Vydejte se s námi po stopách frýdlantské litiny a smaltu

  • 19. července 2021,
  • 8:47,
  • PR

Frýdlant nad Ostravicí neoplývá typickými pamětihodnostmi pro návštěvy turistů. Zato má zajímavou minulost, pokud jde o železárenský průmysl. Chcete-li se dozvědět něco z historie i současnosti tohoto podhorského města, můžete se s námi vydat po stopách frýdlantské litiny a smaltu.

První doklady o výstavbě frýdlantských hutí pocházejí z roku 1646. Důležitým předpokladem pro jejich vznik bylo přírodní bohatství, které se nacházelo na hukvaldském panství: bohaté naleziště železné rudy, dřevo z beskydských lesů, voda z řeky Ostravice i Ondřejnice.

Vznik železáren významně ovlivnil život mnoha obcí regionu včetně malé podhorské osady Frýdlant. Železárny přinesly původně zemědělské osadě prosperitu. Zdejší obyvatelé pracovali ve výrobě. V každé rodině se používaly výrobky zhotovené v místních železárnách. Největší slávu železárny zažívaly od konce 18. století, frýdlantská litinová kamna se vyvážela do mnoha evropských zemí.

Výrobky ze zdejší produkce můžeme na mnoha místech v Beskydech obdivovat dodnes, nejčastěji jde o litinové kříže.

Výroba smaltovaného nádobí započala ve Frýdlantu v roce 1868. Inspirací se stala první světová výstava v Paříži, na které bylo plechové nádobí opatřené smaltem představeno. Smaltované nádobí nebylo v té době na trhu běžným produktem. Výroba se rozběhla tak úspěšně, že ve 20. letech 20. století se 40 % smaltované produkce vyváželo do mnoha zemí světa.

„O historii zpracování železa ve Frýdlantu nad Ostravicí bychom popsali mnoho stran. My vám chceme Frýdlant n. O. představit jinak. Naše Turistické informační centrum Frýdlant n. O. vás zve na komentovanou prohlídku města,“ říká ředitelka Kulturního centra Frýdlant n. O. Kateřina Kaiserová. „Přiblížíme vám místa ve Frýdlantu n. O. se vztahem z frýdlantským železárnám. Projdeme se centrem města kolem monumentálního litinového kříže, u litinového náhrobku připomeneme zásluhy majitele železáren. V parčíku budeme obdivovat tzv. galerii pod širým nebem - moderní svítidla ozdobená autorskými smalty. Navštívíme Dílnu uměleckého smaltu, kde umělci tvoří svá díla speciální výtvarnou technikou – smaltováním. Projdeme se expozicí umělecké litiny a smaltu v Kulturním centru. Tady ochutnáme dělnickou svačinku v improvizované kantýně. A na závěr nás čeká exkurze ve frýdlantské slévárně Beskyd s. r. o., kde za plného provozu uvidíme odlévání rozžhaveného železa a projdeme celým výrobním procesem,“, upřesňuje program komentované prohlídky.

Čeká vás více než tříhodinový program, díky kterému poznáte vývoj města Frýdlant nad Ostravicí. Komentovaná procházka je zařazena do projektu Technotrasa, který propojuje technické zajímavosti Moravskoslezského kraje.

Termíny prohlídek v roce 2021: 30.6., 3.8., 18.8., 8.9., 21.9. a 6.10. Zarezervujte si svůj termín na stránkách projektu Technotrasa nebo v Turistickém informačním centru Frýdlant nad Ostravicí. Cena za osobu: 140 Kč, děti do 15 let: 90 Kč (doporučujeme dětem starším 10 let). Pro držitele Beskydy Valašsko Card zvýhodněná cena vstupného - 20 %.AKORD & POKLAD, s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

Sad-Fasad Sistem s.r.o., pracoviště, Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Mark2 Corporation Czech a.s. - pracoviště Pivovar Nošovice
Frýdek-Místek
od 100 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků