Fíkovník neboli smokvoň je nenáročný keř nebo malý strom. Ve Středomoří nebo na Balkáně je zcela běžný a někdy jej zde dokonce pokládají za plevelnou dřevinu. U nás ale volně neroste, nesnáší totiž mráz.
Radim Slabý, zahradník, tvůrce arboreta
Syn: tady jsme u nádherného fíkovníku, který je u nás už šestou zimu s přezimováním bez zakrývání, což je velice zajímavé a vidíte tady i drobnější plody.
Fíkovník většinou plodí ve dvou vlnách. První plody dozrávají v srpnu, druhé pak v září.
Radim Slabý, zahradník, tvůrce arboreta
Přede mnou je fíkovník, který je spíš takový původní druh bez šlechtění. Máme tady druhy, které mají plody do červena zbarvené, dohněda a dokonce i dožluta.
V arboretu teď dozrávají také melouny. Pěstují je zde na suché kamenné zídce.
Radim Slabý, zahradník, tvůrce arboreta
Tady máme takový melounový porost, kde je každoročně pěstujeme. Tím, že se ta zídka nahřívá, tak to teplo se uvolňuje a tomu melounu to velice prospívá. Tady vidíte, že jeden má dozrálou i tu šupinu.
Teplomilný lotos indický nepatří k rostlinám, které by byly pod horami právě běžné. V arboretu se mu zatím daří dobře.
Když se na něj podíváte, tak má senzační listy, takové okrouhlé, moc hezké, ale naprosto vodoodpudivé, takže ten list se nesmáčí. Uvidíme, jak nám tady bude přezimovat, zřejmě by měl.
Anketa, návštěvníci arboreta
Je to nádherné, nádherné.
Páči sa mi to. Je to tu pekné.
Krásný, no.
Krásný. Neumím si představit tu tady všechnu. To teda klobouk dolů.
Pozorný návštěvník může v arboretu zahlédnout i teplomilné druhy hmyzu. K opravdovým vzácnostem patří třeba Kudlanka nábožná.