo k dalšímu zneužití. Mladík bohužel poslechl a šel do banky v ostravském nákupním centru, kde si sjednal úvěr ve výši 566 tisíc korun. Po celou dobu měl přitom na telefonu tajně údajného volajícího, který mu zřejmě tvrdil, že ho chtěl podvést někdo z banky a tak nesmí nikomu říct, proč si úvěr bere, aby údajného podvodníka neodhalil. Následně přišla další manipulativní historka.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Získané peníze z úvěru přišly na účet a následně mu bylo vysvětleno, jak splatit úvěr, aby byla u České národní banky nulová anulace pro poskytnutí úvěru a aby nedošlo k dalšímu zneužití osobních údajů poškozeného. Na to už poškozený reagoval nesouhlasně a „pracovníkovi banky“ sdělil, že s tímto postupem nesouhlasí a z nákupního centra odešel."

Tady mohl mladík ještě celou situaci zachránit, ale podvodníci si nechtěli nechat ujít přes půl milionu korun a vymysleli další lest. Nasadili na něj na telefonátu údajného policistu s vysokou hodností.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Ten mu mu měl vysvětlit, že pro ochránění svých financí je musí vložit do bitcoinmatu. Sdělil mu, kam má jet a upozornil ho na to, že jinde peníze vkládat nesmí, jinak o ně přijde. Na základě zaslaných několika QR kódu poškozený postupně do bitcoinmatu vložil 315.000,- Kč."

Při vkládání takového velkého objemu peněz začalo být mladíkovi zřejmě něco podezřelé a tak se zastavil a zbylé peníze z úvěru už do bitcoinmatu nevložil. Raději rovnou zamířil na policejní služebnu, kde ohlásil, co se mu stalo. Policisté mu potvrdili, že se stal obětí podvodu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "I přesto, že během několika minut poškozený telefonicky kontaktoval osobu, která je uvedena na bitcomatu, tak pracovník jen potvrdil, že nákupy již byly provedeny a bitcoiny jsou na anonymních účtech."

Druhý případ měl podobný modus operandi. Tentokrát podvodník kontaktoval 28letého muže, kterému tvrdil, že je zaměstnancem České národní banky a jeho účet byl napaden hackery a platební karta byla zavirovaná.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Následovaly rady, jak bezpečně zajistit účet, aby nedošlo k odčerpání finančních prostředků. Poté následoval postup, co má dělat. Rada zněla: „Ze svého bankovního účtu převeďte na „bezpečný“ účet své peníze a po odvirování budou vráceny zpět“. Poškozený souhlasil."

Bohužel si do telefonu během hovoru s podvodníkem nainstaloval aplikaci, která umožňuje sledovat telefon na dálku. Podvodník tak viděl, co přesně muž na telefonu dělá, jak se přihlašuje do internetového bankovnictví. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poškozený následně přes aplikaci neznámému pachateli umožnil náhled na svou platební kartu, přičemž mu sdělil i číselný kód pro autorizaci on-line plateb (kód CCV). Pak už jen muži po telefonu sdělil několik potvrzujících peněžních transakcí, sám je v internetovém bankovnictví potvrdil, načež jeho účet byl během okamžiku „lehčí“ o téměř 200.000,- Kč."

Policie varuje

Kybernetická kriminalita už dávno necílí jen na seniory a osamělé lidi, ale pachatelé se zaměřují na širokou veřejnost bez ohledu na věk či vzdělání. Počet útoků na klienty bank se za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně a škody jdou do stovek milionů.

Pachatelé se při těchto útocích snaží překonávat zejména lidský faktor a pod nejrůznějšími legendami využívají nátlaku, strachu a časové tísně pro záchranu peněz nebo pro realizaci finanční transakce. Mezi nejčastější podvodné legendy patří:

Podvodné navolávání: pachatelé se vydávají například za bankéře, policisty, pracovníky technické podpory a snaží se z lidí pod vlivem strachu vylákat peníze, nebo vzdálený přístup do zařízení oběti, který následně zneužije.

Nabídka výhodných investic: přesvědčivá lákavá reklama a manipulativní jednání. Cílem pachatele je vylákat z oběti co možná nejvíce finančních prostředků a využívá k tomu přirozenou ziskuchtivost každého z nás.

Základní rady, jak nenaletět

Nikdy neumožňuj vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, koho neznáš a zcela mu nedůvěřuješ.

Pamatuj si, že pachatelé dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, či e-mailovou adresu.

Jedním ze základních pravidel je nikdy nikomu nesdělovat hesla k internetovému bankovnictví.

Na podezřelé SMS zprávy nikdy nereagujte. Vaše banka by po vás přístupové údaje či hesla skrze SMS zprávu nikdy nepožadovala.

Naletěli jste podvodníkovi, klikli jste na falešný e-mail nebo jste někomu sdělili své údaje? Ihned zavolejte kontaktnímu centru své banky a požádejte o zablokování on-line bankovnictví a o změnu přihlašovacích údajů. Vše ihned ohlaste na policii.

Policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje pro Vás připlavili nové edukační video zaměřené na podvody v a trestné činy spojených se zneužitím důvěry osob, které měly zájem investovat do kryptoměn. Jedná se o video z preventivního projektu s názvem „PORADCE policejní rádce pro bezpečný život“.

Nahlásit chybu


K tématu

Svědkyně zachránila podvedené ženě statisíce před vložením do bitcoinmatu. Jiná tam dala 1,3 milionu

4. června 2023 13:02 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Náhodná kolemjdoucí zachránila 59leté ženě v Ostravě téměř 230 tisíc korun. Žena se totiž stala obětí podvodu, kdy jí podvodníci na telefonu, pod záminkou ochrany peněz, donutili vzít všechny své úspory z banky a vložit je do bitcoinmatu. Pohotová svědkyně v tom ženě zabránila a ještě přivolala policii. Další žena už takové štěstí neměla. Ta vložila stejným způsobem do bitcoinmatu přes 1,3 milionu korun.

Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun

15. dubna 2024 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.

Senior z Opavy přišel o 850 tisíc korun, podvodník mu sliboval peníze z kryptoměny

3. května 2023 23:18 | Opava | Jiří Cileček

75letého seniora telefonicky oslovil podvodník, který mu tvrdil, že má pro něj peníze z kryptoměnového bitcoin účtu. Když je chtěl nebohý muž vyplatit, musel si nainstalovat aplikaci pro vzdálené ovládání telefonu. Podvodník mu mezitím ze všech účtů vysál 850 tisíc korun.


V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu

Včera 16:03 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

Ostrava opět boxuje extraligu olympijského boxu, zápasy lákají na ty nejlepší

Extraliga boxu České boxerské asociace je oficiální nejvyšší soutěž olympijského boxu. Po letech se opět boxuje i v Ostravě a domácí zápasy jsou plné napětí a emocí. Hned první velký souboj přinesl výhru domácích proti Jihlavě.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

18. dubna 2024 11:58 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Další lidé z Ostravy naletěli falešným bankéřům a přišli o statisíce korun
Vydáno 7. února 2023 7:33, Ostrava-město, Jiří Cileček
Hospodářské kriminálce se stále množí případy různých podvedených lidí. Tentokrát dva mladí muži naletěli na telefonáty falešných bankéřů. Ti jim tvrdili, že někdo zneužil jejich účet a jediná obrana proti tomu je, udělat vše, co jim podvodníci řekli. 20letý mladík si půjčil v bance přes půl milionu a začal peníze vkládat do bitcoinmatu. 28letý muž sdělil údaje ke své kartě a přišel o 200 tisíc.

ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com

Podvodníci mají stále důmyslnější taktiky, jak snadno vyděsit a zmanipulovat důvěřivé lidí. V Ostravě takto byli teď podvedeni dva mladí muži. V prvním případě přijal teprve 20letý mladík telefon od údajného pracovníka banky, který mu tvrdil, že mladík zmeškal osobní schůzku v bance, která měla být navazující na schůzku předchozího dne.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jakmile se 20letý muž ohradil, že v bance nemá ani vedený účet a že na žádné schůzce nebyl, reakce muže na druhé straně telefonu byla velice pohotová. Sdělil mu jméno, příjmení a dokonce i adresu, což opravdu vše souhlasilo a pokračoval tím, že došlo zřejmě ke zneužití jeho osoby a že věc předá policii. Dále se zeptal, kde má vedený účet a hovor ukončil."

Následoval další hovor, tentokrát už z údajné banky, kde má mladík vedený účet. Muž na telefonu mladíkovi tvrdil, že se stal obětí podvodníka a po celou dobu hovoru na něj naléhal, aby si vzal co nejvyšší možný úvěr, aby náhodou nedošlo k dalšímu zneužití. Mladík bohužel poslechl a šel do banky v ostravském nákupním centru, kde si sjednal úvěr ve výši 566 tisíc korun. Po celou dobu měl přitom na telefonu tajně údajného volajícího, který mu zřejmě tvrdil, že ho chtěl podvést někdo z banky a tak nesmí nikomu říct, proč si úvěr bere, aby údajného podvodníka neodhalil. Následně přišla další manipulativní historka.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Získané peníze z úvěru přišly na účet a následně mu bylo vysvětleno, jak splatit úvěr, aby byla u České národní banky nulová anulace pro poskytnutí úvěru a aby nedošlo k dalšímu zneužití osobních údajů poškozeného. Na to už poškozený reagoval nesouhlasně a „pracovníkovi banky“ sdělil, že s tímto postupem nesouhlasí a z nákupního centra odešel."

Tady mohl mladík ještě celou situaci zachránit, ale podvodníci si nechtěli nechat ujít přes půl milionu korun a vymysleli další lest. Nasadili na něj na telefonátu údajného policistu s vysokou hodností.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Ten mu mu měl vysvětlit, že pro ochránění svých financí je musí vložit do bitcoinmatu. Sdělil mu, kam má jet a upozornil ho na to, že jinde peníze vkládat nesmí, jinak o ně přijde. Na základě zaslaných několika QR kódu poškozený postupně do bitcoinmatu vložil 315.000,- Kč."

Při vkládání takového velkého objemu peněz začalo být mladíkovi zřejmě něco podezřelé a tak se zastavil a zbylé peníze z úvěru už do bitcoinmatu nevložil. Raději rovnou zamířil na policejní služebnu, kde ohlásil, co se mu stalo. Policisté mu potvrdili, že se stal obětí podvodu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "I přesto, že během několika minut poškozený telefonicky kontaktoval osobu, která je uvedena na bitcomatu, tak pracovník jen potvrdil, že nákupy již byly provedeny a bitcoiny jsou na anonymních účtech."

Druhý případ měl podobný modus operandi. Tentokrát podvodník kontaktoval 28letého muže, kterému tvrdil, že je zaměstnancem České národní banky a jeho účet byl napaden hackery a platební karta byla zavirovaná.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Následovaly rady, jak bezpečně zajistit účet, aby nedošlo k odčerpání finančních prostředků. Poté následoval postup, co má dělat. Rada zněla: „Ze svého bankovního účtu převeďte na „bezpečný“ účet své peníze a po odvirování budou vráceny zpět“. Poškozený souhlasil."

Bohužel si do telefonu během hovoru s podvodníkem nainstaloval aplikaci, která umožňuje sledovat telefon na dálku. Podvodník tak viděl, co přesně muž na telefonu dělá, jak se přihlašuje do internetového bankovnictví. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Poškozený následně přes aplikaci neznámému pachateli umožnil náhled na svou platební kartu, přičemž mu sdělil i číselný kód pro autorizaci on-line plateb (kód CCV). Pak už jen muži po telefonu sdělil několik potvrzujících peněžních transakcí, sám je v internetovém bankovnictví potvrdil, načež jeho účet byl během okamžiku „lehčí“ o téměř 200.000,- Kč."

Policie varuje

Kybernetická kriminalita už dávno necílí jen na seniory a osamělé lidi, ale pachatelé se zaměřují na širokou veřejnost bez ohledu na věk či vzdělání. Počet útoků na klienty bank se za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně a škody jdou do stovek milionů.

Pachatelé se při těchto útocích snaží překonávat zejména lidský faktor a pod nejrůznějšími legendami využívají nátlaku, strachu a časové tísně pro záchranu peněz nebo pro realizaci finanční transakce. Mezi nejčastější podvodné legendy patří:

Podvodné navolávání: pachatelé se vydávají například za bankéře, policisty, pracovníky technické podpory a snaží se z lidí pod vlivem strachu vylákat peníze, nebo vzdálený přístup do zařízení oběti, který následně zneužije.

Nabídka výhodných investic: přesvědčivá lákavá reklama a manipulativní jednání. Cílem pachatele je vylákat z oběti co možná nejvíce finančních prostředků a využívá k tomu přirozenou ziskuchtivost každého z nás.

Základní rady, jak nenaletět

Nikdy neumožňuj vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, koho neznáš a zcela mu nedůvěřuješ.

Pamatuj si, že pachatelé dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, či e-mailovou adresu.

Jedním ze základních pravidel je nikdy nikomu nesdělovat hesla k internetovému bankovnictví.

Na podezřelé SMS zprávy nikdy nereagujte. Vaše banka by po vás přístupové údaje či hesla skrze SMS zprávu nikdy nepožadovala.

Naletěli jste podvodníkovi, klikli jste na falešný e-mail nebo jste někomu sdělili své údaje? Ihned zavolejte kontaktnímu centru své banky a požádejte o zablokování on-line bankovnictví a o změnu přihlašovacích údajů. Vše ihned ohlaste na policii.

Policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje pro Vás připlavili nové edukační video zaměřené na podvody v a trestné činy spojených se zneužitím důvěry osob, které měly zájem investovat do kryptoměn. Jedná se o video z preventivního projektu s názvem „PORADCE policejní rádce pro bezpečný život“.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000035595/dalsi-lide-z-ostravy-naleteli-falesnym-bankerum-a-prisli-o-statisice-korun