Radegast chrání stromy před suchem

  • 26. května 2020,
  • 17:17,
  • PR

V boji proti suchu pomůžou speciální zavlažovací vaky pro stromy, které k překonání suchých obdob poskytuje zdarma pivovar Radegast ve spolupráci s iniciativou Kbelík vody do přírody. Vaky slouží k efektivnímu zalévání, šetření s vodou a ke zvýšení šance na uchycení stromu.


Zavlažovací vaky je možné využít pro péči o veřejnou zeleň na náměstích, ulicích nebo v parcích. „Přispěli jsme na pořízení 100 kusů těchto speciálních zavlažovacích vaků, které pomůžou stromům přečkat suché a horké měsíce,“ uvádí Marek Grabovský, manažer značky Radegast. Jeden zavlažovací vak má objem 57 litrů a dokáže pomoci 4 až 6 mladým stromům, protože po vyprázdnění u jednoho stromu se dá přesunout po několika dnech k dalšímu stromu.

„Zavlažovací vaky pouštějí vodu do půdy postupně, čímž se zefektivní zalévání a zvýší se šance na uchycení stromu. Vak je určený k mladým stromům asi do 12 cm tloušťky kmene. Ke starším a větším stromům jsou zapotřebí 2 a více vaků a také jejich specifické rozmístění," Jana Girgašová z organizace Kbelík vody do přírody, která speciální zavlažovací vaky pronajímá a distribuuje společně s odborným poradenstvím a konzultacemi.

Vaky nejen šetří čas, protože jejich instalace trvá jen několik sekund a poté je už stačí pouze napustit, ale zvyšují také efektivitu zálivky a snižují její frekvenci. Stromy tak není třeba zalévat, jelikož voda nesteče po povrchu. To ve výsledku znamená nejen úsporu vody, ale také finančních prostředků. Umožňuje to také přesnou kontrolu nad skutečným množstvím zálivky. Vaky stromům také pomáhají snížit povýsadbový šok a zvyšují šanci na ujmutí a přírůstky. Jejich používání je vhodné od jara do podzimu.

„Na podporu projektů zaměřených na šetrné zacházení s vodou se zaměřujeme dlouhodobě, snažíme se jít příkladem a pomáhat i ostatním,“ říká Marek Grabovský. Pivovar Radegast patří k neúspěšnějším pivovarům na světě ve snižování spotřeby vody potřebné na výrobu piva, za posledních deset let se mu podařilo snížit celkovou spotřebu vody v pivovaru o téměř 40 %. V Nošovicích vybudoval také systém přírodního čištění dešťové vody odtékající z pivovaru a v loňském roce nainstaloval v 15 konceptových hospodách s názvem Radegastovna bezvodé pisoáry, které mohou ušetřit každý rok miliony hektolitrů vody.

Zájemci o pronájem vaku zdarma, který lze využít pro péči o veřejnou zeleň, se mohou registrovat na webu https://kbelik-vody0.webnode.cz/registrace/. „První vaky jsou již na veřejných místech nainstalované, další jsou stále volné a k dispozici,“ dodává Jana Girgašová.


  • V pivovaru Radegast se vaří pivo od roku 1970 a 3. prosince 2020 oslaví 50 let od uvaření první várky piva. Oblibu si získalo díky své charakteristické výrazně hořké chuti.
  • Pivovar Radegast je vyhledávaným turistickým cílem, který každoročně navštíví téměř 50 tis. lidí. Je součástí projektu Technotrasa, kam patří nejvýznamnější památky Moravskoslezského kraje.
  • Pivovar Radegast investoval za posledních 10 let desítky milionů korun do vodohospodářských projektů a během tohoto období snížil spotřebu vody potřebnou na výrobu piva o 38 %. V roce 2018 spotřeboval pouze 2,51 hl vody na výrobu 1 hl piva, dosáhl nejlepšího výsledku v historii a zařadil se tak mezi pivovary, které patří v šetření s vodou k nejlepším na světě.
  • S exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v regionu a největším exportérem českého piva.
  • Plzeňský Prazdroj získal v roce 2019 v žebříčku Byznysu pro společnost TOP Odpovědná firma nejvýznamnější ocenění – Trendsetter za to, že dlouhodobě v Česku udává směr v oblasti udržitelnosti a přináší nové inspirativní podněty k odpovědnosti v podnikání.


Kamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

KT MK elbons s.r.o. - pracoviště Opava
Opava
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

123 stavby, s.r.o. - pracoviště, kontaktní osoba Michal Raška, tel. 604 700 054, email raska@123stav
Frýdek-Místek
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků