„Spolupráce s energetiky si velmi vážím. Nejenže podpořili prázdninové soustředění, ale stojí při nás i v jiných oblastech. Naši studenti získávají v elektrárenských provozech zkušenosti například během exkurzí, seminářů a odborných stáží," hodnotí ředitel školy ve Frýdku-Místku, Martin Tobiáš.
Nadchnout žáky pro techniku umí Michael Londesborough z ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR. V Beskydech přednášel, jak v přírodě poznávat fyzikální zákony, porovnal, jak se žije s technologiemi a jak bez nich a vtipně vysvětlil, proč má smysl studovat technické obory. „Rád podporuji jakoukoli vědeckou činnost, inovace a nápady posunují dopředu každou společnost. Když pracuji s mladými lidmi, snažím se jim ukázat, jak je fyzika zábavná. V mých přednáškách nesmí chybět nadšení a šťáva," usmívá se Michael.
Děti zábavnou formou poznávaly nejen přírodní a technické zajímavosti, ale také krásy Moravskoslezského kraje. V programu například nechyběla návštěva technického muzea v Kopřivnici, hradu Hukvaldy, přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně nebo lanového centra Ráztoka.
„Žákům a studentům se snažíme technické předměty co nejvíc zpřístupnit. Například program Svět energie nabízí studijní materiály pro všechny typy škol. Pro učitele připravujeme semináře, kde se dozvídají, jak fyziku a matematiku učit poutavěji. Podobné aktivity našich partnerských škol vítáme mimo jiné proto, že pomáhají zvýšit zájem dětí o techniku, což je i naším dlouhodobým cílem," vysvětluje Pavel Puff, manažer Útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ.
Náborová specialistka Martina Sýkorová doplňuje: „Frýdecko-Místecká průmyslovka se do našich aktivit zapojuje pravidelně, její studenti patří k častým návštěvníkům informačních center, elektráren a provozů ČEZ. To mě samozřejmě těší, protože se potýkáme s nedostatkem technických odborníků. Díky školám jako je tato můžeme do budoucna počítat se skvělými zaměstnanci."
Více informací na www.kdejinde.cz nebo na http://www.facebook.com/PracevCEZu
Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola ve Frýdku-Místku již více než 50 let připravuje mládež pro výkon žádaných technických činností a rovněž k vysokoškolskému studiu technického směru. Vzdělávací nabídka školy vychází z průmyslových tradic moravskoslezského regionu a také z potřeb zaměstnavatelů.
Podpoře technického vzdělávání se ČEZ věnuje již od roku 1992. V rámci svého vzdělávacího programu Svět energie připravuje studijní materiály pro všechny typy škol, zapojuje své odborníky do výuky na vysokých školách, či vzdělává středoškolské učitele jak zajímavě a poutavě učit fyziku.