Obrovskou skalku hýřící barvami připomíná v těchto dnech arboretum v Pasece nedaleko hradu Sovince na Bruntálsku. Srdce každého skalničkáře tady musí zaplesat.
V arboretu mohou návštěvníci spatřit mimo jiné i mnoho léčivých bylin. Je tu třeba levandule, šalvěj, meduňka, yzop, mateřídouška. K těm méně známým patří třeba pětilistý ženšen.
Radim Slabý, zahradník, tvůrce arboreta
Člověk by řekl, že je to takový plazící se zelí. Kupodivu se zjistilo, že v některých oblastech Nepálu a Tibetu je obyvatelstvo místní, které se statisticky dožívá mnohem více let, než je průměr. Zjistilo se, že používají tuto rostlinu.
Pětilistý ženšen se dá využívat jako zelenina nebo jako složka posilujících a léčivých čajů. Další méně známou léčivkou je třeba anginovník.
Radim Slabý
Tady tato rostlina se užívá tím, že se utrhne kus listu, nejlépe tak 5 cm, požvýkáme si. Je dobré to žvýkat tak 5 minut zbytek potom vyplivnout nebo polknout, to už je na každém. Má výborný účinky desinfekce v ústech.
Příznivé účinky na lidský organismus má i šalvěj lékařská která se používá i jako koření.
Radim Slabý
Ta je výborná na čaje a my si ji teď přidáme do čaje s tím pětilistým ženšenem. Ta šalvěj má tak příjemně nahořklou chuť. Přidáme si k tomu i cukr a budeme mít bezvadný čaj.
Až netušené léčivé účinky má i malá nenápadná rostlinka u skalničkářů velmi oblíbená.
Radim Slabý
Je to rozchodnice růžová, latinsky rodiola rosea. Málokdo ví, že ten její stonek přechází do tlustého oddenku,který má pětkrát silnější účinky než pravý ženšen.
Anketa, návštěvníci arboreta
To co se nám líbilo.
Na skalku krásný věci, na rozmnožení.
Libor Vojkůvka, malíř, návštěvník arboreta
To je něco úžasného. Nedávno jsem byl v Peru a toto je Peru a máme to kousek od Šternberka. + jódl
V arboretu žijí i teplomilné druhy hmyzu. Vyskytuje se tady například kudlanka nábožná, mravkolev a kdysi hojný a dnes už ale velmi vzácný cvrček.