V bruntálské speciální škole používají pro výuku mentálně postižených dětí ty nemodernější postupy a vybavení. Každý žák má třeba už dva roky k dispozici tablet.
Vojtěch Gybas, učitel ZŠ Rýmařovská, Bruntál: „Snažíme se tablety používat jinou formou. Nenutíme nebo nedáváme žákům obsah, který nabízí tablet, ale, chceme po žácích, aby ten obsah dávali tomu tabletu, aby oni byli strůjcem toho, co v tom tabletu potom vznikne.“
Ivana Márová, Masasrykova univerzita Brno: „Tedy v podstatě je to pro nás i pro ně možnost komparace, jak vypadá speciální vzdělávání u nich, jak vypadá inkluzívní vzdělávání a jakým způsobem to děláme my tady.“
Nigerijští pedagogové nešetřili slovy chvály. Seznámit se s něčím takovým na vlastní oči pro ně bylo něco neuvěřitelného.
Florence Obi Banku, děkanka univerzity v Calabra (Nigérie): „Pro mě je naprosto úžasné vidět způsob vzdělávání dětí s mentálním postižením v prostředí běžných škol, protože v Nigérii toto není běžné. U nás děti s tímto postižením zůstávají ve speciálních institucích nebo doma a veškeré vzdělávání pak leží na rodině.“
Jejich nadšení ještě umocnila skutečnost, že vzdělávání na tak vysoké úrovni je běžné i v poměrně malém městě, jako je Bruntál.
Alayi Omoogun, docent univerzity v Calabra (Nigérie): „Vzdělávání pro 21. století je v Nigérii primárně vázáno na velká města. U vás je ale všude na stejné úrovni bez ohledu na vzdálenost od velkých měst. To je hlavní důvod, proč jsem byl tak zvědavý na školu v Bruntále.“
Návštěvu školy na Rýmařovské ulici doporučili nigerijským pedagogům jejich kolegové z brněnské Masarykovy univerzity. Tato bruntálská škola totiž patří k průkopníkům moderního vzdělávání mentálně postižených dětí.