Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nejmenší samonabíjecí pistole na světě i metrový náboj. Zbraňová amnestie v MS kraji odhalila unikáty

Celý MS kraj |

V Moravskoslezském kraji už lidé v rámci zbraňové amnestie odevzdali 150 zbraní a tisíce kusů střeliva. Mezi odevzdanými kousky se objevily i vzácné sběratelské rarity, jako je sedmicentimetrová pistole Kolibri nebo zbraň s tlumičem z konce druhé světové války. Policisté také vyjížděli také k dělostřeleckému náboji.

V MS kraji od ledna probíhá zbraňová amnestie, která potrvá až do konce června. Lidé už policistům odevzdali 150 zbraní a tisíce nábojů, které měli doma bez povolení. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Do tohoto týdne jsme v Moravskoslezském kraji přezvali 150 zbraní, téměř 4 990 kusů střeliva a 16 kusů munice. Připomenu, že v kraji bylo při amnestii v roce 2021 odevzdáno přes 200 zbraní, v roce 2014 téměř 370 zbraní."

Mimo běžné zbraně byly odevzdané i nevšední. Do rukou policie byla předána nejmenší samonabíjecí pistole na světě s názvem Kolibri z roku 1910. Tento nevšední kousek má pouhých 7 centimetrů a původně byl určen pro ochranu žen. Velkým překvapením byl i nález metrového dělostřeleckého náboje, pro který si do Frýdlantu museli přijet pyrotechnici. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Převzali jsme i dva vzácné sběratelské „kousky“. Jedním je nejmenší sériově vyráběná samonabíjecí pistole na světě Kolibri ráže 2,7 mm. Vyvinul ji rakouský hodinář v roce 1910 a byl vyroben přibližně tisíc kusů. Rozměr má 7 centimetrů a sloužila jako dámská obranná pistole, byť pro slabou energii střely není při sebeobraně účinná a vhodná. Odevzdaná byla také samonabíjecí pistole vzor 27 s prodlouženou hlavní a originálním tlumičem. Výroba zhruba 4 200 kusů začala koncem druhé světové války, v České republice by mělo být nyní jen pár kusů. Zbraň se kompletovala s tlumičem a byla určena pro diverzní způsob boje. A trochu jiný případ – na linku 158 zavolal muž, že by chtěl při aktuální zbraňové amnestii odevzdat asi metrový náboj. Policisté z obvodního oddělení Frýdlant n. Ostravicí po řádném poučení vyrazili okamžitě na místo a přivolali posléze i policejní pyrotechniky. Ti zhruba metrový dělostřelecký náboj odvezli k bezpečné likvidaci."

Pokud doma najdete starou zbraň nebo náboje, v žádném případě s nimi sami nemanipulujte. Rozhodně je nenoste na policii v tašce, ale raději rovnou zavolejte na linku 158. Policisté vám po telefonu poradí, co dělat, a zajistí, aby bylo vše bezpečně odvezeno.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Prioritou je stále i v tomto ohledu vaše bezpečí, proto nemanipulujte se žádným předmětem – zbraněmi, střelivem, municí ani výbušninami. Určitě není z bezpečnostního hlediska vhodné je „nabalit do tašky“ a odnést policistům. V prvé řadě nás kontaktujte, neváhejte využít linku 158, policisté vám sdělí další postup. Jakékoliv dotazy vám telefonicky či e-mailem zodpoví také kolegové z jednotlivých pracovišť odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál."

Policisté mimo jiné dohlížejí i na bezpečný převoz střeliva přes hranice nebo na likvidaci starých kusů. Pokud někdo poruší pravidla, mohou mu zbrojní průkaz i odebrat, což se loni stalo ve čtyřiceti případech.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Policisté a zaměstnanci odboru mají v gesci množství dalších činností, například v souvislosti s odnětím zbrojního nyní oprávnění (loni 40 odnětí), registrují zbraně, vydávají zbrojní licenci anebo se zabývají vývozem, dovozem a tranzitem zbraní a střeliva. Vydávají povolení k provozování střelnic, k ničení zbraní a střeliva a k veřejnému vystavování zbraní a střeliva. Vedou správní řízení. Spolupracují s dalšími složkami a službami policie a s mimoresortními subjekty a institucemi."

Minulý rok prošly kontrolou stovky střelnic, prodejen. Policisté se zaměřili i na myslivce. U nich nezjistili žádné porušení pravidel. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Loni realizovali téměř 40 kontrol u osob nakládajících s bezpečnostním materiálem a stejně tak 40 u provozovatelů střelnic, dále na 100 u držitelů zbrojních licencí. V průběhu roku kontrolují i na výstavách zbraní a střeliva a na místech, kde se prodávají. Při více než 70 akcích na mysliveckých lovech zkontrolovali přes 1 250 myslivců a jejich zbraně. Nezjistili žádné pochybení, vše bylo v pořádku!"

Ve svých skladech mají policisté aktuálně stovky zbraní, které pocházejí z dědictví, nálezů nebo od pachatelů trestné činnosti. Tyto kousky pak buď vrací majitelům, nebo je po rozhodnutí soudu odvážejí do centrálního skladu. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Ve skladech, které spadají pod odbor, jsou uloženy různé zbraně. Některé pochází z dědických řízení, jiné jsou nalezeny, další byly užity při spáchání trestného činu či přestupku. Jejich počet je dynamický, ke konci roku 2025 jich bylo 740 kusů. Zbraně ze skladů „putují“ dle charakteru věci po ukončení řízení dědicům, u protiprávního jednání se vše odvíjí od rozhodnutí soudu. V počtu zbraní ve skladech jsou zahrnuty zbraně i ty, které se staly majetkem státu – včetně zbraní užitých při trestné činnosti nebo zajištěných u osob, které pozbyly platnost držení. Tyto zbraně policisté po administrativním zpracování odvážejí do centrálního skladu mimo Moravskoslezský kraj." 
Nahlásit chybu


K tématu

Při půlroční zbraňové amnestii bylo v Moravskoslezském kraji odevzdáno 389 zbraní a přes 15 530 kusů střeliva

7. července 2026 13:50 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během půlroční amnestie odevzdali lidé v Moravskoslezském kraji 389 zbraní, přes 15 530 kusů střeliva, 81 kusů munice a 12 regulovaných součástí zbraní. Mezi odevzdanými kusy se objevily vzácné sběratelské rarity i unikátní vojenská technika, včetně protitankového kanonu.

Policisté začali s kontrolami mysliveckých lovů

8. listopadu 2025 14:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté mají za sebou první kontroly mysliveckých honů. Dnes byli v několika okresech. Ze Sudic ve Slezsku poslali zprávu, že všechno bylo v pořádku. Policisté se zaměřují hlavně na alkohol a také na stav zbraní a potřebné doklady k jejich držení.

Vytáhl zbraň a chtěl peněženku. Lupič byl dopaden během několika minut

23. ledna 2026 9:07 | Ostrava-město | Anna Břenková

Přepadl mladého muže nedaleko Sýkorova mostu v Ostravě. Vytáhl plynovou zbraň a chtěl po něm peněženku. Pachatele se podařilo najít během pár minut. 31letému muži hrozí vězení až na 10 let.


Ve Slezské Ostravě provedli strážníci preventivní akci. Reagovali na četné stížnosti obyvatel

24. srpna 2026 12:04 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Více strážníků v ulicích a důslednější kontroly. Městská policie se zaměřila na část Muglinova, odkud přicházejí opakované stížnosti na hluk, rušení nočního klidu i kriminalitu. Na kontrolu se přišel podívat také starosta Richard Vereš, který považuje bezpečnost za jednu z hlavních priorit obvodu.

Frýdek-Místek investuje do modernizace okolí Těšínské ulice

Včera 12:35 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Vnitroblok na Těšínské ulici ve Frýdku se mění k nepoznání. Jeho problémy se stojící vodou se stanou minulostí. Přibude parkovacích míst a celý prostor bude zkultivován.

Karviná pokračuje v opravách vnitrobloků a veřejných prostranství

24. srpna 2026 14:50 | Karviná | Richard Kutěj

Město Karviná pokračuje v úpravách a rekonstrukcích veřejných prostranství a vnitrobloků. V současné době probíhá několik těchto akcí, další jsou již v přípravě.

Havířovské koupaliště láká v horku tisíce návštěvníků

Včera 8:24 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířovské koupaliště zažívá povedenou sezonu. Přestože počasí nebylo vždy ideální, areál už navštívily desítky tisíc lidí a v horkých dnech sem míří i tisíce návštěvníků denně.

Ostravské ubytovny Soiva a Hlubina se vystěhovávají

24. srpna 2026 9:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Problémovým ostravským ubytovnám Soiva v Zábřehu a Hlubina v Hrabůvce odzvonilo. Nájemníci se aktuálně vystěhovávají a obě lokality čeká proměna. Z hotelového domu Hlubina vznikne moderní bytový dům s 230 byty a novým parkovištěm.

Čeští hasiči ovládli Evropu. Ze šampionátu v Ostravě mají zlato a stříbro

24. srpna 2026 11:11 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Čeští hasiči slaví úspěch na domácím mistrovství Evropy v požárním sportu. V Ostravě muži obhájili loňské prvenství, ženská reprezentace skončila celkově druhá. Muži za sebou nechali stříbrné Slováky a bronzové Bulhary.

Recidivista z Havířova během pěti měsíců spáchal 67 krádeží. Lup si odnášel i v kalhotách

Včera 9:02 | Havířov | Anna Břenková

Konzervy, maso nebo elektroniku schovával dokonce i v kalhotách. 42letý recidivista během pěti měsíců nakradl na území Havířova za 74 tisíc korun. Za 67 krádeží mu hrozí vězení až na dva roky.

Novojičínské muzeum otevírá školu s přednáškami také o Palackém

Včera 10:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nové poznatky a zajímavosti z regionální historie budou moci opět načerpat účastníci Muzejní školy. Ta se v Žerotínském zámku otevře v září. Zhruba polovina přednášek ještě připomene letošní výročí úmrtí Františka palackého.

Havířov chystá velkou proměnu nám. Republiky i okolí

24. srpna 2026 8:08 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov připravuje rozsáhlou proměnu náměstí Republiky a jeho okolí. Projekt má vytvořit příjemnější a více využívaný prostor pro setkávání, odpočinek i pořádání kulturních akcí. Počítá se také s větším využitím zeleně a zachováním metasekvojí.

Tragická nehoda v Ostravě-Porubě: seniora na přechodu srazilo auto

23. srpna 2026 15:04 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

Ostravští policisté vyšetřují tragickou dopravní nehodu, která se stala v neděli ráno v Ostravě-Porubě. Na ulici 17. listopadu se střetlo osobní auto Audi se starším mužem, který přecházel po přechodu pro chodce bez semaforů. Více než devadesátiletý chodec i přes poskytnutou první pomoc na místě zemřel.

V Bohumíně se otevřelo nové chráněné bydlení. Nabízí zázemí lidem s chronickým duševním onemocněním

Včera 16:10 | Celý MS kraj | Jana Lipowská

Domov Jistoty, který je příspěvkovou organizací kraje, otevřel v Bohumíně nové chráněné bydlení. Moderní, bezbariérové zázemí poskytne šesti klientům s chronickým duševní onemocněním.

Dny rodin v MSK nabídnou zábavu i užitečné informace

Včera 15:38 | Celý MS kraj | Jana Lipowská

Září bude v Moravskoslezském kraji opět patřit rodinám. Během tří dnů se na různých místech uskuteční oblíbené Dny rodin, které nabídnou zábavu, společné zážitky i užitečné informace o rodinných a sociálních službách v našem kraji a o možnostech podpory pěstounských rodin.

Na terénní motorce na Bruntálsku boural patnáctiletý chlapec, poranil si obě ruce

Včera 11:16 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Nedělní vyjížďka na terénní motorce skončila vážným zraněním pro patnáctiletého chlapce v Lichnově na Bruntálsku. Po pádu utrpěl těžké zranění rukou. Do nemocnice ho musel přepravit záchranářský vrtulník.

Inscenace Rock na vsi s kapelou Čechomor míří do divadla v Novém Jičíně

24. srpna 2026 15:28 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Venkov bez příkras, komplikované vztahy, láska, peníze i zrada. A k tomu živě kapela Čechomor. Úspěšná inscenace Rock na vsi vznikla na české scéně Těšínského divadla a už při přípravách bylo jasné, kdo by měl dát inscenaci její hudební podobu.

Hrad Sovinec patřil myslivcům, filharmonii i vernisáži výstavy Jindřicha Štreita

24. srpna 2026 15:16 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Lovečtí psi, sokolníci nebo myslivečtí trubači. Hrad Sovinec hostil Myslivecké letní slavnosti. Letos je doplnila také jubilejní výstava věhlasného fotografa Jindřicha Štreita.

Hosté ve studiu: Mária Navrátilová, autorka metody výuky čtení Sfumato

24. srpna 2026 11:57 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Čtení a psaní patří k sobě jako hudba a pohyb

Nejmenší samonabíjecí pistole na světě i metrový náboj. Zbraňová amnestie v MS kraji odhalila unikáty
Vydáno 27. března 2026 13:13, Celý MS kraj, Anna Břenková
V Moravskoslezském kraji už lidé v rámci zbraňové amnestie odevzdali 150 zbraní a tisíce kusů střeliva. Mezi odevzdanými kousky se objevily i vzácné sběratelské rarity, jako je sedmicentimetrová pistole Kolibri nebo zbraň s tlumičem z konce druhé světové války. Policisté také vyjížděli také k dělostřeleckému náboji.

foto: Policie ČR

V MS kraji od ledna probíhá zbraňová amnestie, která potrvá až do konce června. Lidé už policistům odevzdali 150 zbraní a tisíce nábojů, které měli doma bez povolení. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Do tohoto týdne jsme v Moravskoslezském kraji přezvali 150 zbraní, téměř 4 990 kusů střeliva a 16 kusů munice. Připomenu, že v kraji bylo při amnestii v roce 2021 odevzdáno přes 200 zbraní, v roce 2014 téměř 370 zbraní."

Mimo běžné zbraně byly odevzdané i nevšední. Do rukou policie byla předána nejmenší samonabíjecí pistole na světě s názvem Kolibri z roku 1910. Tento nevšední kousek má pouhých 7 centimetrů a původně byl určen pro ochranu žen. Velkým překvapením byl i nález metrového dělostřeleckého náboje, pro který si do Frýdlantu museli přijet pyrotechnici. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Převzali jsme i dva vzácné sběratelské „kousky“. Jedním je nejmenší sériově vyráběná samonabíjecí pistole na světě Kolibri ráže 2,7 mm. Vyvinul ji rakouský hodinář v roce 1910 a byl vyroben přibližně tisíc kusů. Rozměr má 7 centimetrů a sloužila jako dámská obranná pistole, byť pro slabou energii střely není při sebeobraně účinná a vhodná. Odevzdaná byla také samonabíjecí pistole vzor 27 s prodlouženou hlavní a originálním tlumičem. Výroba zhruba 4 200 kusů začala koncem druhé světové války, v České republice by mělo být nyní jen pár kusů. Zbraň se kompletovala s tlumičem a byla určena pro diverzní způsob boje. A trochu jiný případ – na linku 158 zavolal muž, že by chtěl při aktuální zbraňové amnestii odevzdat asi metrový náboj. Policisté z obvodního oddělení Frýdlant n. Ostravicí po řádném poučení vyrazili okamžitě na místo a přivolali posléze i policejní pyrotechniky. Ti zhruba metrový dělostřelecký náboj odvezli k bezpečné likvidaci."

Pokud doma najdete starou zbraň nebo náboje, v žádném případě s nimi sami nemanipulujte. Rozhodně je nenoste na policii v tašce, ale raději rovnou zavolejte na linku 158. Policisté vám po telefonu poradí, co dělat, a zajistí, aby bylo vše bezpečně odvezeno.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Prioritou je stále i v tomto ohledu vaše bezpečí, proto nemanipulujte se žádným předmětem – zbraněmi, střelivem, municí ani výbušninami. Určitě není z bezpečnostního hlediska vhodné je „nabalit do tašky“ a odnést policistům. V prvé řadě nás kontaktujte, neváhejte využít linku 158, policisté vám sdělí další postup. Jakékoliv dotazy vám telefonicky či e-mailem zodpoví také kolegové z jednotlivých pracovišť odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál."

Policisté mimo jiné dohlížejí i na bezpečný převoz střeliva přes hranice nebo na likvidaci starých kusů. Pokud někdo poruší pravidla, mohou mu zbrojní průkaz i odebrat, což se loni stalo ve čtyřiceti případech.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Policisté a zaměstnanci odboru mají v gesci množství dalších činností, například v souvislosti s odnětím zbrojního nyní oprávnění (loni 40 odnětí), registrují zbraně, vydávají zbrojní licenci anebo se zabývají vývozem, dovozem a tranzitem zbraní a střeliva. Vydávají povolení k provozování střelnic, k ničení zbraní a střeliva a k veřejnému vystavování zbraní a střeliva. Vedou správní řízení. Spolupracují s dalšími složkami a službami policie a s mimoresortními subjekty a institucemi."

Minulý rok prošly kontrolou stovky střelnic, prodejen. Policisté se zaměřili i na myslivce. U nich nezjistili žádné porušení pravidel. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Loni realizovali téměř 40 kontrol u osob nakládajících s bezpečnostním materiálem a stejně tak 40 u provozovatelů střelnic, dále na 100 u držitelů zbrojních licencí. V průběhu roku kontrolují i na výstavách zbraní a střeliva a na místech, kde se prodávají. Při více než 70 akcích na mysliveckých lovech zkontrolovali přes 1 250 myslivců a jejich zbraně. Nezjistili žádné pochybení, vše bylo v pořádku!"

Ve svých skladech mají policisté aktuálně stovky zbraní, které pocházejí z dědictví, nálezů nebo od pachatelů trestné činnosti. Tyto kousky pak buď vrací majitelům, nebo je po rozhodnutí soudu odvážejí do centrálního skladu. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Ve skladech, které spadají pod odbor, jsou uloženy různé zbraně. Některé pochází z dědických řízení, jiné jsou nalezeny, další byly užity při spáchání trestného činu či přestupku. Jejich počet je dynamický, ke konci roku 2025 jich bylo 740 kusů. Zbraně ze skladů „putují“ dle charakteru věci po ukončení řízení dědicům, u protiprávního jednání se vše odvíjí od rozhodnutí soudu. V počtu zbraní ve skladech jsou zahrnuty zbraně i ty, které se staly majetkem státu – včetně zbraní užitých při trestné činnosti nebo zajištěných u osob, které pozbyly platnost držení. Tyto zbraně policisté po administrativním zpracování odvážejí do centrálního skladu mimo Moravskoslezský kraj." 
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000053834/nejmensi-samonabijeci-pistole-na-svete-i-metrovy-naboj-zbranova-amnestie-v-ms-kraji-odhalila-unikaty