Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Prevence dětských úrazů a tedy i popálenin v ČR doznává výrazných změn

V evropských zemích umírá ročně 1700 dětí na následky popáleninových úrazů. V České republice jsou popáleniny a opařeniny třetí nejčastější příčinou úmrtí dítěte ve věku od několika týdnů do čtrnácti let.

Lubomír Kukla, Výzkumné pracoviště preventivní a sociální pediatrie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně: „Mezi druhým a třetím rokem, tam je riziko nejvyšší, protože to je typický věk, kdy dítě začíná mít daleko větší akční rádius a kdy na sebe strhne kdeco, ať už je to na stole, na plotně nebo dítě sahá tam, kam nemá."

Z celkového počtu popálených představují děti 40%. Je to velký podíl, a proto je nutné zlepšit prevenci i legislativu, která směřuje k ochraně životů dětí.

Bohdana Rezková, Výzkumné pracoviště preventivní a sociální pediatrie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně: „Snažíme se, a to je otázka celé České republiky, změnit tuhle situaci, protože neexistuje jednotný systém vzdělávání rodičů v prevenci těchto úrazů."

Lidská kůže snáší teploty do 40 stupňů Celsia, u dětí, které mají tenčí kůži, může proto dojít k popálení či opaření už při teplotách okolo 45 stupňů. Popáleniny a opařeniny patří mezi úrazy nejbolestivější. U citlivého dítěte může z těchto důvodů i malá popálenina způsobit šok a ohrozit ho tak na životě. Těžší úrazy zanechávají vážné fyzické a psychické následky a významným způsobem zasahují do života rodin.

Uvádíme příklad matky, která své dítě opařila polévkou. Sedmiměsíční holčička měla popáleniny druhého a třetího stupně na čtvrtině těla. Během náročné léčby jí selhaly plíce a lékaři tak museli oddalovat operace. Matka opařené holčičky: „Na plynu jsem vařila maso na vývar. Dcera byla v chodítku, najela na moje nohy a já jsem ten hrnec zrovna držela v ruce, takže jsem to vyšplouchla na ni."

Následná léčba popálenin je jedním z nejzávažnějších problémů dětské traumatologie. Je třeba zvážit obrovskou zátěž, kterou popáleninový úraz pro dítě a jeho okolí znamená a k tomu je třeba přidat důsledky sociální a ekonomické.

Lukáš Humpl, klinický psycholog, záchranná služba MSK: „Popáleniny tvoří pouhý zlomek výjezdů záchranné služby, my jsme v minulém roce vyjížděli k více než 90 000 případů a popáleniny jsme řešili asi u 200 pacientů. Pouze 60, tedy v uvozovkách pouze 60, z nich bylo dětských. Je třeba před těmito úrazy varovat a myslet na prevenci a bezpečnostní opatření, protože právě u popálenin jde často o velmi závažné úrazy."

K popáleninám dětí dochází často také při dopravních nehodách. A proto i zde je kladen důraz na prevenci. Zdeněk Nytra, ředitel HZS MS kraje: „U těch dopravních nehod je to velice problematické, protože tam je rozvoj požáru velice rychlý. Takže pokud se nepodaří člověka dostat z auta ven ještě před příjezdem naší jednotky, tak to vypadá hodně špatně. Potvrzuje to i praxe, že pokud se použijí hasicí přístroje, tak je použijí řidiči z okolojedoucích aut."

Odborníci proto doporučují, aby hasicí přístroje byly součástí výbavy všech vozidel, a stále častěji poukazují také na nutnost jejich umístění v domácnosti. Prevence úrazů a tedy také popálenin v ČR doznává v posledních letech výrazných změn.

Problematika dětské úrazovosti se řeší na vládní i nevládní úrovni, rozvíjí se spolupráce odborníků z různých oborů a připravují se a realizují preventivní programy čerpající ze zkušeností jiných států, kde je tato problematika již delší dobu úspěšně řešena, jde například o Norsko, Holandsko či Švédsko.



ON-LINE: Povodně v Moravskoslezském kraji ustoupily, obnova postižených oblastí ale bude trvat dlouho

Včera 23:22, vydáno 13. září 2024 12:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj se potýká s následky ničivých povodní. Situace se sice uklidňuje, ale mnoho lidí stále řeší problémy s bydlením a zničeným majetkem, stejně jako firmy, samosprávy a instituce v regionu. V tomto infoservisu přinášíme na jednom místě aktuální informace, fotografie, reakce politiků i osobností Moravskoslezského kraje.

MSK poskytne finanční dar osmnácti postiženým obcím, peníze by měly mít na účtech do pátku

Moravskoslezský kraj daruje nejvíce povodněmi postiženým obcím jako bezprostřední pomoc devět milionů korun. Hejtman kraje Josef Bělica to oznámil na čtvrteční tiskové konferenci.

Evakuovaní psi z karvinského útulku jsou zpátky

Karvinský magistrát ještě v době před záplavami zajistil preventivní odvoz psů z útulku v Darkově. Nebylo jasné, zda se voda dostane až do areálu a ohrozí jejich životy. Nyni jsou už psi zpátky v kotcích.

Krnovská nemocnice byla povodní zcela ochromena, musela řešit dodávky vody i elektřiny

S velkými následky povodně se potýká také krnovská nemocnice. Velká voda zatopila sklepní prostory s technologiemi a ambulance ve sníženém přízemí. Nemocnice byla zcela ochromena bez elektřiny a vody. Materiální škody škody i nánosy bahna jsou obrovské.

MHD ve Frýdku-Místku má nově 12 nejmodernějších elektrobusů

Poskytovatel městské hromadné dopravy ve městě pořídil do výbavy 12 nejmodernějších elektrobusů. Zcela bezemisní vozy nahradí původní autobusy s pohonem na naftu a CNG. Pořízení vyšlo na 155 milionů korun. Velkou část ale zaplatila evropská dotace.

V Palkovicích po povodních řeší sesuvy svahů, které ohrožují domy

Hned několik sesuvů podmáčených svahů řeší v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. Tuny ujíždějící zeminy tam ohrožují rodinné domy a hledá se řešení, jak sesuvy zastavit.

Začala oprava protržené hráze na soutoku Odry a Opavy. Zatím půjde jen o dočasné řešení

Hned po opadnutí vody u soutoku Opavy a Odry začaly práce na opravě hráze, kterou voda protrhla. Zatím jde pouze o provizorní a hlavně rychlé řešení, které by mělo ochránit obyvatele v případě dalšího výrazného stoupnutí hladiny řeky.

Lidé z Charity jezdí pomáhat na Krnovsko a Bohumínsko, potřeba jsou elektrocentrály

Velká voda přímo v Novém Jičíně výraznou škodu nenapáchala, pomoc zdejší Charity tak směřuje do oblasti Krnovska a Bohumína. Lidem vezou potraviny, čistící prostředky, ale i slova útěchy a podpory.

Nemocnice v Havířově otevřela Kavárnu života Jany Feberové, která byla dlouholetou dobrovolnicí

Nadační fond Pavla Novotného společně s havířovskou nemocnicí otevřel pro onkologické pacienty Kavárnu života Jany Feberové. Dcera zesnulé bývalé náměstkyně primátora věří, že její maminka, která nemocným pomáhala, by z toho měla radost.

V Porubě uklízí důsledky povodní. Radnice už je v provozu

Důsledky povodní jsou odklizeny a Úřad městského obvodu Poruba je tak opět přístupný lidem. Vrátila se sem i matrika, která se musela dočasně přestěhovat do informačního centra na Hlavní třídě.

Český Těšín nenechává nikoho po záplavách na holičkách

Úředníci, sociální pracovníci i neziskové organizace v Českém Těšíně spojili síly se složkami Integrovaného záchranného systému a zapojili se aktivně do pomoci lidem zasaženým povodněmi. Koordinační schůzky pomáhají v komunikaci a rozdělování jednotlivých úkolů.

V Moravskoslezském kraji se uchází o senátorské křeslo 20 kandidátů

V Moravskoslezském kraji se o senátorské křeslo v letošních volbách uchází ve třech obvodech celkem dvacet kandidátů. Hlasovací lístky už by měli mít všichni voliči ve svých schránkách. Pozor, to však nebude platit pro druhé kolo.

Expert: Klimatické změny nepřijdou, už jsou tady

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Jádro vyžaduje odborníky, ČEZ zaměstná 4000 lidí

Energetická společnost ČEZ plánuje během deseti let nabrat 4000 odborníků nejen s technickým vzděláním, hlavně kvůli investicím do jaderné energetiky. Souvisí to s výstavbou nových bloků v dukovanské jaderné elektrárně, rozvojem malých modulárních reaktorů i modernizací stávajících elektráren.

Briketační linka výrazně sníží emise v Třineckých železárnách

Slavnostním poklepáním na základní kámen oficiálně začala stavba Železnorudné briketační linky v Třineckých železárnách. Jde o první projekt transformace huti, která zásadním způsobem sníží emise oxidu uhličitého, jak požaduje evropská legislativa.

Hasiči dále pokračují v odčerpávání vody ze zaplavených území a nasazují další čerpadla

18. září 2024 22:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nejrůznějších místech, která byla v Moravskoslezském kraji postižena záplavami, pokračují hasiči v odčerpávání vody. Většinou používají klasická čerpadla, někde nasazují velkokapacitní.