Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zvládl to. Školák z Čeladné pomohl ženě se záchvatem

  • Čeladná,

Jak se správně zachovat, pokud se někdo ocitne v ohrožení zdraví nebo života, to se během celodenního projektu s názvem “Zvládnu to” učili všichni žáci Základní školy v Čeladné.

Lukáš Kovář, zástupce ředitele pro 1. stupeň, ZŠ Čeladná: “Každá třída měla přiděleno nějaké téma. V první a druhé třídě se jednalo o ošetření nějakých drobných úrazů. Dále to pokračovalo tématem postupu při požárním poplachu, dále, jakým způsobem bychom měli postupovat, když poskytujeme první pomoc, a další témata, která se týkají ochrany zdraví.”

A že se jedná o důležité dovednosti, to podtrhl průběh slavnostní vyhodnocení projektu ve sportovní hale. Drobnou pozornost si zasloužily všechny děti, které se projektového dne účastnily.

Na jednoho žáka tu ovšem čekala speciální krabice. Daniel Blažek na počátku roku ještě jako žák páté třídy zažil reálnou záchranářskou situaci na vlastní kůži. Pomohl paní s epileptickým záchvatem.

Daniel Blažek, žák 6. třídy, ZŠ Čeladná: “My jsme seděli s kamarádem na zastávce a čekali jsme na autobus. Viděli jsme paní, že z ničeho nic spadla na zem a začala se hodně třepat. Zeptal jsem se paní, jestli mám zavolat záchranku, ona řekla, že ano, tak jsem ji zavol. Paní na telefonu po mně chtěla podrobné informace, kde se nacházíme, jak to probíhá a o stavu té paní. Potom přijel autobus a všichni odjeli, a já jsem tam čekal do příjezdu sanitky.”
Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Běžná věc to určitě není. Tento klučina neváhal zavolat sanitku a také při té paní zůstal. A musím to říct na nás dospělé, že někteří dospělí z té zastávky odešli pryč, ale on tam zůstal až do příjezdu té rychlé záchranné služby. Dokázal to, co se naučil, použít v praxi.”

Vedení obce a škola ocenili Danielovu reakci a pohotovost dárkem v podobě 3D tiskárny.

Nahlásit chybu


K tématu
SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail