Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Green Future - Zelená budoucnost zaměřená na zdravé vnitřní prostředí ve sportovním gymnáziu Dany a Emila Zátopkových

Krajská energetická agentura Moravskoslezského kraje ve spolupráci s firmou Intoza se zabývá problematikou zdravého vnitřního prostředí ve Sportovním gymnáziu Dany a Emila Zátopkových (dále SG DEZ) Ostrava - Zábřeh. Jedná se o pilotní studii, která by měla být vzorem pro další školská zařízení.

Pokud pomineme základní nevhodné tepelně izolační vlastnosti budov, které vyplývají z platných způsobů navrhování a stavění platné minulé době, pak z hlediska dodržování mikroklimatických podmínek ve třídách je úplná absence mechanických větracích systémů a základem větrání je větrání okny. 

Větrání okny však v naprosté většině případů nefunguje vzhledem k tomu, že sklápěcí okna těsně nad parapety způsobují teplotní diskomfort krajních řad lavic u oken, a proto je krajní řady žáků chtějí zavírat. Obecně také většinou platí zákaz otevírání oken o přestávkách (s ohledem na bezpečnost).

Nebudeme-li brát v úvahu energetickou náročnost větrání pomocí oken, kdy teplo vypouštíme bez užitku ven, tak i způsob větrání okny, který je založen na subjektivních pocitech vyučujícího a žáků, je neefektivní neboť lidský činitel nedokáže svými orgány určit kvalitu vzduchu. Z toho vyplývají nepřípustné koncentrace oxidu uhličitého ve třídách, vysoké hladiny odérů (pachů), zvyšující se hladiny relativní vlhkosti ve třídách a vysoká prašnost (aerosolové částice frakce PM10, PM2,5), což je z hlediska zdraví dětí, žáků i učitelů je nepřijatelný stav.

V našich právních předpisech existuje vyhláška č. 410/2005 Sb. o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých, která stanovuje ve znění vyhlášky č. 343/2009 Sb. požadavek na množství větraného vzduchu na žáka 20 - 30 m3/hod. Nikde však není dáno, jakým způsobem mají školy zajistit toto minimální množství větraného vzduchu a jak toto zkontrolovat. Navíc při větrání okny je množství větraného vzduchu závislé na činiteli, který člověk nemůže ovlivnit a tím je počasí.

Zejména teplota venkovního vzduchu a rychlost větru. Tyto dvě veličiny spolu s velikostí otevření okna a teplotou vnitřního vzduchu způsobí, že probíhá větrání prostřednictvím okna. Čím je venku chladněji, tím bude rozdíl vnitřní a venkovní teploty větší a tím bude více vyvětráno. Bohužel chladnější vzduch má vliv na žáky u oken.

Pokud nemáme k dispozici rozdíl venkovní a vnitřní teploty (např. v létě, kdy může být v místnosti stejná teplota jako venku) a nefouká vítr, pak se nic okny nevyvětrá, protože chybí hybná síla pro větrání. Tuto skutečnost zná jistě každý. Takže na jedné straně máme rozpor s požadavky bezzubé vyhlášky, na druhé straně máme nekvalitní mikroklima ve školských objektech, mnohdy i s výhradami rodičů k tomuto stavu a obavami o zdraví svých dětí.

Za této situace se zde začíná objevovat chvályhodný požadavek na úspory energií na vytápění všech těchto objektů. Bohužel se však téměř vždy setkáváme se situací, kdy se úspory energií řeší pouze na úrovni výměny oken za kvalitnější z hlediska tepelně izolačních vlastností a z hlediska těsnosti vlastních oken a dále na úrovni zateplení stavební obálky budovy a na kvalitu vnitřního prostředí a efektivní větrání se však zapomíná. Tím se ze stávajících budov sice stávají energeticky úspornější budovy, ale také těsnější budovy. A opět bohužel nikdo nestanovuje a neřeší způsoby větrání a vlastního mikroklima v budovách.

Co je nutno ocenit je, že se zlepšením tepelně izolační obálky dochází ke zlepšení tzv. teplotní mikroklima (povrchová teplota obvodových stěn je vyšší a přispívá k lepšímu teplotnímu pocitu). Bohužel koncentrace CO2, odérů a prachu se zvyšuje. Tak dochází k zajímavému paradoxu, kdy se zlepšením tepelně izolačních vlastností budovy se zhoršuje kvalita vnitřního prostředí.

Byly provedeny tří varianty výpočtů, přičemž varianta č. 1 vycházela z návrhu Energetického auditu z Únoru 2009 vypracovaný Ing. Vladimírem Baginským, varianta č. 2 se zabývala komplexním zateplením obálky budovy a varianta č. 3 se zabývala celkovou rekonstrukcí včetně rekonstrukce podlah na terénu. Navrhovaná opatření v oblasti stavebních úprav byla prováděna tak, aby byly dosaženy u jednotlivých stavebních konstrukcí 2/3 doporučených hodnot součinitelů prostupu tepla, tzn. hodnoty nízkoenergetického standardu a lepší.

Co se týče řízeného větrání s rekuperací tepla, je navržena centrální jednotka na každé patro, která bude zajišťovat výměnu vzduchu v jednotlivých učebnách. V tělocvičně je navržena jednotka pro větrání šaten a hrací plochy. Větrací jednotky s rekuperací tepla byly navrženy pouze u variant č. 2 a č. 3.

Pro realizaci byla zvolena varianta č. 2 se zateplením obálky budovy, kromě rekonstrukce podlah a realizace řízeného větrání. Předpokládá se také s instalací obnovitelného zdroje. Jako obnovitelný zdroj energie bude set teplovodních slunečních kolektorů na ohřev TV umístěn na střeše tělocvičny.

Ke snížení spotřeby elektrické energie je uvažováno s instalací fotovoltaických panelů, k výrobě elektrické energie, ale v současné době je pozastaveno připojování do distribuční sítě. V případě osvětlení se uvažuje s návrhem inteligentního osvětlení.

Výsledkem bude nejen zlepšení vnitřního prostředí, ale také zvýšení povědomí žáků o ekologické výchově. Prostřednictví realizace tohoto záměru bude umožněno žákům Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových studovat ve zdravějším prostředí čímž bude to mít pozitivní vliv na rozvíjení jejích sportovních dovedností a úspěchu při studiu.

Zvýší se ekologické uvědomění mladých lidí, což se opět může pozitivně projevit na energetické bilanci školy. Existují studie, které prokázaly, že zapojením žáků by se mohlo ušetřit nejméně 10 % nákladů na energii.

Žáci budou v pravidelných časových intervalech informovat o vývoji spotřeby energie. Nejlépe se to udělá vizualizací spotřeb a srovnáním s normovanými hodnotami nebo spotřebami jiných škol nebo srovnáním mezi jednotlivými budovami školy. Přitom se žákům musí také ukázat, jak mohou osobně přispět ke zvýšení energetické účinnosti ve škole. Jako srovnávací škola bude vedlejší Gymnázium Volgogradská.

Také se počítá s umístěním informačních tabulí, na kterých budou informace o stavu vnitřního prostředí (koncentrace C02 a hodnoty PM10) v učebnách a o stavu vnitřního prostředí ve vybrané učebně sousedního gymnázia tak, aby studenti mohli moc pozorovat rozdíl mezi vnitřním klimatem SG DEZ a vnitřním klimatem sousedního školského zařízení.

Studentům bude v rámci různých přednášek vysvětlen důraz na větrání v učebnách a možný negativní vliv na jejich lidský organizmus. Nejen studenti, ale i jejich vyučující, tak budou moci říci, že se pohybují v kvalitnějším vnitřním prostředí.



Absolutní vítěz mezi úřady: Moravskoslezský kraj triumfuje v Národní ceně kvality ČR

Včera 13:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajský úřad Moravskoslezského kraje obdržel nejvyšší možné ocenění za kvalitu ve veřejné správě. V Národní ceně kvality České republiky získal v programu Excelence titul excelentní organizace ve veřejném sektoru a stal se absolutním vítězem soutěže.

Policisté v kraji řeší případy internetových podvodů s pneumatikami, buďte obezřetní

Včera 13:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Moravskoslezská policie varuje před podvodnými e-shopy, které v posledních dnech způsobily škody v desítkách tisíc korun. Falešné internetové obchody slibují výhodné nabídky pneumatik, ale zboží po zaplacení nikdy nedorazí. Oběti zaznamenali policisté na Bruntálsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Opavsku i v Ostravě.

Veletrh středních škol a zaměstnanosti nabídl škálu možností studia i praktických řemesel

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

23. listopadu 2024 16:20 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

22. listopadu 2024 13:48 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

23. listopadu 2024 12:13 | Karviná | Tomáš Tikal | Karvinský expres

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

23. listopadu 2024 14:10 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

22. listopadu 2024 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.