Janáčkova filharmonie uvede klavírní recitál Mariana Lapšanského

  • 21. října 2019,
  • 9:03,
  • PR

Jako první se se svým klavírním recitálem v 66. sezóně Janáčkovy filharmonie představí slovenský pianista Marian Lapšanský. Jeho koncert je na programu 4. 11. 2019 od 19 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy.

Protagonista koncertu patří ke špičce slovenského klavírního interpretačního umění. Zároveň je i generálním ředitelem Slovenské filharmonie, dlouholetým pedagogem a organizátorem mnoha kulturních akcí na Slovensku. Než se definitivně rozhodl pro klavír, hrál jako malý i na housle. „Housle mi šly lépe než klavír, ale s klavírem jsem si mohl více vyhrát. A protože jsem se nedokázal vzdát všestrannosti klavíru a na oba nástroje jsem pak už neměl čas, vyhrál klavír,“ říká Lapšanský, který vzpomíná, jak ho v té době mrzelo, že nemůže sám sebe doprovázet.

„Na svých koncertech rád uvádím méně známá a málo hrávaná díla, která jsou často objevem i pro posluchače. V našich končinách je to případ i Zdeňka Fibicha a Isaaca Albénize," vysvětluje Marián Lapšanský svou dramaturgii. Kromě zmíněných autorů zazní během večera i díla Janáčka, Brahmse a Suchoně. „Vybírám si skladby, u kterých jsem si stoprocentně jistý, že jim rozumím a že je dokážu přesvědčivě přetlumočit posluchačům,“ dodává umělec, pro kterého je klavír univerzálním nástrojem.

Marian Lapšanský působí od roku 1978 jako sólista Slovenské filharmonie v Bratislavě. V březnu 1999 byl jmenován profesorem na Hudební a taneční fakultě VŠMU v Bratislavě. V roce 2004 se stal generálním ředitelem Slovenské filharmonie. Je členem Slovenská hudební unie a zároveň iniciátorem a prezidentem Mezinárodní klavírní soutěže Johanna Nepomuka Hummela. Je držitelem Evropské ceny Gustava Mahlera, která mu byla udělena v roce 2002. V roce 2015 získal Cenu ministra kultury SR za výjimečný přínos v oblasti hudby, za celoživotní mistrovství na poli klavírní interpretace, za pozdvižení interpretační a reprezentační úrovně Slovenské filharmonie a také za úspěšnou organizátorskou a pedagogickou činnost.

Vstupenky v ceně 180 Kč lze zakoupit v prodejním místě Janáčkovy filharmonie Janáček pointu (vstupní prostor DKMO vpravo), pobočkách Ostravského informačního servisu nebo online. Více informací o koncertech najdete na webových stránkách www.jfo.cz
Miroslav Týn - pracoviště
Opava
od 21 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

PODLAHY A STAVBY KOTZIAN s.r.o. - pracoviště
Opava
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o.*
Ostrava
od 10 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků