Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

NDM: ​Do Španělské mušky přes 20 dveří!

Přesně po 90 letech se do Národního divadla moravskoslezského vrací velmi oblíbená rozverná komedie Španělská muška. Díky scéně Davida Baziky je pro diváky připravena spousta nečekaných záměn!

Na německých i českých jevištích slavila ve dvacátých letech minulého století tato lehká komedie úspěch, neboť si střílela z pokrytecké morálky vyšších vrstev. Neminula ani Národní divadlo moravskoslezské, kde měla premiéru v prosinci 1925. Přesně po devadesáti letech se tato taškařice autorské dvojice Franz Arnold – Ernst Bach vrací: „A nutno podotknout, že zcela právem. Napsána je totiž brilantně, s noblesou, vtipem, je plná nečekaných záměn a skandálních odhalení, slovní i situační komiky a samozřejmě nechybí ani láska, a to v podání hned dvou mileneckých dvojic,“ uvádí dramaturg Marek Pivovar.

Láska, či spíše dávné erotické vzplanutí, se stává ovšem také přízrakem, který po letech pronásleduje několik ctihodných zámožných pánů, a to v živoucí podobě již dospělého „plodu“ oné hříšné vášně. Překrásná tanečnice, zvaná Španělská muška, se na jevišti sice nikdy neobjeví, ale na dálku znamenitě míchá s osudy jednotlivých postav…

Komedie Španělská muška patří mezi takzvané „trojdveřové“ komedie: „Což znamená, že herci ve vypjatých okamžicích přicházejí nepředvídaně a rychle zleva, zprava či prostředkem a přispívají tak ke vzniku mnoha komických situací,“ pokračuje Marek Pivovar. Aby záměny probíhaly dokonale, navrhnul scénograf David Bazika scénu o dvaceti dveřích: „Jde vlastně o jeden zkroucený paraván, který je složen ze samých dveří. Trošku to připomíná stěnu nebo knihovnu v honosnějším interiéru, kde jsou tajné dveře. Nečekaně se dá vejít odkudkoliv, to je ten princip.“

„To je ovšem jen jeden z mnoha způsobů, jak komično ve Španělské mušce vzniká,“ dodává Marek Pivovar.

Režisér Janusz Klimsza rozehrává kolotoč bláznivých situací, v jehož víru se ocitají Jan Fišar, Anna Cónová, Pavlína Kafková, Vladimír Čapka, Renáta Klemensová, David Viktora, Petr Houska, Vladimír Polák, Tomáš Jirman, Miroslav Rataj, Marie Logojdová a další.

Premiéra rozverné komedie Španělská muška se uskuteční 29. října 2015 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

FOTO: Radovan Šťastný
1: Anna Cónová (EMMA), Pavlína Kafková (PAULA)
2: Renáta Klemensová (WALLY), Pavlína Kafková (PAULA)
3: Vladimír Čapka (EDUARD BURWIG), David Viktora (ALOIS WIMMER)
4: Pavlína Kafková (PAULA), Tomáš Jirman (ANTON TIEDEMEIER), Renáta Klemensová (WALLY)
5: Vladimír Polák (HEINRICH MEISEL), Renáta Klemensová (WALLY)
6: Petr Houska (DR. FRITZ GERLACH), Pavlína Kafková (PAULA)
7: Kristýna Krajíčková (MARIE), Renáta Klemensová (WALLY)
8: Vladimír Polák (HEINRICH MEISEL), Jan Fišar (LUDWIG KLINKE)
9: Pavlína Kafková (PAULA), Vladimír Čapka (EDUARD BURWIG), Renáta Klemensová (WALLY)
10: Anna Cónová (EMMA), Marie Logojdová (MATHILDE)



Seniorka přecházela mimo přechod a srazilo ji auto. Zemřela v nemocnici

Včera 14:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

73letá seniorka přecházela v Ostravě silnici mimo přechod. Řidič ji zřejmě přehlédl a srazil. Žena utrpěla velmi vážná zranění, svědci i záchranáři ji oživovali. Byla přepravena do nemocnice, kde následně zemřela.

Dobrá zpráva pro ženy, havířovská nemocnice se stala screeningovým mamografickým centrem

Včera 11:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Ženy z Havířova a okolí už kvůli screeningu nebudou muset dojíždět do jiných měst. Nemocnice se stala mamografickým centrem. Tím se zvýší šance na včasný záchyt rakoviny prsu.

Ostravská ZŠ U Haldy se modernizuje za provozu, část školy teď působí v náhradních prostorách

Základní škola U Haldy v Ostravě prochází rozsáhlou modernizací, která přinese výrazné energetické úspory i kvalitnější prostředí pro žáky. Stavební práce probíhají za plného provozu a dokončeny mají být příští rok v červnu.

Akce v Novém Jičíně vyzvala ke společně strávenému času s dětmi a poděkovala za pěstounskou péči

Včera 8:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zážitkový den pro rodiny se konal ve Středisku volného času Fokus. Podpořil pěstounství a kampaně Moravskoslezského kraje “Dejme dětem rodinu.”

Betlémské světlo dorazilo na náměstí Ostrava-Jih

Včera 12:32 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Do Ostravy dorazilo Betlémské světlo. Speciálním letadlem přiletělo z Betléma do Vídně a následně ho skauti rozváželi vlakem. Volně k získání je například na náměstí Ostrava-Jih.

Frýdlantské mosty v Ostravě se otevřou pro tramvaje. Auta si ještě počkají

15. prosince 2025 15:34 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Konec přestupů na náhradní autobusy. Ve středu 17. prosince by měly ostravské tramvaje opět projet přes náměstí Republiky. Řidiči aut si ale budou muset ještě počkat. Práce na rekonstrukci potrvají ještě zhruba půl roku.

Zdrogovaní se chtěli vloupat nožem do zásilkových boxů. Způsobili škodu za 23 tisíc

Včera 11:23 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

Starší muž se pokoušel vloupat do boxů nožem a mladší držel stráž. Balíčky se jim nakonec nepodařilo ukrást a skončili v rukou policie. Oba měli pozitivní test na drogy. Jejich neúspěšné vloupání způsobilo škodu za 23 tisíc korun. Mladší pachatel už byl v minulosti trestán. Hrozí jim několik let ve vězení.

Několik letadel kvůli mlze opět místo v Krakově přistálo na letišti v Ostravě

15. prosince 2025 17:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nedostatečné technické vybavení pro přistávání za zhoršené viditelnosti stálo v pondělí večer za odkloněním několika letadel z krakovského letiště na ostravské v Mošnově.

Falešné investice ji stály 1,9 milionu. Seniorka z Karvinska se zadlužila kvůli internetové reklamě

15. prosince 2025 13:14 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Seniorka naletěla na podvodnou internetovou reklamu. Ta využila tvář známého politika a slibovala výhodné investice. Falešnému finančnímu poradci zaslala téměř 1,9 milionu korun. Zhruba polovinu částky si půjčila. Karvinští kriminalisté varují veřejnost před falešnými investičními nabídkami na internetu.

Brněnští skauti přivezli letošní Betlémské světlo do Jeseníků, letos dokonce o týden dříve

Včera 10:00 | Bruntál | Karel Soukop

Také letos již do Jeseníků dorazil plamínek, odebraný z věčného ohně v betlémské jeskyni v Palestině. Jako symbol míru a přátelství ho již od roku 1989 přivážejí skauti z Brna, navazující na původní aktivitu rakouských exilových skautů.

Psychologové

Ostrava Nástup: od 1. února 2026 od 29 050 do 42 140 Kč/měsíc

Hosté ve studiu: Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava

Parkovací dům ve FN Ostrava bude zprovozněn v červenci 2026

Vůně dřeva a duch Vánoc zaplnily Centrum tradičních technologií v Příboře

15. prosince 2025 18:55 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Centrum tradičních technologií v Příboře zaplnila vůně dřeva, zvuk dlát a atmosféra blížících se Vánoc. Už podvanácté se zde konal sraz betlémářů ze severovýchodní a východní Moravy. Akce navazuje na silnou místní tradici, která sahá až do 18. století. Právě Příbor byl tehdy významným centrem betlémářské tvorby a setkání má tento odkaz připomínat a udržovat.

Vánoční atmosféra ovládla frýdecký zámek, jarmark přilákal tisíce lidí

15. prosince 2025 18:20 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Frýdecký zámek se na jeden den proměnil v centrum vánoční atmosféry. Konal se tady tradiční Vánoční jarmark, který nabídl nejen desítky stánků, ale také bohatý kulturní program.