„V posledních dnech a týdnech je ta kapacita víceméně naplněná hlavně na nízkoprahových službách, to je noclehárna a denní centrum. Noclehárnu máme pro 10 lidí a jsme nuceni v posledních dnech využívat i volnou židli, je to taková nástavba nebo i bonus pro ty lidi, co už se do té kapacity nevejdou,“ říká vedoucí sociálních služeb Armády spásy Krnov Milan Boháč.
Noclehárnou a denním centrem projde v mrazivých dnech až 3x více lidí, než když jsou teploty nad nulou.
Anketa, uživatelé Armády spásy: „Venku, když je -10, -4, -3, tak to hodně pomohlo, protože tady ty lidi potřebujou hlavně to teplo, občerstvení, sprcha, prostě teplo hlavně. Když je někdo moc v krizi, tak jsou takoví ochotní a dají vám to i zadarmo tu pračku.“
„Byla jsem v Bruntále a Opavě a ještě nikdy jsem nezažila, aby mi někdo pomáhal jako tady, Tady je to nejlepší úplně ve všem. Snaží se.“
„Já su spokojený, tady mám klid.“
Noclehárnu musí lidé opustit v 7 ráno. Většina z nich využívá obě služby nízkoprahového centra najednou. Tedy noclehárnu i denní centrum. Venku tak tráví pouhé 2 hodiny. Za veškeré služby si klienti musí platit. V zimě ale funguje i speciální program Nocleženka.
„To je originální program Armády Spásy, kdy vlastně dárci věnují finanční obnos. Tímto obnosem je podložena poukázka a na základě této poukázky se uživatel může ubytovat,“ upřesňuje Milan Boháč.
Většina uživatelů je středního věku, v poslední době ale přibývá mladých lidí od 18 do 30 let, kteří jsou zcela bez zázemí. Jsou to lidé, které přicházejí buďto z rozvrácených rodin nebo ze zařízení pro mladistvé, případně z výkonu trestu.