Jak si vybrat
Televize je součástí skoro každé domácnosti. Někdo ji vybírá podle značky a vzhledu. Jiný upřednostňuje velikost a funkce. Co je skutečně důležité? Při výběru byste se měli zaměřit na spoustu důležitějších technických faktorů.
Klasická TV – pouze pro televizní vysílání, sledování pořadů, bez rozšířených funkcí
Smart TV – kromě běžného vysílání také další rozšířené funkce spojené i s připojením na internet
Funkce chytrých řešení
Moderní technologie nás dnes doslova vtáhnou svými funkcemi a dokážou nás zabavit na několik hodin. Tady najdete výčet jen několika málo funkcí, které najdete u tzv. inteligentních televizí:
- Připojení na internet přes wifi signál
- Propojení s dalšími chytrými zařízeními
- Přenesení obrazovky mobilu na televizi a naopak
- Přenos televizního vysílání i do mobilního zařízení
- Možnost sledování dvou různých kanálů z různých zařízení současně
- Ovládání gestem či hlasem
- Červené tlačítko na ovladači – interaktivní prostředí TV stanic
- Hraní her, stahování aplikací
Není jedno jak daleko sedíte
Pokud si chcete zajistit opravdu špičkové sledování, musíte zohlednit důležité faktory nejen při výběru svého zařízení. Primární je optimální pozorovací vzdálenost. Každý konkrétní typ technologie se odlišuje i v tom, jak daleko byste od něj ideálně měli sedět, abyste si naplno film, seriál či cokoli dalšího užili. Většinou se doporučuje sedět ve vzdálenosti dvou a více metrů. Některé televize dnes zvládnout nabídnout stejnou kvalitu obrazu i ve vzdálenosti jednoho metru.
Tip! Nebuďte na výběr sami, ale ptejte se odborníků na prodejnách. Pro začátek se podívejte třeba do letáku planeo, kde najdete inspiraci nejen pro výběr televizí, ale i dalších technologií.
Rozlišení hraje roli
Zaměřte se i na rozlišení obrazovky. Čím větší rozlišení, tím více bodů a větší ostrost. Velké rozlišení nemusí být tak podstatné u sledování klasických televizních pořadů, zato ho určitě oceníte u hraní her, sledování oblíbených filmů nebo sportovních přenosů.
Frekvence se často podceňuje
Frekvence obrazu se při výběru často opomíjí. Přitom je v mnoha ohledech jedním z nejdůležitějších aspektů. Základní jednotkou je Hertz (Hz), který je také uváděn u konkrétních typů televizí. Čím je hodnota čísla větší, tím je obraz plynulejší. Optimálně se uvádí 50 Hz pro standardní vysílání a 100 Hz, které je vhodné pro hraní her nebo sledování sportovních přenosů.
Pozor na tuner
Dříve už se řešil přechod analogového vysílání do digitální podoby. Aktuálně se setkáte se vznikem nového formátu (DVB-T2) v rámci digitálního vysílání. Aby televize a set-top boxy fungovaly bez sebemenších problémů, musí do budoucna obsahovat tento formát.