E-learning nebo lektor jazyků? 10 tipů jak správně vybrat

  • 17. května 2019,
  • 11:18,
  • PR

V dnešní době je výuka cizích jazyků již standardem a prochází jí, nebo se chystá procházet, naprostá většina z nás. Proto spousta z nás také stojí před otázkou, jakou formu výuky vlastně zvolit? E-learning nebo výuku s živým lektorem jazyků? V tomto článku přinášíme 10 tipů, jak si správně vybrat.

1. K jaké formě výuky máte blíže?

Ze všeho nejdříve byste si sami měli položit otázku, který styl výuky vám sedne více. Učíte se raději ve skupině nebo o samotě? Máte rádi dohled lektora, jste rádi někým vedeni? Nebo si raději sami určujete tempo a čas výuky a učíte se v klidu z domova? Pokud k něčemu z toho tíhnete více, může být tento aspekt první indicií, jak si správně vybrat mezi lektorem a e-learningem.

2. Jak moc jste flexibilní?

Mezi e-learningovou výukou a výukou s lektorem je velký rozdíl, co se týká časové a místní flexibility. Pokud se nechcete vázat na jeden domluvený čas a místo, pak jsou e-learningové kurzy jistě lepší variantou. Pokud se chcete například učit při cestě do práce vlakem, nebo máte volno jen o víkendech, či nechcete ztrácet čas dojížděním do školy, je e-learning tou správnou volbou.      

3. Kolik máte volného času?

Jedním z faktorů, na základě kterých se můžete mezi těmito styly výuky rozhodnout, je také to, kolik máte volného času pro učení se. Jestliže máte času dostatek, nebude vám zřejmě dělat problém se dopravit na určité místo a v určitý čas na výuku s lektorem. Počítejte ale s tím, že pokud nehledáte vyloženě individuální kurzy, budete se muset přizpůsobit ostatním studentům ve skupině, popřípadě lektorovi. Budete-li nemocní, nebo budete-li muset zařídit jiné důležité věci, zřejmě výuku zmeškáte a budete si muset hodinu nějakým způsobem doplnit. Tyto problémy s e-learningovými kurzy odpadají.

4. Jak moc se chcete ve výuce jazyků posunout?

Toto je jedna ze zásadních otázek, na které byste si měli odpovědět nejdříve. Pokud chcete svoji znalost jazyku rapidně zlepšit, pak je určitě lepší variantou výuka s živým lektorem a jeho komplexní přístup. Naučíte se všechny oblasti cizího jazyka – mluvení, čtení, psaní i poslech. Pokud si však chcete vypilovat jen určitou část jazyka, nebo si nějakou oblast zopakovat, pak může být ideální variantou právě e-learning. E-learningové kurzy se těžko přizpůsobují přesně vašim potřebám, oproti tomu lektor v případě individuální výuky může sestavit plán výuky přesně pro vás na míru. Taková výuka je mnohdy efektivnější a rychlejší díky osobnímu kontaktu s lektorem.

5. Jak máte silnou vůli?

Máte vysokou sebekázeň? Jste dostatečně motivovaní a budete se učit, i když na vás nikdo dohlížet nebude? Pokud ano, pak zřejmě s plněním e-learningových kurzů problém mít nebudete. Pokud ale potřebujete k učení spíše vést, bude pro vás lepší výuka s lektorem, která je závazná a donutí vás na hodinu přijít.

6. Kolik chcete do vzdělání investovat?

Pokud dáváte financím velký význam, mohlo by pro vás být rozhodující, že e-learningové kurzy bývají o něco levnější. Především díky jejich standardizaci. Živý lektor a jeho individuální přístup k vám bude prostě o něco dražší.

7. Máte dobrý přístup k technologiím?

Jedním z úskalí e-learningu je potřeba technologií.  Časté jsou e-learningové kurzy online, které vyžadují internetové připojení. A i když máte e-learningovou výuku, kde není třeba internetu, vždy potřebujete nějaké zařízení, na kterém budete kurzy sledovat. Všechny tyto faktory vám s živým lektorem odpadají.

8. Vyžadujete dobrou zpětnou vazbu?

Dobrá zpětná vazba je vždy efektivní. A s živým lektorem byste měli vždy dobrou zpětnou vazbu dostat. Naproti tomu e-learningové kurzy opraví pouze ty chyby, které se objeví při vyplňování cvičení. S tím souvisí fakt, že e-learning vám nikdy neposkytne sociální interakci ve formě živé konverzace jako lektor.

9. Jste kreativně založení?

Pokud jste spíše tvůrčí duše, pak by vás mohly více bavit e-learningové kurzy, které jsou v dnešní době interaktivní, obsahují animované prvky a jsou vizuálně zábavné. Dobrý lektor však dokáže s kreativitou studentů pracovat také. Navíc má oproti e-learningu obrovskou výhodu – nemá přednastavené odpovědi, které chce slyšet. Díky tomu dokáže spontánně reagovat na vaše odpovědi a tím výuku zefektivnit.

10. Popřemýšleli jste o blended learningu?

Celkem výrazným trendem ve výuce jazyků se stává tzv. blended learning. Blended learning je vlastně kombinace živého lektora a e-learningových kurzů. Lektor vytvoří studijní plán, který je doplněn samostatným studiem v rámci e-learningu. Takový postup zajistí to, že se lektor během hodin může více zaměřit na vaši konverzaci, chyby a vaše otázky a slovíčka a gramatická cvičení se můžete učit samostatně právě během e-learningových kurzů.

Vybrat si mezi e-learningovými kurzy a výukou s živým lektorem není jednoduché a my jsme se vám pomocí 10 tipů snažili poradit, na základě jakých faktorů se můžete rozhodnout. V poslední době také pronikají lekce e-learningu i do firemní výuky angličtiny a dalších jazyků. Jeho výhodou je v tomto případě především flexibilita.BEWIT FRANCHISE, s.r.o., Slezská Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Střední odborná škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace, pracoviště v rámci Frýdku-Místku
Frýdek-Místek
od 30 930 do 40 320 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků