Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opuštěné děti nachází domov v Čeladné už 100 let

  • Čeladná,

Dětský domov v Čeladné patří k nejstarším v České republice. Teď v září slaví 100 let. Původně byl tento objekt na úpatí Beskyd hotelem Smrk, opuštěné děti tu začaly nacházet domov v roce 1919.

“Spolkem pro péči o děti tu byl zřízen sirotčinec, následně ozdravovna a po válce zde byly i lidické ženy se svými dětmi,” sdělila ke stoleté historii Kateřina Surovíková, ředitelka Dětského domova v Čeladné. 

Také další historie prostorné budovy se ubírala sociálním směrem, dnešní podobu dětského domova získala generální přestavbou v 80. letech. Zázemí zde nachází až 48  dětí. 

“Žijí tady v šesti rodinných skupinách. Jsou  to doslova samostatné byty, kde mají obývák, svou kuchyň, koupelny a pokojíky. Vše je jako v klasickém bytě,” popsal zázemí René Dvoran, vedoucí vychovatel Dětského domova v Čeladné. 

Pro mladé lidi, kteří dosáhnou plnoletosti, je tu pro začátek samostatného života připraven i jeden startovací byt. 

“Máme tady obrovský areál se sportovními prvky, krásné prostředí u řeky, které jsme si zrenovovali, takže si myslím, že nám mnozí mohou závidět,” podotkla ředitelka domova.   

Dětský domov  je výrazně zaměřen na sport. To dokazují desítky pohárů a medailí v pokojích dětí i ve společných prostorách. 

Zřizovatelem domova je Moravskoslezský kraj, podporu ale nachází i v samotné obci. Oslavy 100letého výročí tu plánují na 14. září. Pozvat chtějí další domovy, i veřejnost z Čeladné. 
Pila Haratyk s.r.o. - pracov. Nebory
Třinec
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 5 778 Kč/měsíc

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště LIDL Horymírova a Frýdlantská
Frýdek-Místek
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků