Bezdomovci v mrazech plní azylové domy

  • 12:43,
  • Krnov,

Lidi bez domova v těchto dnech trápí tuhá zima. Teploty hluboko pod nulou je nutí hledat přístřeší v noclehárnách a denních centrech, které jim nabízejí nejen místo pro zahřátí, ale také teplou sprchu a něco k jídlu. V Krnově jim poskytuje střechu nad hlavou areál Armády spásy na ulici Československé armády.

„V posledních dnech a týdnech je ta kapacita víceméně naplněná hlavně na nízkoprahových službách, to je noclehárna a denní centrum. Noclehárnu máme pro 10 lidí a jsme nuceni v posledních dnech využívat i volnou židli, je to taková nástavba nebo i bonus pro ty lidi, co už se do té kapacity nevejdou,“ říká vedoucí sociálních služeb Armády spásy Krnov Milan Boháč.

Noclehárnou a denním centrem projde v mrazivých dnech až 3x více lidí, než když jsou teploty nad nulou.

Anketa, uživatelé Armády spásy: „Venku, když je -10, -4, -3, tak to hodně pomohlo, protože tady ty lidi potřebujou hlavně to teplo, občerstvení, sprcha, prostě teplo hlavně. Když je někdo moc v krizi, tak jsou takoví ochotní a dají vám to i zadarmo tu pračku.“

„Byla jsem v Bruntále a Opavě a ještě nikdy jsem nezažila, aby mi někdo pomáhal jako tady, Tady je to nejlepší úplně ve všem. Snaží se.“

„Já su spokojený, tady mám klid.“

Noclehárnu musí lidé opustit v 7 ráno. Většina z nich využívá obě služby nízkoprahového centra najednou. Tedy noclehárnu i denní centrum. Venku tak tráví pouhé 2 hodiny. Za veškeré služby si klienti musí platit. V zimě ale funguje i speciální program Nocleženka.

„To je originální program Armády Spásy, kdy vlastně dárci věnují finanční obnos. Tímto obnosem je podložena poukázka a na základě této poukázky se uživatel může ubytovat,“ upřesňuje Milan Boháč.

Většina uživatelů je středního věku, v poslední době ale přibývá mladých lidí od 18 do 30 let, kteří jsou zcela bez zázemí. Jsou to lidé, které přicházejí buďto z rozvrácených rodin nebo ze zařízení pro mladistvé, případně  z výkonu trestu.
Jaroslav Šuba
Bruntál
od 16 500 Kč do 18 000 Kč

Detail

BENEKOVterm s.r.o.
Bruntál
od 24 000 Kč

Detail

BENEKOVterm s.r.o.
Bruntál
od 24 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků