Na závěr setkání navštívili malou vodní elektrárnu Pastviny v Pardubickém kraji. Cílem podobných setkání, která ČEZ připravuje třikrát do roka, je motivovat a nadchnout pedagogy pro moderní způsoby výuky přírodovědných předmětů.
Ve čtvrtek 26. září se účastníci setkání seznámili s výrobou elektrické energie v jedné z nejmalebnějších vodních elektráren v České republice. Během exkurze v Přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé Stráně si fyzikáři i kantoři dalších přírodovědných předmětů prohlédli
informační centrum, podzemní technologický provoz vodní elektrárny i dolní a horní nádrž.
Pedagogové z Českých Budějovic, Brna, Prahy, Náchoda, Klášterce nad Ohří, Valašského Meziříčí, Karlových Varů a z dalších koutů republiky v rámci setkání navštívili také Muzeum papíru ve Velkých Losinách, které je kromě jiného věnováno historickému vývoji a tradicím starého papírnického řemesla nebo počátkům moderní průmyslové papírenské výroby v českých zemích.
„Každé setkání Klubu Svět energie, které jsem měla možnost absolvovat, mi přináší spoustu podnětných nápadů do výuky," říká Zdeňka Horská učitelka fyzika a matematiky ze Základní školy Krátká z Klášterce nad Ohří a dodává: „Je vždy velice přínosné mít možnost výrobu elektrické energie či další fyzikální zákony a jevy vidět na vlastní oči, a tím pádem pak o těchto jevech mnohem poutavěji vyučovat v hodinách."
Oba večery setkání orámovaly zajímavé přednášky účastníků, členů Klubu Svět energie. Jejich hlavním tématem byly převážně nové nápady jak atraktivněji a zábavněji vyučovat přírodovědné předměty. Bezesporu mezi ně patřila video učebnice fyziky nebo experimenty se světlem a světlu blízkým zářením.
Závěrečným bodem devatenáctého setkání Klubu Svět energie byla páteční exkurze v malé vodní elektrárně Pastviny v Pardubickém kraji.
Setkání Klubu Svět energie nabízí pro vyučující přírodovědných předmětů zdarma energetická společnost ČEZ. „Navštěvujeme s učiteli zajímavá místa spojená s energetikou, jako jsou elektrárny, ale také například uhelné nebo uranové doly. Vyučující své zážitky přenášejí na studenty, popř. pak s nimi sami podobná místa navštěvují v rámci školních exkurzí," hodnotí přínosy setkání Klubu Svět energie Marie Dufková, koordinátorka vzdělávacího programu ČEZ, která akci pro pedagogy připravuje. Jak dodala, o účast na klubových setkáních a o členství v Klubu Svět energie je mezi pedagogy velký zájem. „V současné době evidujeme již bezmála 550 členů z řad pedagogů základních, středních i vysokých škol," doplňuje Marie Dufková.
Vzdělávací program založila energetická společnost ČEZ před 20 lety s cílem zvýšit zájem mládeže o studium technických oborů a v budoucnu případně o zaměstnání v energetice. Učitelům nabízí účinnou pomoc při zapojování fyzikálních témat do školních vzdělávacích programů. V roce 2006 získaly semináře vzdělávacího programu společnosti ČEZ akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Veškeré vzdělávací aktivity jsou poskytovány bezplatně nebo za symbolické ceny. ČEZ je jedinou českou průmyslovou společností, která poskytuje tak dlouhodobý, systematický a komplexní program na podporu vzdělávání.