Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Za úmyslné zapálení Karnoly v Krnově trest nepadne

  • Krnov,

Je tomu rok, co vyhořela bývalá textilka Karnola v Krnově. Případ úmyslně založeného požáru této kulturní památky policie odložila. Zapálili ji totiž dva 14tiletí chlapci, kteří kvůli nízkému věku nejsou trestně odpovědní.

Více než 19 milionů korun. Taková je škoda po ničivém požáru bývalé textilky Karnola v Krnově, kterou úmyslně zapálil dva školáci. Čeká je jen výchovný postih. Daleko hůře mohou dopadnout jejich rodiče, kteří za ně zodpovídají. Může se stát, že budou muset uhradit škodu právě oni.

„Po shromáždění důkazů a zadokumentování skutkového stavu události vrchní komisař věc odložil, jelikož podezřelé jsou dvě nezletilé osoby, jejichž trestní stíhání je nepřípustné, Vrchní komisař dále učiní podnět k podání návrhu na zahájení řízení proti dítěti mladšímu 15 let,“ vysvětluje krajská policejní mluvčí Gabriela Pokorná.

Plameny zničily zejména vzorkovnu, která byla nejcennější částí historické budovy a díky které  byl objekt před několika lety prohlášen za národní kulturní památku. Shořely nejen vzácné tkalcovské stroje, ale i historické vzorníky. Tragická událost nedá spát ani městu, které chce z bývalé textilky vybudovat interaktivní muzeum. „Ta situace je samozřejmě neradostná, protože kvůli tomu požáru se celý ten projekt velmi zkomplikoval, Už teď víme, že ta spoluúčast města bude veliká, pomalinku se blíží ke stovce milionů korun. My jsme zkusili se ještě zamyslet nad nějakou menší variantou, ale  ta by znamenala, že bychom se museli vzdát té velké dotace, která taky činí téměř 100 milionů korun a prakticky to znamená buď do té varianty jít, byť město zaplatí velké množství peněz nebo ten objekt nechat tak, jak je. To je taky velmi komplikované,“ říká starosta Krnova  Tomáš Hradil (Nez.). 

Národní kulturní památka budova dezinatury firmy Alois Larisch a synové vyhořela loni před Vánocemi. S požárem bojovalo 18  profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek z celého Moravskoslezského kraje. Při požáru se zranil jeden hasič, který utrpěl lehké popáleniny v obličeji.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy