Skenování – snímání do počítače - prodělaly některé sochy výtvarníka Michala Gabriela vystavené ve velké výstavní síni zámku v Bruntále. Tento unikátní proces je složitá záležitost trvající mnoho hodin.
Skenování je zdánlivě jednoduché. Vyžaduje však pečlivost, trpělivost a speciální vybavení.
Pavel Pražák, VUT Brno
Používám tady ten zvláštní přístroj, kterému se říká 3 D skener a pomocí něho získávám informace o povrchu týhletý sochy. Až ten skener bude mít dost dat, které já mu zprostředkuju……, tak potom počítač, který je tady za vámi, ty data zpracuje a výsledkem bude 3 D model. Bude to vlastně kopie originálu ve virtuálním prostředí.
Výsledná kopie v počítači je složená z mnoha milionů trojúhelníků a je s ní možné ve virtuálním prostředí dále pracovat. Nejjednodušším způsobem je vytisknout model ve 3 D tiskárně.
Pavel Pražák
3 D tiskárna je tiskárna, která tiskne ve třech rozměrech, takže je to taková komora . Ono to vypadá jako automat na kafe, akorát výsledkem není káva, ale nějaký model ať už z plastu nebo sádrového kompozitu.
Digitalizovaný model je ale také možné používat k mnoha potřebným výpočtům.
Pavel Pražák
Kdyby se realizovala nějaká zvětšenina třeba z betonu nebo v architektuře, tak z toho lze z těch modelů vypočítat kolik bude potřeba materiálu k realizaci, dají se z toho vytáhnout různý křivky, na základě kterých se dají postavit výztuže železný třeba.
S modelem lze v počítači také dále pracovat. Přetvářet jej a odvozovat z něj nejrůznější další podoby.
Pavel Pražák
Z toho koně může vzniknout placka, která bude mít tvar koně.
Výtvarník Michal Gabriel patří k průkopníkům práce s digitálními modely. Ukázky z této své tvorby představil i na bruntálské výstavě.