Krajina starých sídel na bruntálském zámku
Výstavu vedut významného rakouského litografa Adolfa Fridricha Kunikeho připravilo ve velké výstavní síni bruntálského zámku bruntálské muzeum. Výstavu muzeu zapůjčila olomoucká vědecká knihovna
Veduta je, jak prví slovník naučný, výtvarné vyjádření pohledu na město, obvykle popisný a přesný.
Tomáš Niesner, historik, kurátor výstavy: „Má právě bruntálským občanům a návštěvníkům bruntálského zámku přiblížit podobu dobových sídel. Sídel v době na počátku 19. stol. ve věrných vyobrazeních právě litografů této doby.“
Vystavená díla velmi věrně zobrazují objekty v době, než prošly nějakými devastacemi nebo pozdějšími, mnohdy nevhodnými, úpravami.
Tomáš Niesner, historik, kurátor výstavy: „Návštěvníci tak můžou obdivovat zde umění, litografické umění našich předků a kochat se dávnými podobami míst nám známých, hradů, města na Moravě a ve Slezsku. Díla, která jsou zde navíc vystavena, tvoří navíc i velice cenný ikonografický materiál.
Porovnání podoby míst v dnešní době a v dob téměř téměř dvěma sty lety je velmi zajímavé a poučné.
Hana Garncarzová, ředitelka bruntálského muzea: „ K tomu jsou připravené i takové listy potom pro návštěvníky výstavy, kteří si s tím budou moci porovnat, jestli poznají to sídlo, jak vypadá dneska a jak vypadalo dřív na tady těchto vedutách.
Adolf Kunike je nazýván otcem rakouské litografie. Tvořil ve 30. letech 19. století a ve své tiskárně vyučil mnohé české litografy.