Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Masopustní taškařice s pochováním basy v Čeladné

  • Čeladná,

Cimbálová muzika Portáši provázela průvod maškar, který v neděli 23. února prošel Čeladnou. Tradici masopustu, kterou tu dříve předkové dodržovali, obnovili sami zdejší obyvatelé před šesti lety.

“Přišli jsme s tím, protože si myslíme, že to na vesnici patří, a chceme zapojit vždy co nejvíce lidí. Je to akce, která je taková komunitní. Jsme rádi, když lidé přijdou, když přijdou v maskách a je to takové sdílení radovánek tady na Čeladné,” uvedla Jana Ožanová, spoluorganizátorka masopustu 

Lidé dorazili v tradičních i netradičních maskách představujících  zvířata a řemesla. Nejdůležitější postavou byla samotná figura Masopusta, který si od starosty Čeladné vyžádal povolení ke vstupu do obce.  

“Někde Masopust je potom zabit, u nás to neděláme tak násilně, takže končíme tím, že pochováme basu,” oddechl si Masopust.  

“Já jsem soudce a budu nakonec vynášet spravedlivý soud nad basou,” podotkl Soudce.

“Našim úkolem je donést basu až na místo samé, kde soudce udělá veřejný soud, a když basa zemře, tak ji odneseme a pochováme,” přidal se Hrobař. 

Než ale došlo k závěrečnému soudu, pronese se basa v čele průvodu vesnicí, a maškary poveselily její obyvatele. 

“Díky paní Ožanové se tady tato tradice znovu zavedla. Je to takový šikovný zvyk, akorát ještě ne všichni lidé jej přijali, ale věříme, že do budoucna to klapne a bude tady i více lidí,” konstatoval  Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné. 

Některé tentokrát možná odradilo nevlídné počasí. Ti, kteří tradici dostáli, si ovšem před začátkem velikonočního půstu užili zábavu a hodování dosyta. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy