Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce bývalé školy v Čeladné odkryla příjemné překvapení

  • Čeladná,

Za necelé dva měsíce se v Čeladné dočkají znovuotevření památníku básníka a učitele Josefa Kaluse. Budova bývalé školy, ve které památník sídlí, byla uzavřena v loňském roce, kdy obec zahájila její rozsáhlou rekonstrukci.

Bývalá obecná školy v Čeladné, která je památníkem básníka, prozaika a místního učitele Josefa Kaluse, byla ve špatném technickém stavu a obec musela v roce 2018 přistoupit ke kompletní rekonstrukci. Ta přinesla ve sklepích i příjemné překvapení. 

“Stavba se musela celá takzvaně očesat. Zůstal jenom původní skelet. Dole ve sklepích jsme zjistili, že oklepáním zdí se vynořily nádherné klenby,” uvedl Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné. 

Jejich stáří je odhadováno na 200 až 210 let. 

“Přišli jsme na původní historické klenby, které jsou z cihel pálených na slunci a na ohni. Dále tady vidíme strukturu kamenného zdiva, je to kámen říční ručně tesaný,” ukázal Lukáš Bražina, stavbyvedoucí. 

Opravené prostory si bude moci už brzy prohlédnout veřejnost, a to 16. února, v den, kdy se Josef Kalus narodil. Jeho památník bude znovu uchovávat přírodovědné sbírky, vznikne tu mimo jiné retro školní učebna a obec má i s venkovním prostorem velké  plány.

“To to je místo genius loci a s tou hektarovou loukou za náma nám to umožní vytvořit nějaký skanzen toho, co naši předkové uměli. A toto je první vlaštovka, opravení Památníku Josefa Kaluse,” podotkl starosta Čeladné. 

Umístěny by zde mohly být artefakty z bývalých zdejších hutí, z mlýnů, sirkárny nebo přádelna vlny.
RenoFarma Beskyd, a.s. - pracoviště kravín Skalice
Frýdek-Místek
od 120 Kč/hod.

Detail

Active Colour s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 5 778 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště Chlebovice
Frýdek-Místek
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků