Beskydy mají nového maskota v podobě zbojníka Ondráše

  • 29. července 2020,
  • 21:27,
  • PR

Návštěvníci Beskyd se letos mohou na svých výletech potkat s postavičkou zbojníka Ondráše. Sympatický trojrozměrný látkový maskot měří zhruba 120 centimetrů, je usměvavý a vyfotit se s ním mohou děti i dospělí. „Přemýšleli jsme, jak zabavit děti v Beskydech, aby to bylo zábavné pro ně a současně zajímavé i pro dospělé. Zároveň jsme chtěli připomenout působivý příběh, který k našim horám patří. Vymysleli jsme tedy maskota a pak už stačily jen šikovné ruce a sympatická postavička je na světě,“ říká ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Beskydy–Valašsko Monika Konvičná.

Ondráš nepobíhá po Beskydech jen tak. Je s ním spojena hra, která spočívá ve sbírání turistických „Ondrášových dukátů“. Děti je hledají na nejrůznějších místech pohoří podle cestovatelské mapy, sbírají a v infocentrech pak mohou vyměnit za „Ondrášův poklad“ v podobě užitečných upomínkových předmětů. Kdo při tom narazí na samotného Ondráše a vyfotí se s ním, má navíc šanci vyhrát pobytový poukaz do Beskyd na dvě noci pro čtyřčlennou rodinu. 

Monika Konvičná, ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Beskydy–Valašsko: „Stačí fotku sdílet na Facebooku s #fantastickebeskydy, nebo poslat fotku k nám na určený mail a počkat si na slosování, které se uskuteční během prázdnin hned dvakrát."

Beskydský maskot vypadá velmi přívětivě. Skutečný zbojník Ondráš, jehož život je historicky doložený a zmapovaný, byl ale obávanou postavou. Narodil se v roce 1680 fojtovi Ondřeji Fucimanovi a jeho ženě Dorotě. V domě s číslem 8 v Janovicích, nad kterým se podle pověstí tehdy náhle objevila ohnivá koule.

Ondráš žil v době, kdy vrchnost trápila poddané a porušovala jejich práva. Ondráš proto s kamarádem Jurášem na Lysé hoře, nejvyšší hoře Beskyd, založil zbojnickou družinu, která pak měla na svědomí řadu přepadení. Vrchnost vypsala za dopadení Ondráše odměnu 100 zlatých, která vedla k velké zradě. Ondráše úderem - sekerou do hlavy zabil jeho bývalý kamarád Juráš. Tělo pak zrádci dopravili na frýdecký zámek, kde bylo rozčtvrceno a pro výstrahu rozvěšeno po stromech frýdeckého panství. Juráše později lstí zajali a v roce 1716 byl popraven lámáním v kole. 

Monika Konvičná, ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Beskydy–Valašsko: „Obě historické postavy se nesmazatelně zapsaly do beskydských pověstí a mnoho míst v horách i podhůří na ně odkazuje buď v názvech nebo v kronikářských zápisech. Pověsti jsou dodnes živé a kdo se po stopách Ondráše vydá, určitě se dobře pobaví.

Více na www.ondras.beskydyportal.czPEZ - projekce energetických zařízení s. r. o.
Ostrava
od 28 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

MaAnBa Plus s.r.o. - Fakultní nemocnice Ostrava
Ostrava
od 88 do 90 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Japonské dny v Ostravě

Více PR článků