Děj pohádky se odehrává v krásné přírodě Jeseníků, kterou ochraňuje Děd Praděd, ve městě a jeho okolí.
Tereza Hofmannová, herečka: "Dále se děj odehrává také na zámku, kde je chrabrý a statečný Pán z Vrbna."
Alenka Makayová, herečka: "Motýli přivolají na pomoc Děda Praděda, ochránce hor."
Natálie Bartošíková, herečka: "Já v téhle pohádce hraju mravence, který pomůže, který vlastně uklízí v lese po nezbedných trampech a pomůže Jakubovi dostat se z dolu ke své Aničce."
Jako v každé pohádce to i tentokrát dobře dopadne a Jakub a Anička se po překonání mnoha nesnází šťastně shledají. Divadelní soubor Jednička působí při základní škole na Jesenické ulici v Bruntále.
Kristýna Štěpánová, herečka: "V pohádce hraje 38 dětských i dospělých herců."
Jan Rychta, herec a zpěvák: "Ta spolupráce s paní učitelkou Henčovou, Horákovou, hlavně s paní Pospíšilovou a panem Henčem je super. Zvládnout tolik malých dětí je něco neskutečného, na to potřebujete mít hodně nervů a hlavně pevný nervy."
V muzikálu zazní patnáct původních písní. Autorka hudby Alice Pospíšilová měla tentokrát složitý úkol. Musela se poprat se slovy jako galenit, sfalerit nebo nunataky.
Alice Pospíšilová, autorka hudby: "Byla to pro mě výzva a já jsem ji přijala a jaký bude výsledek snažení celého tvůrčího týmu a hlavně dětí, to už musí posoudit diváci."
Pohádkový muzikál pochází z tvůrčí dílny Miroslavy Henčové a Martiny Horákové. Režie se ujal Martin Henč.
Dětské divadlo Jednička z Bruntálu
Pohádkový muzikál Děd Praděd ochránce hor aneb Jak Anička s Kubou našli štěstí nastudoval k 800. výročí založení Bruntálu divadelní soubor Jednička. Představení zhlédly stovky dětí z mateřských a základních škol z Bruntálu a okolních obcí.