Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Král Ubu v NDM V Ostravě

Mnozí z nás měli ve škole nějakého málo oblíbeného či vyloženě neoblíbeného učitele, kterému se posmívali za zády, parodovali ho, kreslili jeho karikatury nebo na něho skládali posměšné veršíky. Francouzský spisovatel a dramatik Alfred Jarry šel ještě dál: napsal o něm divadelní hru!

Svůj „hřích mládí“ později upravil, vycizeloval a uvedl na jeviště. Král Ubu – tato více než sto let stará hříčka právě dnes nabývá ukrutně autentických rozměrů. Otec Ubu a jeho životní družka Matka Ubu jsou suverénními hulváty, kteří uchvátí moc. Tento pár obývající stoku ze svého trůnu rozehraje obskurně ironickou hru, která ale velice přesně poodhaluje mechanismy moci a pažravost jejích uzurpátorů. 

Král Ubu je aktuálním kouskem všude tam, kde se k moci dostane jedinec, pro něhož je politika především nástrojem vlastního prospěchu a mocenského boje; jedinec, jehož názory a způsoby jejich prezentace by se s vysokým postavením měly míjet, leč není tomu tak. 

„Zdrojem možná byl autorův pedagog, asi některé jeho charakterové vlastnosti, ale zdroj inspirace podle mě není důležitý. Podstatné je, že vzniklo umělecké dílo, které v Ubuovi nalézá určitý archetyp. Obludně pod lupou zdeformovaný a náležitě zvětšený k ironické dokonalosti. Je to jeden z mnoha „nových“ moderních archetypů (jako my máme třeba Švejka), který velmi vypovídá o naší společnosti. Znám někoho podobného ve svém okolí – každý zná někoho podobného ve svém okolí – protože každý z nás v sobě něco podobného má,“ uvádí mladý talentovaný režisér Jan Frič, který se v Národním divadle moravskoslezském představí poprvé.

„Přítomny byly veškeré celebrity tehdejšího společenského a uměleckého světa. Autor si sám přednesl úvodní projev, hlasem úmyslně suchým, monotónním. Pak se rozhrnula opona a objevilo se jeviště, na jehož výzdobě pracovali mimo jiné Bonnard, Vuillard a Lautrec, a otec Ubu pronesl své pověstné první slovo. Vypukl strašlivý povyk, pohoršená honorace syčela, křičela, dupala, Jarryho příznivci jim nadávali, osvětlovač střídavě rozsvěcoval a zhášel světla v sále. To trvalo čtvrt hodiny. Otec Ubu zatím na scéně improvizoval divoký tanec. Pak hra konečně pokračovala, ale při každé z průpovídek otce Ubu propukala vřava nanovo. Uražení odcházeli. Normální se chechtali. Příznivci plesali.“ (Dobový záznam o premiéře Krále Ubu) 

Tak to vypadalo na světové premiéře Krále Ubu v Paříži 10. prosince 1896. Premiéra to byla vskutku skandální, což Jarry, známý svými výstřelky a mírně řečeno „nepravidelným způsobem života“, uvítal. 

„My podobný skandál nečekáme, světová divadla už od té doby zažila mnoho večerů ještě divočejších a současného diváka jen tak něco nerozhází. To ovšem neznamená, že by Král Ubu ztratil něco na své aktuálnosti. Změnila se sice doba, leč mocní tohoto světa zůstávají stále stejní. Můžeme se tedy chechtat Králi Ubu a vidět za ním naši politickou ‚elitu‘, ale můžeme se také chechtat s Králem Ubu a vidět za ním sami sebe, ano, i sobě se můžeme chechtat,“ doplňuje dramaturg Marek Pivovar. 

Inscenační tým doplňuje dále výtvarník scény Nikola Tempír a výtvarnice kostýmů Anna Forstová, která oblékne do hávu titulní role Davida Viktoru, přidá jeho manželku Matku Ubu Ladu Bělaškovou, Kapitána Obrubu Vladimíra Poláka, mstitele Hromoslava Ivana Dejmala, Královnu Rosamundu Annu Cónovou, Krále Václava Jana Fišara, Cara Alexeje Tomáše Jirmana, vladařovy nohsledy Tyčku a Sloupa Jiřího Sedláčka a Davida Janoška, jakož i mnoho dalších. 

Premiéra se uskuteční 7. dubna 2016 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. 

JAN FRIČ Pochází z Košíř. Spící člen Společnosti doktora Krásy. V DISKU v roce 2007 uvedl Kaltesland a v roce 2011 v Divadle Na zábradlí Orestka. Pravidelně spolupracuje s A studiem Rubín, Divadlem Na zábradlí, spolkem Masopust, Strašnickým divadlem, Klicperovým divadlem, Městským divadlem Kladno a Divadlem na cucky, režíroval mj. rovněž v Divadle F. X. Šaldy Liberec, HaDivadle či v Divadle Petra Bezruče. U jeho divadelní kolébky stály tyto sudičky: Magdalena Pospíšilová (Dětské divadelní studio Divadla Labyrint), Petr Lanta (Společnost doktora Krásy), Deml s Čepem a Pitínským (inscenace Sestra Úzkost), Nebeský s Ulrichovou (DAMU), Doubravka Svobodová (Zábradlí), Kraftwerk, Filip Topol a Rybnikov s Vozněsenským. Dále pak doporučuje sledovat tvorbu Chemického divadla pod vedením Vojtěcha Bárty, především Šimona Krupu, lidí kolem bývalé Eliadovky (S.P.E.K., Kartel, Kolonie, Lachende Bestien...), Ivana Buraje, Štěpána Pácla, Ondřeje Novotného a Vladimíra Holana. Chtěl by dělat divadlo o básnících, z veršů, jehož tématem by byla poezie samotná.



Čerpali podporu určenou pro ukrajinské uprchlíky. Cizinci podvodem získali 2,8 milionu korun

Dnes 10:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Za dávky získali 2,8 milionu korun. Přitom na ně neměli nárok. Dva cizinci využili údaje několika ukrajinských žen a pobírali na ně příspěvek na bydlení. Společně se svými partnerkami peníze utráceli za dovolené a nákupy. Kriminalisté obvinili muže i jejich přítelkyně z trestného činu.

Modernizace střechy na zimním stadionu je dokončena

Dnes 10:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Modernizovaná víceúčelová hala v Havířově je opět v provozu. Město představilo novou střechu, vylepšenou akustiku, moderní vzduchotechniku i osvětlení a současně oznámilo, že po sezóně plánuje výměnu chladící desky.

Pracoval na střeše a spadl z výšky sedmi metrů. Muž krvácel z hlavy a vážně si poranil nohu

Dnes 9:15 | Čeladná | Anna Břenková

Spadl z výšky okolo sedmi metrů při práci na střeše. Muž utrpěl krvácející zranění hlavy a vážně si zranil nohu. Byl letecky transportován do ostravské Fakultní nemocnice.

Vánoční kluziště v centru Ostravy opět těší bruslaře

Rozsvícením stromu na Masarykově náměstí odstartovaly Ostravské Vánoce. Ty probíhají tradičně na čtyřech scénách, a jednou z neoblíbenějších je scéna vánočního kluziště.

Ostrava bude příští rok hospodařit s částkou téměř 16 miliard korun

Včera 14:24 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava má rozpočet na příští rok. Hospodařit bude s částkou téměř 16 miliard korun. Jde o jeden z nejvyšších rozpočtů v historii města. Přibližně třetina všech peněz půjde na investice. Od koncertního sálu přes projekt Nových Bazalů, ale i výstavbu nových bytů.

Několikrát okradl seniorku a její dceru na vozíku, pak obě ženy násilně napadl

Včera 11:45 | Ostrava-město | Anna Břenková

Muž zneužil důvěry ženy na vozíku a hrál si na jejího přítele. Přitom z bytu, kde žila se svou starší matkou, kradl peníze. Pak zorganizoval další akci – jeho komplic se vydával za policistu a z bytu společně s další ženou vzali cennosti. Zločinec se ještě vrátil, opět kradl a obě ženy násilně napadl. Kriminalisté v Ostravě obvinili tři osoby. Hlavnímu pachateli hrozí až deset let.

Městská policie učí seniory rozpoznávat online podvody

Včera 16:55 | Havířov | Bára Kelnerová

Podvodníci stále hledají nové způsoby, jak se dostat k penězům důvěřivých lidí. Havířovská městská policie proto uspořádala sérii preventivních workshopů, které mají starší občany naučit, jak podvod rozpoznat.

Přibyly další kontejnery ukryté pod zemí

Dnes 13:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ve městě přibyly další stanoviště s polopodzemními kontejnery. Místa jsou esteticky vzhlednější a nádoby pojmou větší objem odpadu.

Nový rondel s autobusovým terminálem už je průjezdný

Včera 13:16 | Rychvald | Libor Běčák

Problémovou křižovatku mezi Rychvaldem, Bohumínem a Dolní Lutyní nahradil kruhový objezd. Ten vyřešil nejen klasické křížení silnic, ale především autobusové zastávky. Ty byly totiž původně přímo v křižovatce, což nebylo příliš bezpečné.

Bývalý pacient přišel poděkovat posádce, která mu zachránila život

Včera 10:46 | Havířov | Anna Břenková

Práce záchranářů má velký smysl. Každý den bojují o životy lidí. V Havířově se setkali s mužem, který je toho důkazem. V červnu ho postihla mozková mrtvice. Díky okamžité pomoci posádky přežil a přišel osobně poděkovat na jejich základnu.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. ledna 2026 od 25 560 Kč/měsíc

Slavnostní atmosféra, desítky vystavených děl. Hejtman MSK ocenil talent hendikepovaných umělců

Dnes 11:06 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Hejtman Moravskoslezského kraje rozdal ceny hendikepovaným umělcům, které jsou udělovány u příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených. Letos zvítězil Stanislav Ryšánek z Havířova se svou sérií obrázků Krása českých vesnic v různých ročních obdobích. Oceněni byli také tvůrci kovové mozaiky, olejomalby či díla z keramiky.

Konference Dejme dětem rodinu řešila témata náhradní rodinné péče

Včera 10:28 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Na Obchodní akademii v Moravské Ostravě se již po třinácté konala konference Dejme dětem rodinu. Jejím záměrem je otevírat aktuální témata v oblasti náhradní rodinné péče. Moravskoslezský kraj se v oblasti řešení této problematiky řadí mezi nejlepší v republice.

Únik na dani za čtvrt milionu. Celníci zabavili náklad kamionu s dvěma tisíci litry alkoholu

Včera 9:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Neměl doklady o zaplacení daně. Řidič kamionu převážel více než dva tisíce litrů alkoholu. Vezl likéry z Litvy do Itálie. Při kontrole dvakrát uvedl falešný kód přepravy. Alkohol zajistili ostravští celníci. V případě prodeje by únik na dani přesáhl čtvrt milionu korun.

Hosté ve studiu: Vindy Šmehlík Krejčí, moderátorka a ředitelka The ŽENY

3. prosince 2025 20:35 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Summit The ženy: prostor pro odvahu a nové začátky

Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

3. prosince 2025 17:30 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Opava má parkování rozděleno do tří kategorií

Hosté ve studiu: Jan Dohnal (ODS/SPOLU), primátor Ostravy

3. prosince 2025 15:24 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

V Ostravě klesla kriminalita za deset let na polovinu