Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stále více lidí v MS kraji se potýká s exekucemi

  • Krnov,

Více než 2700 lidí z Krnova je aktuálně v exekuci. Pouze 600 z nich řeší svou situaci oddlužením. Další obrovské množství obyvatel se topí v dluzích a od exekuce je dělí jen malý krůček.

Dlužníci se mohou v Krnově obracet na dluhovou poradnu Lexikona. Díky projektu Cesta z českých dluhů a hájů, který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu, mají tuto službu zcela zdarma.

„Specifikem poradny je od roku 2017 dluhové poradenství. které do té doby nebylo v Krnově komplexně a bezplatně řešeno. Zde mimo jiné nabízíme zpracování insolvenčních návrhů.. Lexikona získala pro tyto účely jako první organizace v okrese Bruntál akreditaci Ministerstva spravedlnosti,“ představuje poradnu dluhová expertka Štěpánka Křehlíková.

Přestože jsou dluhovou skupinou pouze lidé z Krnova ve věku od 18 do 64 let, obracejí se na ni i starší lidé starší a často i s bydlištěm mimo Krnov. Závažná dluhová situace je zejména v menších obcích na Osoblažsku, kde je v exekuci místy až 50% obyvatel.

 „Do této chvíle navštívilo poradnu asi 1200 klientů, přičemž za poslední dva roky jsme pomohli 470 lidem s dluhovými problémy. Projekt končí v únoru příštího roku a právě nyní se nacházíme v období, kdy reagujeme na novelu insolvenčního zákona a tady ta novela otevřela dveře do oddlužení daleko většímu počtu lidí , kteří se na nás obracejí,“ konstatuje Štěpánka Křehlíková.

Co se týká počtu exekucí, tak MS kraj je 4.nejhorší v Česku. V exekuci je tady 13% lidí. V Krnově pak ještě o jedno procento více. Typický klient dluhové poradny má 5 exekucí. 

„Průměrná jistina takového dluhu v Krnově je 300 tisíc. Největší dluh, který jsme tady zaznamenali, bylo 19 milionů,“ dodává dluhová poradkyně.

Součástí dluhové poradny je také občanská poradna, která lidem nabízí pomoc i v dalších obtížných situacích, které mohou v životě potkat každého z nás.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy