​RE:START po roce fungování pomáhá řadě měst a obcí

  • 29. června 2018,
  • 10:52

Cílem RE:STARTU je pomoci strukturálně postiženým regionům zastavit zaostávání a nastartovat prosperitu. Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj procházejí proměnou po vzoru německé restrukturalizace.

Reklama

 „Tři kraje naší republiky se dočkají podpory v mnoha oblastech. Jsme si vědomi, že je zde pomoc opravdu nutná. Na akčních plánech jsme začali pracovat v roce 2017 a už nyní chystáme další. S jednotlivými kraji proto konzultujeme konkrétní potřeby, aby na ně byla opatření přímo zacílena a aby se situace v regionech začala měnit k lepšímu. Nechceme pouze zalepovat některé díry, chceme docílit komplexního systému změn. Ministerstvo pro místní rozvoj bude i nadále krajům pomáhat například s odstraňováním zchátralých budov a dále připravujeme také opatření k místnímu cestovnímu ruchu,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Vládní program RE:START se může po roce fungování pochlubit řadou úspěšných projektů, které v řeči dotačních titulů zahrnují finanční prostředky v celkovém objemu 11 miliard korun. Nejvíce peněz (4 miliardy korun) se podařilo alokovat na program Revitalizace Krušných hor. Díky RE:STARTU byly dále o 3 miliardy korun navýšeny prostředky na řešení ekologických škod po těžbě uhlí vzniklých před privatizací těžebních společností. Na revitalizaci a podnikatelské využití brownfieldů se podařilo alokovat 2 miliardy korun a na rozvoj vysokých škol 2,2 mld. Kč. Dotaci již obdrželo dohromady 50 žadatelů a dalších cca 100 čeká na vyhodnocení podaných žádostí.

„Přestože od schválení akčního plánu neuplynul ještě ani rok, právě díky RE:STARTU se už podařila spousta konkrétních věcí. Byly vyhlášeny dvě výzvy na podnikatelské využití brownfieldů, města a obce hojně využily dotační program týkající se demolic v sociálně vyloučených lokalitách. Zejména mne těší dvě výzvy z operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání určené speciálně pro vysoké školy ve všech třech strukturálně postižených krajích. Nesmím zapomenout ani na výzvy vyhlášené ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR v programech Epsilon a Éta. Pro Ústecký a Karlovarský kraj je velkým úspěchem navýšení alokace programu na řešení ekologických škod,“ uvedl vládní zmocněnec Jiří Cienciala s tím, že rozpracována je řada dalších opatření pro vyhlášení konkrétních výzev. „Jedná se například o dotační titul na nepodnikatelské využití brownfieldů, na který už nyní registrujeme velký zájem ze strany měst a obcí,“ dodal.

RE:START je prvním takto rozsáhlým programem hospodářské přeměny tří krajů v historii ČR a postupně se stává vzorem i pro ostatní země. V červenci bude představen na jednání Platformy Uhelné regiony procházející transformací v Bruselu.Lucie Bílá a Petr Malásek

10.04. 19:00 - 20.02. 3:07
Frýdek-Místek, Kino P. Bezruče, Frýdek - Místek

Pavel Šporcl s cikánskou cimbálovou kapelou

07.03. 19:00 - 20.02. 3:07
Ostrava, DK Akord, Ostrava

Horkýže Slíže v Garáži - 1. koncert

20.03. 20:00 - 20.02. 3:07
Ostrava, RnR GARAGE Martinov

Pars Komponenty s.r.o.
Nový Jičín
od 25 000 Kč do 26 000 Kč

Detail

KASCH - interiér s.r.o.
Ostrava-město
od 22 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu