Statistiky Národního onkologického registru (NOR) potvrzují, že při srovnání s jinými státy je v ČR nejvyšší výskyt nádorových onemocnění tlustého střeva a konečníku! Každý rok je u nás toto onemocnění zjištěno asi u 7800 osob a je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů i u žen (při vynechání některých nádorů kožních). V Moravskoslezském kraji např. jen v roce 2007 nově onemocnělo 973 pacientů na zhoubný nádor tlustého střeva a konečníku, 371 pacientů na toto onemocnění zemřelo. Pro srovnání - v celé ČR za rok 2007 bylo diagnostikováno 7826 nových pacientů a 4154 zemřelo. Přesto, podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny jen v Moravskoslezském kraji využije bezplatného preventivního vyšetření (tzv. screeningové kolposkopie a TOKS), které lidem nad 50 let hradí zdravotní pojišťovna, ročně pouze 20 % pojištěnců VZP v této věkové kategorii, což je žalostně málo!
„I přes několikaletou snahu odborníku a zdravotních pojišťoven se nám stále nedaří snížit výskyt rakoviny (KRCA) v naší populaci, a to i přesto, že rakovina tlustého střeva patří mezi nejlépe léčitelné a vyléčitelné onkologická onemocnění," říká MUDr. Radim Bužga, Gastro-Med,spol. s r.o., Ostrava.
„Hlavní příčinou tohoto stavu je stále malá informovanost veřejnosti a nezájem lidí o své zdraví a bohužel i stále neúplná 100% spolupráce mezi praktickými a odbornými lékaři. Musím ale přiznat, že poslední 2-3roky se stav výrazně zlepšuje, a to i za přispění zdravotních pojišťoven."
Zdravotní pojišťovny v rámci prevence karcinomu tlustého střeva a konečníku hradí tzv. test okultního (skrytého) krvácení ve stolici-TOKS, který dokáže na jednoduchém principu zachytit i velmi malé množství natrávené krve ve stolici. Druhou metodou, která je z veřejného zdravotního pojištění hrazena od roku 2009, je tzv. primární screeningová kolonoskopie, kterou mohou provádět jen vybraná centra splňující stanovené podmínky. V Moravskoslezském kraji je celkem 16 těchto center.
„TOKS se preventivně provádí u pacientů s běžným rizikem ve věku od 50 do 54 let v jednoročním intervalu, od 55 let se opakuje ve dvouletém intervalu. Od 55 let je alternativní metodou primární screeningová kolonoskopie, která má být zopakována po 10 letech," popisuje možnosti prevence Ing. Aleš Zbožínek, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny, pobočky pro Moravskoslezský kraj.
„Zájem lidí o tato preventivní vyšetření roste, ale jen velmi mírně. Pro srovnání, Všeobecná zdravotní pojišťovna investovala v roce 2008 v Moravskoslezském kraji na prevenci karcinomu tlustého střeva a konečníku 3,5 mil. Kč, o rok později pak 4,1 mil. Kč a v letošním roce odhadujeme, že částka překročí 5 mil. Kč. TOKS absolvovalo v roce 2008 v tomto regionu 19 tisíc pojištěnců VZP, v roce 2009 pak 21 tisíc pojištěnců VZP a za sedm měsíců letošního roku tento počet činí 15 tisíc. Počty screeningových kolonoskopií jsou výrazně nižší, jelikož jde o náročnější a do určité míry nepříjemný výkon. Z vývoje v prvním pololetí letošního roku je však zřejmý výrazný nárůst screeningových kolonoskopií. V roce 2009 jsme uhradili 102 výkonů, za sedm měsíců letošního roku 230 výkonů. Odhadujeme, že počet těchto výkonů bude letos přibližně čtyřnásobný proti loňskému roku, což souvisí s tím, že screeningová kolonoskopie je hrazena z veřejného zdravotního pojištění teprve od roku 2009 a postupně se rozšiřuje do praxe. Je tedy zřejmé, že lidé stále prevenci karcinomu tlustého střeva a konečníku velmi podceňují, a to i přes stoupající počty nemocných. Platí to také o účasti na preventivních prohlídkách u praktického lékaře pro dospělé a u lékaře gynekologa, kteří provádějí i vyšetření TOKS," dodává ředitel Moravskoslezské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny, která motivuje své pojištěnce k aktivnímu přístupu ke zdravému způsobu života např. programem Zdravý život, kdy klient sbírá body za aktivity spojené s prevencí a za nasbírané body může obdržet od VZP finanční příspěvek na pohybové nebo rekreační aktivity.
Dále podporuje VZP očkování a bezlepkovou dietu. Na pobočkách jsou k dispozici tematicky zaměřené brožury (Rakovina tlustého střeva, Samovyšetření prsu, Co dělat, když bolí záda a další). Tyto brožury v elektronické formě a řada informací je také k dispozici na internetových stránkách VZP.
A jaké jsou příznaky tohoto zrádného onemocnění karcinomu tlustého střeva a konečníku?
První příznaky jsou více méně nespecifické a neurčité. Může se jednat jen o jakýsi břišní dyskomfort, nadýmání a občasné pobolívání břicha. Příznaky, které jsou už varovné a u nichž by měl pacient zpozornět, je nález krve ve stolici a změna charakteru vyprazdňování - tzn. střídání řídkých stolic s normálními nebo zácpou, časté nucení na stolici, bolesti v konečníku, náhle vzniklá zácpa apod.
"Je vždy lepší přijít k lékaři se strachem z rakoviny a odcházet s diagnózou krvácejících hemoroidů, než spoléhat, že se jedná "jen o hemoroidy" a pak umřít na rakovinu tlustého střeva," dodává specialista na tato onemocnění MUDr. Bužga.
Pokud máte jakýkoli z těchto příznaků, neváhejte a navštivte svého praktického lékaře!
Všeobecná zdravotní pojišťovna poskytuje služby celkem 473 tisíc pojištěnců VZP Moravskoslezském kraji, a to prostřednictvím 20 kontaktních míst, na kterých pracuje celkem 94 přepážkových pracovníků. V Moravskoslezském kraji zajišťuje VZP svým klientům zdravotní péči ve více než 3 000 smluvních zdravotnických zařízeních, kde pracuje přes 800 praktických lékařů a více než 1 700 ambulantních specialistů. Péči pojištěncům poskytuje 36 lůžkových zařízení a 500 ostatních zdravotnických zařízení. Výhodou pro klienty pojišťovny v kraji jsou celotýdenní úřední hodiny a flexibilita informačních systémů, která umožňuje přijít s dotazem či prosbou na kterékoli kontaktní místo. VZP garantuje proplácení i té nejnákladnější zdravotní péče a také v tomto kraji pořádá řadu preventivních akcí, které mají za cíl zabránit vzniku závažných onemocnění.