Třetí ročník projektu Spisovatelé do knihoven nabídne to nejlepší ze soudobé prózy a poezie

  • 14. října 2019,
  • 13:35,
  • PR

Spisovatelé do knihoven je společný projekt Asociace spisovatelů a knihoven z celé České republiky a desítky současných autorů a autorek. Třetí ročník projektu nabídne během deseti měsíců celého školního roku (září 2019 – červen 2020) to nejlepší ze soudobé prózy a poezie. Můžete se těšit na autorská čtení a moderované rozhovory v zelených křeslech, které povede s hosty knihovnice Jana Klazarová. Deset osobností české literatury, deset různých rozhovorů, deset besed.

V září zahájí projekt v Městské knihovně Bílovec Pavla Horáková (*1974), spisovatelka, překladatelka a publicistka. Autorsky debutovala v roce 2010 detektivním románem pro mladé čtenáře Tajemství hrobaříků, následovaly další dva díly. Je držitelkou ocenění Magnesia Litera 2019 v kategorii próza za svůj první román pro dospělé Teorie podivnosti

Říjnovým autorským čtením nás potěší opavský básník, pořadatel kulturních akcí a literární kritik Ondřej Hložek (*1986), jehož básně jsou zastoupeny ve sbornících Nejlepší české básně 2017 a 2018. V listopadu se setkáme s dalším mladým básníkem, Janem Škrobem (*1988), který má na svém kontě dvě básnické sbírky a v roce 2017 byl nominován na Magnesii literu za objev roku. Na Radiu Wave moderuje pořad Hergot! a komentuje v rubrice Prolomit vlny. Posledním letošním hostem bude vydavatelka, spisovatelka a překladatelka finské literatury Markéta Hejkalová (*1960), která od roku 1991 každoročně pořádá Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě.

Začátek roku 2020 prožijeme s jednou z nejosobitějších českých básnířek Kateřinou Rudčenkovou (*1976). Poezii prvně publikovala v roce 1998 v Literárních novinách, roku 2013 získala za čtvrtou básnickou sbírku Chůze po dunách ocenění Magnesia Litera v kategorii poezie.  Průkopník a zastánce magického realismu u nás Michal Ajvaz (*1949) bude naším únorovým hostem. Je držitelem Magnesie Litery za rok 2012 za knihu Lucemburská zahrada. Byl nominován na Státní cenu za literaturu. Jeho knihy vyšly v mnoho překladech. Jaro s námi v březnu přivítá básník, autor knížek pro děti, překladatel a vysokoškolský pedagog Radek Malý (*1977). Věnuje se i výuce tvůrčího psaní a nakladatelské praxi.

V dubnu se uvidíme s Alešem Palánem (*1965), novinářem, publicistou a spisovatelem, jedním ze signatářů Charty 77. Od roku 1993 se věnuje žurnalistice. Vedl kurzy tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého a Vysoké škole kreativní komunikace. Dvakrát byl nominován na cenu Magnesia Litera. Květen bude patřit básníkovi, rozhlasovému redaktorovi a hudebníkovi Jonáši Zbořilovi (*1988). Byl nominován na Cenu Jiřího Ortena a Literu pro objev roku v rámci cen Magnesia Litera 2014. Působí na Rádiu Wave, kde moderuje pořady On Air, Startér a literární pořad Liberatura (s Karolínou Demelovou). Posledním hostem tohoto projektu v Bílovci bude Pavel Kolmačka (*1962), velmi osobitý básník, prozaik a překladatel. Svým civilně spirituálním básnickým dílem bývá řazen mezi pokračovatele reynkovského proudu české poezie.

Vstupné na všechny literární večery v rámci projektu Spisovatelé do knihoven jsou zdarma. Mnozí autoři zavítají také na Gymnázium Mikuláše Koperníka Bílovec, kde se setkají se studenty druhého ročníku. Prodej knih autorů na besedách bude zajišťovat Knihkupectví MonAmi. Přesná data sledujte na našem webu nebo sociálních sítích.

Děkujeme vřele za přízeň a těšíme se na vás na autorských besedách a čteních, která vám přinesou ojedinělý zážitek po celý školní rok.Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 22 000 Kč/měsíc

Detail

Základní škola a mateřská škola Ostrava-Zábřeh, Březinova 52, příspěvková organizace
Ostrava
od 21 260 do 31 240 Kč/měsíc

Detail

Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 22 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků