Komín v Čeladné je funkční připomínkou minulosti, navíc je i domovem čapí rodiny

  • 11:17,
  • Čeladná ,

Poslední připomínkou původní podoby centra Čeladné, které bylo zcela zbouráno a přestavěno, je vysoký cihlový komín. Starý je více než 100 let a je stále funkční. Proto teď nastal čas pro jeho údržbu a nutnou opravu.

Plošina s pracovníky, kteří se starají o opravu čeladenského komína, musí vystoupat do výšky zhruba 30 metrů. Pak teprve mohou nahlédnout do jeho nitra a zkontrolovat probíhající práce. 

“Byly provedeny ty základní sanace, které takový objekt potřebuje, a následně bude jednou za dva roky kontrolován tak, aby splňoval veškeré vyhlášky a požadavky norem na provoz takovýchto zařízení,” uvedl Petr Sklář, ředitel společnosti Termo Frýdlant nad Ostravicí.  

Ke komínu byl nedávno připojen nový plynový kotel, který vytápí celé centrum obce, včetně radnice. Práce tak budou ještě pokračovat v jeho nitru upevněním nerezových vložek. Tuto rekonstrukci využila i obec a naplánovala další údržbu komína, v podstatě poslední stavby, která připomíná původní podobu centra, než bylo zhruba před 10 lety zcela přebudováno. 

“Ten komín je poslední historická památka na Žaarovu továrnu, která tady byla. A my jsme se rozhodli, že komín vyspravíme. Vytěsníme spáry a komín odvodníme,” sdělil Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné. 

Na jeho vrcholku sídlí 15 let čapí rodina Ta už odletěla na a jih její hnízdo muselo být sundáno. 

“Toto hnízdo umístíme do expozice památníku Josefa  Kaluse, aby děti viděly, že máme opravdové čapí hnízdo vybudované čápem,” podotkl starosta obce.

Než se ptáci na jaře vrátí, budou mít na hoře připraven základ nového domova. 
4. Ples pro Frýdek-Místek

24.01. 20:00
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

Jiří Stivín a Collegium Quodlibet / koncert

28.01. 19:00
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

Radek Jaroš: Koruna Himálaje / výstava

03.02. 00:00
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Beskyd Gastro a.s.
Frýdek-Místek
od 19 000 Kč

Detail

Nemocnice ve Frýdku-Místku, příspěvková organizace
Frýdek-Místek
od 20 925 Kč

Detail

KLEMP Šajtar s.r.o.
Frýdek-Místek
od 14 600 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků