Lékaři z Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava zachránili život rodičkám s preeklampsií

  • 22. května 2020,
  • 7:30,
  • PR

Hned dva výjimečné případy preeklampsie těhotných žen úspěšně zvládl v uplynulých týdnech tým lékařů Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava. Nemoc, která postihuje až 5 procent těhotných a často je spojena s poruchou funkce placenty, se většinou diagnostikuje včas a po ukončení těhotenství se rychle upravuje. Nicméně, ve vzácných případech může přejít do velmi těžkých stavů.

U první z žen se komplikace projevila krátce po akutním císařském řezu. Speciálně vytvořený konziliární tým rozhodl, že se ji pokusí zachránit podáním léku, který byl v Česku u této diagnózy zatím aplikován jen jednou. A ve druhém případě se podařilo zdárně předčasně ukončit těhotenství u mladé prvorodičky, kde se nemoc projevila v té nejtěžší formě a ohrožovala ji i dítě na životě ve 28. týdnu těhotenství.

V prvním případě jsme věděli, že budoucí maminka má lehkou formu preeklampsie a ani první okamžiky po akutním císařském řezu nenaznačily, že by měly nastat komplikace. Ženě ale po dvou hodinách začaly náhle selhávat ledviny, plíce a došlo k otoku mozku. Podle klinického průběhu, který byl velmi nezvyklý, jsme usoudili, že by se mohlo jednat o naprosto raritní a extrémně závažnou komplikaci s názvem atypický hemolyticko-uremický syndrom vyvolaný těhotenstvím. Transportovali jsme ji proto na naši Kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a spolu s kolegy ze speciálně vytvořeného mezioborového týmu jsme zvažovali, jakou formu léčby použít. Po vzájemné diskuzi jsme se shodli, že aplikujeme lék Eculizumab. A jak se ukázalo, naše rozhodnutí bylo správné a rodička přežila, byť v nemocnici strávila dalších 7 týdnů,“ popsal dramatické okamžiky rychlého rozhodování přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA. Konzultace mezi týmem v porodnici, vedeném MUDr. Richardem Špačkem, a lékaři z mezioborového týmu MUDr. Jaromírem Gumulcem, zástupcem přednosty Kliniky hematoonkologie FN Ostrava a docentem Šimetkou probíhala v noci z domu formou telekonference.

V druhém případě se preeklampsie nečekaně přihlásila u 20leté prvorodičky ve 28. týdnu těhotenství. „Byla jsem na návštěvě u sestry a tam se to stalo. Nic si nepamatuju. V podstatě až druhý den po porodu jsem na jednotce intenzivní péče zjistila, že syn Damián už je na světě a že mi lékaři tady ve fakultní nemocnici zachránili život,“ popisuje dramatické chvíle Karolína Horzinková z Novojičínska. Do FN Ostrava ji přivezla záchranná služba.

U této rodičky se preeklampsie změnila v eklampsii, to znamená formu, která je provázena záchvaty připomínajícími epilepsii. Ten záchvat skutečně ohrožuje na životě rodičku i dítě. Musím říct, že za dvacet let praxe jsem se s podobným projevem této nemoci potkal v ČR jen třikrát, naposledy před 10 lety. Desítky eklamptických záchvatů jsem ale viděl při práci v rozvojových zemích, kde na tuto komplikaci umírají desetitisíce žen ročně,“ dodal docent Šimetka.

Problémem je, že u preeklampsie nemá těhotná většinou žádné výjimečné příznaky. Díky moderním metodám se dnes ale už v prvním trimestru dá stanovit riziko vzniku této komplikace a těhotná může dostat preventivní léčbu, která riziko rozvoje choroby výrazně snižuje.

Až doteď jsem o této nemoci nikdy neslyšela. Teď už vím, že se může i zopakovat. Pokud se rozhodnu pro druhé dítě, tak se určitě svěřím lékařům ostravské fakultní nemocnice,“ řekla před propuštěním z nemocnice Karolína Horzinková. I ona si tak zřejmě 22. května připomene Světový den preeklampsie, která ji tak razantně zasáhla do života.

21. května 2020GAMI CZ Ostrava, s. r. o.,
Ostrava
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

GELIUS s.r.o. Ostrava
Ostrava
od 17 800 Kč/měsíc

Detail

TIPA,spol. s r.o. - Ostrava
Ostrava
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků