„Specifikem čistírenského areálu v Bohumíně je to, že byl vybudován vyvýšeně nad okolním terénem. V momentě, kdy byly okolní rozlehlé plochy zaplaveny, vznikl de facto ostrov mezi zaplaveným Šunychlem a Kopytovem. Místním obyvatelům, jejichž domy byly odříznuty od okolí, jsme umožnili využít areál jako provizorní parkoviště. Naši zaměstnanci, kteří v daných částech bydlí, navíc zůstali de facto uvězněni v práci. Během nejkrizovějších dnů zde strávili několik nocí. Spojilo se několik faktorů do jednoho: nemohli se dostat do svých domů, které byly odříznuty velkou vodou, a my jsme je potřebovali mít v plném nasazení během extrémní situace,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Petr Grzonka.
Z provozu byla čistírna odstavena kolem nedělního poledne kvůli výpadku elektrické energie, kdy přípojky vysokého napětí byly bez proudu a okolí areálu bylo zaplaveno vodou. Vlivem vysoké hladiny vody v okolí a výpadku elektřiny došlo k zatopení suterénu strojovny plynojemu a armaturních komor.
Následně v úterý 17. září po částečném opadnutí vody bylo možné vystřídat zaměstnance, bylo zahájeno čerpání zatopených prostor, došlo k obnovení napájení celého areálu elektřinou a odpoledne daného dne bylo zahájeno opětovné čištění odpadních vod v ručním režimu.
Všechny zatopené přístroje a zařízení musely být rozebrány a vysušeny, aby mohly být znovu uvedeny do provozu. „23. září byla v automatizovaném režimu zprovozněna celá vodní linka čistírenského provozu. 3. října jsme v automatizovaném režimu zprovoznili kalové a plynové hospodářství, které do té doby běželo v ručním režimu. Tím se všechny zásadní procesy uvedly do předpovodňového stavu,“ uzavírá Grzonka.
Čistírna odpadních vod v Bohumíně byla vybudována v roce 1997. Za rok dokáže vyčistit více než tři miliony metrů krychlových odpadních vod, což projekčně představuje ekvivalent téměř 34 tisíc obyvatel. Maximální průtok na odtoku byl naprojektován na 573 metrů krychlových za hodinu.