Ředitelem opery Slezského divadla Opava se stal Vojtěch Spurný, dosavadní šéfdirigent SDO

  • 14. ledna 2020,
  • 19:33,
  • PR

10. ledna byl na pozici šéfa opery Slezského divadla Opava jmenován Vojtěch Spurný, který je v současné době také šéfdirigentem orchestru SDO. Vzhledem k rezignaci předchozího šéfa opery Lubora Cukra na konci srpna 2019, byla vedením pověřena dočasně Jana Andělová Pletichová. Zároveň bylo vyhlášeno výběrové řízení na šéfa opery v souladu se zásadami kolektivní smlouvy. Vojtěch Spurný se stal vítězem dvoukolového výběrového řízení. Slezské divadlo Opava děkuje paní Janě Andělové Pletichové za její úsilí, kdy během podzimu zajistila úspěšný průběh začátku sezóny 2019/2020.

Vojtěch Spurný (*1964), studoval hru na klavír a flétnu na Pražské konzervatoři, operní režii, dirigování a cembalo na Akademii múzických umění v Praze. Interpretaci staré hudby a hru na cembalo dále studoval na Hoogeschool voor de Kunsten v Utrechtu.

V letech 1999–2004 byl stálým dirigentem Státní opery Praha a v sezoně 2002–2003 zde zastával funkci uměleckého šéfa opery. V letech 2015-2018 byl šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. V současnosti je šéfdirigentem opery Slezského divadla Opava a stálým hostujícím dirigentem Jihočeské filharmonie.

Dále spolupracoval jako dirigent mj. s Českou komorní filharmonií, Ensemble 18+, Filharmonií Hradec Králové, Komorním orchestrem pražských symfoniků, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Chursaechsische Kammerphilharmonie, Pražským komorním orchestrem, Severočeskou filharmonií Teplice, Haas ensemble, Komorní filharmonií Pardubice, Sukovým komorním orchestrem, Brněnskými komorními sólisty, Janáčkovou filharmonií Ostrava.

Byl hostem významných mezinárodních hudebních festivalů jako je MHF Český Krumlov, MHF Leoše Janáčka, Festival Janáček a Luhačovice, MHF Pražské jaro, NF Smetanova Litomyšl, Zámecké barokní léto Valtice, Smetanovské dny, MHF Harmonia Moraviae, Wiener Festwochen, Carinthischer Sommer atd.

Vojtěch Spurný vystupuje na koncertním pódiu nejen jako dirigent, ale také jako hráč na historické klávesové nástroje včetně čtvrttónového klavíru. Pro Český rozhlas natočil obsáhlý výběr z děl pro cembalo, klavichord a kladívkový klavír. Jeho nahrávka Mistři českého baroka a klasicismu pro BMG Czech Republic byla nominována na cenu časopisu Harmonie za rok 2003. Jako dirigent se podílel na natáčení DVD s operou buffou Dov´ è amore, è gelosia G. Scarlattiho v českokrumlovském barokním divadle, které získalo prestižní mezinárodní ocenění „Preis der deutschen Schallplattenkritik“ a Cenu DVD roku 2013.Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 22 000 Kč/měsíc

Detail

VIMZAB-kolektiv s.r.o. - pracoviště lesy okresu Bruntál
Bruntál
od 16 000 Kč/měsíc

Detail

VÁHOSTAV - CZ, organizační složka - Ostrava
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků