Na Artifex se sjíždějí žáci ze škol celého bruntálského okresu. Mnozí přicházejí i se svými rodiči.
Jiří Unverdorben, ÚP Bruntál: „Hlavní přínos tohoto veletrhu je v tom, že žáci ze škol, které se zde sejdou, uvidí na vlastní oči, jaké obory jsou perspektivní na trhu práce, to znamená převážně technické obory, které jsme zde představili. Uvidí u zaměstnavatelů, kde najdou uplatnění.“
Anežka Mitňanová, SUŠ varhanářská Krnov: „Naše škola nabízí stavbu hudebních nástrojů, stavbu varhan a design interiérů. Všechno jsou o čtyřleté maturitní obory.“
Petr Skyva, SŠ polygrafická Olomouc: „Nabízíme čtyři studijní obory s maturitou – tiskař na polygrafických strojích, grafik pro media, polygrafie a designér obalů.
Andrea Továrková, Gymnázium a SPŠ Rýmařov: „Čtyřletý maturitní obor gymnaziální, osmiletý gymnaziální. Pak máme maturitní obor masér sportovní a rekondiční a dva učební obory – opravář zemědělských strojů a kuchař a číšník.“
Jan Meca, ředitel SPŠ a OA Bruntál: „Připravujeme nový projekt, který bude zaměřený na podporu výuky průmyslu 4.0. Budeme budovat novou laboratoř zhruba za 7 nebo 8 milionů korun a naši žáci budou moci díky projektu vyjíždět do zahraničí.“
Artifex je také ideální příležitostí pro ty, kteří hledají práce, nebo chtějí změnit zaměstnání. Svou záležitost zde mohou projednat přímo s potencionálním zaměstnavatelem.
Jiří Unverdorben, ÚP Bruntál: „Jedná se hlavně o technické obory, o které je vlastně nyní v současné době největší zájem.“
Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Je pro mě hrozně důležité, aby tito zástupci těch zaměstnavatelů a těch jednotlivých škol motivovali žáky k tomu, aby studovali v Bruntále a aby do budoucna v Bruntále i pracovali.“
Anketa, návštěvníci Artifexu: „Já jsem chtěla jít na cukrářku, takže jsme šli dolů něco ochutnat, co dělají a ještě se rozmýšlím mezi pekařkou a cukrářkou.“
„Mě tak láká spíš zdravotní škola.“
Veletrh Artifex sleduje také propagaci technického vzdělávání. Právě technické obory patří na trhu práce dlouhodobě k těm nejžádanějším.