​RE:START po roce fungování pomáhá řadě měst a obcí

  • 29. června 2018,
  • 10:52,
  • Bruntál,
  • PR článek

Cílem RE:STARTU je pomoci strukturálně postiženým regionům zastavit zaostávání a nastartovat prosperitu. Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj procházejí proměnou po vzoru německé restrukturalizace.

Reklama

 „Tři kraje naší republiky se dočkají podpory v mnoha oblastech. Jsme si vědomi, že je zde pomoc opravdu nutná. Na akčních plánech jsme začali pracovat v roce 2017 a už nyní chystáme další. S jednotlivými kraji proto konzultujeme konkrétní potřeby, aby na ně byla opatření přímo zacílena a aby se situace v regionech začala měnit k lepšímu. Nechceme pouze zalepovat některé díry, chceme docílit komplexního systému změn. Ministerstvo pro místní rozvoj bude i nadále krajům pomáhat například s odstraňováním zchátralých budov a dále připravujeme také opatření k místnímu cestovnímu ruchu,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Vládní program RE:START se může po roce fungování pochlubit řadou úspěšných projektů, které v řeči dotačních titulů zahrnují finanční prostředky v celkovém objemu 11 miliard korun. Nejvíce peněz (4 miliardy korun) se podařilo alokovat na program Revitalizace Krušných hor. Díky RE:STARTU byly dále o 3 miliardy korun navýšeny prostředky na řešení ekologických škod po těžbě uhlí vzniklých před privatizací těžebních společností. Na revitalizaci a podnikatelské využití brownfieldů se podařilo alokovat 2 miliardy korun a na rozvoj vysokých škol 2,2 mld. Kč. Dotaci již obdrželo dohromady 50 žadatelů a dalších cca 100 čeká na vyhodnocení podaných žádostí.

„Přestože od schválení akčního plánu neuplynul ještě ani rok, právě díky RE:STARTU se už podařila spousta konkrétních věcí. Byly vyhlášeny dvě výzvy na podnikatelské využití brownfieldů, města a obce hojně využily dotační program týkající se demolic v sociálně vyloučených lokalitách. Zejména mne těší dvě výzvy z operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání určené speciálně pro vysoké školy ve všech třech strukturálně postižených krajích. Nesmím zapomenout ani na výzvy vyhlášené ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR v programech Epsilon a Éta. Pro Ústecký a Karlovarský kraj je velkým úspěchem navýšení alokace programu na řešení ekologických škod,“ uvedl vládní zmocněnec Jiří Cienciala s tím, že rozpracována je řada dalších opatření pro vyhlášení konkrétních výzev. „Jedná se například o dotační titul na nepodnikatelské využití brownfieldů, na který už nyní registrujeme velký zájem ze strany měst a obcí,“ dodal.

RE:START je prvním takto rozsáhlým programem hospodářské přeměny tří krajů v historii ČR a postupně se stává vzorem i pro ostatní země. V červenci bude představen na jednání Platformy Uhelné regiony procházející transformací v Bruselu.
Lehmann’s Brothers - party

27.07. 20:00 - 18.07. 1:23
Ostrava, Cooltour Ostrava

Botanyk / Koncert

22.08. 18:00 - 18.07. 1:23
Ostrava, Dům umění Ostrava

MELTINGPOT: Mezi stíny dávných řemeslníků s Milanem Švihálkem

21.07. 16:00 - 18.07. 1:23
Ostrava, Knihcentrum, Ostrava

NN Životní pojišťovna N.V., pobočka pro Českou republiku
Bruntál
od 15 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

ČSAD Ostrava a.s.
Bruntál
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu