Výstavu nazvanou Osoblažská paličkovaná krajka mohou zájemci navštívit v malé výstavní síni zámku v Bruntále. Společně s bruntálským muzeem ji připravila krnovská střední škola průmyslová, Sdružení obcí osoblažská a občanská sdružení Královský stolec a spolek.
V prvních desetiletích minulého století byla osoblažská krajka známým pojmem. Od roku 1905 dokonce v Osoblaze existovala Škola pro paličkování. Její konec zapříčinily boje při osvobozování města na konci 2. SV.
Ľubica Mezerová, Muzeum Bruntál
Kedy kompletně zhorela, pretože Osoblaha bola bombardovaná a posledné originály boly odvezené do Německa, kde táto tradícia pokračuje vo svojej činnosti.
V českých zemích tradice osoblažské krajky zanikla. Podařilo se jí obnovit až po více než půl století..
Martina Kvapilová, Střední škola průmyslová Krnov
Já jsem se dozvěděla o osoblažské paličkované krajce v roce 2002. S kolegyněmi učitelkami odborného výcviku jsme se daly dohromady, že bychom se měla naučit paličkovat a od roku 2003 na naší škole , SŠP Krnov, probíhají kurzy pro veřejnost a zařadili jsme to i do učebních plánů naší školy.
Osoblažská krajka je osobitá a odlišná od jiných druhů krajek. Běžně se jí zdobily věci denní potřeby.
Dagmar Návratová, Občanské sdružení Královský stolec
Je tam ovoce, je to dělané přes rožky různých deček nebo kdysi do kredence, takže je taková jiná, než krajka, kterou známe běžně. Takže já si myslím, že takový svůj prvek v sobě má. Proto jsme hrdi na osoblažskou krajku.
Anketa, studentky SPŠ Krnov
Dá se to, je to lehké.
Tady tohleto, co mi teďka děláme je jenom základ toho paličkování a ty vamberecké nebo různé druhy krajek jsou mnohem složitější, kde se používají druhy toho paličkování.
Ľubica Mezerová
Myslím, si, že táto tradícia, která sa znova obnovila vďaka ženám z Osoblažska, je významná a je treba ju predstaviť Širokej verejnosti.
Výstava je otevřená denně mimo pondělí od 9:00 do 16:00 hodin až do 14. dubna.