Vedení společnosti VVUÚ, a.s., investovalo okolo dvou milionů korun například do zcela nové měřicí aparatury MIKE3, která splňuje kritéria normy ČSN EN 13821. Zařízení našlo své uplatnění ve zkušební laboratoři výbušnosti. Měřicí aparatura byla zakoupena od renomované švýcarské firmy KÜHNER, u níž společnost VVUÚ, a.s., v minulosti pořídila i výbuchový autokláv VA-20L v hodnotě přibližně tři miliony korun. „Naše společnost se tak stala jediným zkušebním ústavem v republice, který disponuje akreditovanou laboratoří s výbuchovým autoklávem a přístrojem MIKE3," zdůrazňuje ředitel VVUÚ, a.s.
„Při zkouškách se na výbuchovém autoklávu VA-20L, který je jedním z existujících zhruba 120 podobných zařízení na světě, stanovujeme dolní meze výbušnosti, maximální výbuchové parametry a limitní obsah kyslíku," upřesňuje informace Ing. Ladislav Mokoš, vedoucí zkušebny výbušnosti. „Výhodou MIKE3 je, oproti našemu původnímu zařízení MINER, hlavně to, že stanovení minimální iniciační energie lze provést jak za použití kapacitní, tak i indukční jiskry, což umožňuje stanovit i minimální iniciační energii s nejnižší měřitelnou hodnotou 1mJ. Jedná se o modifikovanou Hartmanovu trubici o objemu 1,2 litru, která je vyrobená ze speciálního skla. Systém pro rozviřování prachu se nachází v základně trubice, je hříbkového typu a vzorek prachu je okolo ní volně nasypán. Pro rozprášení prachu do tohoto skleněného válce, kde je prach vznícen jiskrou mezi dvěma elektrodami, se používá stlačený vzduch s rozviřovacím tlakem 7 barů," popisuje hlavní výhody nového zařízení Ing. Ladislav Mokoš, vedoucí zkušebny výbušnosti. „Celý proces měření probíhá automaticky za pomocí ovládacího softwaru, který vychází z aktuální navážky vzorků a velikosti energie, která je tímto softwarem kontrolována. Výsledkem je křivka, která popisuje závislost koncentrace zkoušeného prachu na energii. Naměřené hodnoty jsou přehledně zobrazovány v tabulce a grafu."
Požární technické charakteristiky (PTCH), které jsou experimentálně zjištěny v této zkušebně, charakterizují zkoušené látky a využívají se dále např. při zpracování Dokumentace o ochraně před výbuchem (DOPV). Tyto parametry je možné použít i pro potřeby pojišťoven. Na společnost VVUÚ,a.s., se obracejí se žádostmi o spolupráci podniky z nejrůznějších oborů, například farmaceutické firmy, šachty, teplárny, energetické podniky a potravinářské firmy. „Kromě toho jsme zapojeni do několika projektů," pokračuje Ing. Ladislav Mokoš. „Jedním z nich je například projekt Vliv teroristických útoků na vybrané průmyslové provozy s nebezpečím výbuchu prachu. Trvá už tři roky a ukončen by měl být v roce 2015. Jeho výstupem budou certifikované metodiky pro průmyslové provozy. Jde o preventivní opatření, která umožňují předcházet poškození technologií teroristickými útoky. Další příkladem našich aktivit je zapojení do bezpečnostního výzkumu ministerstva vnitra. V tomto případě zkoumáme vybrané provozy těžkého průmyslu, které přicházejí do styku s nebezpečnými prachy. Na tomto úkolu, který je opět spojen s prevencí, spolupracujeme s Vysokou školou báňskou."
„Naše laboratoře jsou v České republice ojedinělé především tím, že nabízejí komplexní službu v definování charakteru materiálu jak z hlediska hořlavosti, tak výbušnosti a umožňují tak obchodním partnerům získat informace o bezpečném skladování a manipulaci s těmito materiály," poukazuje na přednosti renovovaných pracovišť Ing. Libor Štroch, Ph.D., ředitel VVUÚ, a. s.