Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kolik stojí potraviny a kolik jízdné? Děti z domova v Čeladné se učí hospodařit ve startovacím bytě

  • Čeladná,

Spočítat si, kolik měsíčně stojí potraviny a jaké jsou další nezbytné výdaje potřebné k životu. To se učí mladí lidé v Dětském domově v Čeladné, kteří žijí ve startovacím bytě. Připravují se tak na samostatný život.

Startovací byt zřídili v Dětském domově v Čeladné před asi sedmi lety. Nastěhovat se do něj mohou mladí lidé, kteří dosáhli 18-ti let, a učí se tu sami hospodařit. Jedním z nich je dvacetiletá Pavlína, vyučená kuchařka, která se dále vzdělává v oboru cukrář.

“Vařím si tady, uklízím si, peru si, zařizuju si prakticky všechno. Kupuju si jízdenky na vlak do školy, ve škole si zařizuji různé akce,” uvedla Pavlína Bakšová, obyvatelka startovacího bytu, Dětský domov v Čeladné. 

“Děti dostávají peníze na měsíc, sami s nimi hospodaří a musí je vždy na konci měsíce vyúčtovat,” sdělila Kateřina Surovíková, ředitelka Dětského domova v Čeladné. 

Například na potraviny tu mladí obdrží lidé zhruba 3 a půl tisíce korun měsíčně. Pavlína, které v domově žije od svých 13 let, si do svého rozpočtu přispívá i penězi z brigád. 

“Je to dobrá zkušenost do života a můžu se toho přiučit i více,” dodala Pavlína Bakšová.

Startovací byt je zařízen pro čtyři obyvatele, ovšem jak podotkla ředitelka domova, musí si jej zodpovědným přístupem zasloužit. 

“Spíš je to za odměnu, ne každý může v tomto bytě bydlet. Děti, které si to opravdu zaslouží, jsou tady rády a myslím si, že to plní svůj účel,” dodala ředitelka domova.   

Po dovršení 26 let pak musí startovací bydlení opustit. Využít mohou například domy na půli cesty nebo se postavit na vlastní nohy. 
Bohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště LIDL Horymírova a Frýdlantská
Frýdek-Místek
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

Handicap-chráněná dílna s.r.o. - Třinec
Třinec
od 3 800 Kč/měsíc

Detail

AGRICOOP Třinec a.s., kravín Vendryně
Vendryně
od 19 000 do 20 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků