Na Jarním písňovém festivalu zazní čeština, slovenština, angličtina, ale i africký jazyk Zulu!

  • 11. dubna 2019,
  • 12:05

V sobotu 13. dubna vystoupí v Domě kultury v Bílovci téměř 180 dětských i dospělých sborových zpěváků a zpěvaček! Uskuteční se zde totiž tradiční Jarní písňový festival pořádaný Pěveckým sborem Bílovec.

„Jde o přehlídku bíloveckých pěveckých sborů zpestřenou vždy speciálním hostem. V minulosti zde vystoupily pěvecké sbory z různých měst Moravy a Slezska, z německého Bad Neustadtu, Rozkvet ze slovenské Prievidze, Vox Siparis z chorvatského Umagu nebo Pěvecký sbor z polských Glubczyc. Letos je pozvaný Smíšený pěvecký sbor Komenský Vítkov. Tradicí se stala rovněž úzká spolupráce a pravidelné vystupování dětských a mládežnických pěveckých sborů bíloveckých základních škol a gymnázia. Diváci tak uslyší talentované děti ze sboru Kulišáci ze Základní školy Komenského, zazpívají také Koťata a Alegro ze Základní školy TGM a Pěvecký sbor Gymnázia Mikuláše Koperníka Bílovec. A samozřejmě zde zazní i písně v podání našeho Pěveckého sboru Bílovec,“ popisuje program tradičního festivalu starostka města Bílovec Renata Mikolašová a dodává, že tuto krásnou akci mnoho let osobně moderovala a nenechá si ji ujít ani letos.

„Festival náš sbor pořádá už mnoho let, odhaduji, že by to mohl být už 26. ročník, ale přesně nevím,“ říká Miloš Stanovský, vedoucí Pěveckého sboru Bílovec. „Písně, které na festivalu zazní, jsou jak z dílny českých skladatelů, tak i zahraničních. Kulišáci pod taktovkou Dagmary Baudyšové zazpívají jak lidové písně, tak například i písně Ježka, Voskovce a Wericha, sbory Koťata a Alegro si s Andreou Pilichovou a Lenkou Hořínovou připravily například východoslovenskou lidovou píseň, ale i píseň Paula McCartneyho nebo skupiny Spice Girl a další. A doslova z písně do písně půjde za dirigování a klavírního doprovodu Radmily Štípkové sbor mladých gymnazistů, jejichž pásmo se jmenuje Když hit je střídán hitem,“ pokračuje pan Stanovský. S bohatým repertoárem vystoupí i domácí pěvecký sbor a samozřejmě i host z Vítkova. Ten mimo jiné zazpívá i africkou ukolébavku Thula baba, thula sana. V africkém jazyku Zulu na závěr festivalu zapívají tito pěvci společně s Pěveckým sborem Bílovec ještě další dvě africké písně. Vstupné na Jarní písňový festival, který začíná v 16.30 hodin, je dobrovolné.

Dnes zhruba pětatřicetičlenný Pěvecký sbor Bílovec vystoupil na svém prvním veřejném koncertu 27. října 1992 při oslavách vzniku první samostatné Československé republiky. Od té doby sbor absolvoval pod taktovkou dirigenta Jiřího Šikuly desítky koncertů nejen v tomto, ale i v sousedních regionech a také v Polsku, Německu, Chorvatsku nebo Slovensku. V posledních letech vystoupil dvakrát na adventních koncertech v Praze na Staroměstském náměstí a úspěchu dosáhl také na festivalu Cantate Budweis v Českých Budějovicích a Českém Krumlově.  

Letos Pěvecký sbor Bílovec uslyšíte například 22. června na Dni města Bílovec, ve stejném měsíci zazpívají také na oslavách Dne města Bruntálu a v předvánočním čase vyrazí do Veličné na Slovensko. Čeká je také Rybová mše ve Fulneku. Velkou akcí bude rovněž svatba dvou členů sboru začátkem června, kde jeho členové budou v kostele zpívat celou svatební mši! „Toto bude pro nás premiéra a moc se na to těšíme,“ dodává na závěr pan Stanovský s tím, že snem sboru je zúčastnit se festivalu Cantate Croatia v chorvatské Pule a Rovinji. Svůj sen však z finančních důvodů zatím odkládají…Trhy, co se hledají / pravé farmářské trhy

28.09. 9:00 - 23.09. 21:36
Ostrava, Cooltour Ostrava

Projekt SITUACE - life malířská show za Domem umění

Dnes 9:00 - 27.09. 15:00
Ostrava, Dům umění Ostrava

Ladislav Zibura: Prázdniny v Evropě/ cestovatelská projekce

19.11. 19:00 - 23.09. 21:36
Frýdek-Místek, Kino P. Bezruče, Frýdek - Místek

Ostravské opravny a strojírny, s.r.o.
Ostrava-město
od 21 000 Kč do 24 000 Kč

Detail

JUNGPLAST s.r.o.
Opava
od 16 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Martin Schindler
Ostrava-město
od 16 280 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků