Do nejnovějšího projektu škola zapojila žáky z prvního stupně školy praktické a žáky školy speciální.
Pavla Paseková, ředitelka: „Je to podpora expresívních terapií ve výuce žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v Moravskoslezském kraji. Škola do tohoto projektu vstoupila jako partner. Jedná se v podstatě o muzikoterapii a arteterapii.“
Muzikoterapie je metoda, která jako terapeutického prostředku využívá hudbu. Děti jsou jí přímo nadšené.
Ludmila Nedopilková, učitelka: „Děti se učí hrát na nástroje, které možná ani neznaly. Některé jenom poslouchají při krátkých relaxacích a po každé relaxaci i po každé činnosti se snažíme povídat o tom, co jsme dělali a jak to na děti působilo.“
Vlaďka Holásková, učitelka: „My budeme hrát na africké bubny djembe. Dohromady je to sedm žáků, věnujeme se tomu dvakrát v týdnu po dvě vyučovací hodiny, jsou na to vyčleněné hudební výchovy.S těmi bubny i vystupujeme, takže i na veřejnosti jsme vidět.“
Anketa, žáci školy:
„Nás to všechny baví. Mluvím za všechny.“
„Líbí se mi to, to je dobré bubnovat.“
„Není to těžké, dá se to naučit.“
„Máme doma bubny.“
„My tady máme africký buben, tibetskou mísu a máme tady děšťovku.“
Muzikoterapie bývala v minulosti pokládaná za šarlatánství. V posledních letech odborníci názor změnili a oceňují její kladný vliv na lidskou osobnost.
Ludmila Nedopilková, učitelka: „Význam to má veliký. Oni se učí spolu žít, učí se poslouchat a taky se seznamují s novými věcmi.“
Vlaďka Holásková, učitelka: „Je to taky pro ně velká motivace – vyjádření se beze slov formou té hudby, takže nás to obohatilo všechny kompletně.“
Využití muzikoterapie ve výchově a vzdělávání dětí se jednoznačně osvědčilo. Škola v něm proto bude nadále pokračovat.