Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Světoznámý architekt a krajinář Herbert Dreiseitl uspořádal v Bruntále sérii přednášek a workshopů o svém projektu na 50 let dopředu

  • Bruntál,

Bridging The Gap - přemostění mezery je názvem i mottem projektu architekta a krajináře Herberta Dreiseitla. Ten má ve městě své kořeny po rodičích o prarodičích a projektem Vize 2070 chce pomoci městu v hledání a plánování budoucího rozvoje.

Třídenní pracovní návštěvě a workshopům předcházela veřejná anketa pro občany města v médiích.

Magdaléna Kokešová, realizační tým Herberta Dreiseitla: „Byli jsme mile překvapeni všemi odpověďmi. Byly konstruktivní a velmi osobité. Velmi nám pomohly v koncipaci tohoto workshopu i celého dalšího projektování tohoto projektu. Většina z účastníků byla mladá, bylo to půl na půl muži, ženy a zúčastnilo se více než 700 lidí, což je úžasné číslo pro Bruntál v této velikosti.“

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Jsem velmi pozitivně překvapen, že ve čtvrtek do kina, v pátek do společenského domu, i v sobotu do společenského domu přišlo mnoho občanů města. My jsme ve čtvrtek měli úvodní prezentaci práce Herberta Dreiseitla a představení projektu Bridging The Gap – Vize města Bruntálu 2070, pokračovali jsme v pátek pracovním setkáním, workshopem pro stávající zastupitele a kandidáty do zastupitelstva Bruntálu a dneska jsme se tady potkali s občany, s návštěvníky města a opětovně se tvoří vize, plány, co by se ve městě mohlo rozvinout a zlepšit.“

Termín workshopu byl stanoven ještě před známostí termínu komunálních voleb. Proto byli na první workshop pozvání stávající i potencionální zastupitelé města. Druhý byl pak určen široké veřejnosti. Vyhlídky města shrnul architekt do pěti okruhů.

Herbert Dreiseitl, architekt a krajinář: „Myslím, že velmi velká šance je to, že historické centrum Bruntálu je situováno na kopci a lemováno koridory potoků. Dokážeme-li tyto vodní toky udělat silnější, viditelnější, přinášející více zeleně, bude to velmi dobré pro kvalitu ovzduší, vodní management a pro spojení lidí se zelenými částmi města.
Za druhé si myslím, že centrum města má enormní potenciál, aby mělo více aktivit. Jako více hotelů, restaurací, víkendových míst. Pokud dokážeme reaktivovat centrum města k více aktivitám, bude to velký pokrok pro město.
Za třetí – myslím si, že doprava je problém ve městě. Je tu mnoho nákladních aut, doprava je nebezpečná, přináší znečištění a hluk. Pokud bychom dostali velkou dopravu ven do okolí města, a udělali město s vnitřní dopravou mnohem systematičtější a životaschopnější, přátelštější k lidem, aby lidé mohli chodit z místa A do místa B bezpečněji, byl by to velký pokrok.
Za čtvrté – myslím si, že hlavní náměstí by mohlo také být zajímavější a historicky zdobnější, myslím si, že je to obývací pokoj společnosti. Hlavní náměstí je velice zajímavé, mohlo by být ještě lepší designově.
A na konec – soukromý sektor, soukromí investoři do staveb a renovací mohou skutečně pozvednout kvalitu, aby se město dostalo na vyšší úroveň. Máte velký sortiment lidí a společenských skupin, které mohou udělat město opravdu atraktivní.
Těchto pět témat by mohlo opravdu pozvednout město."

Již v říjnu navštíví město desítky studentů německých i českých vysokých škol. Ti budou rozvíjet výsledky workshopů a pracovat na jejich realizacích pro budoucnost.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy