Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sklepení Kalusova památníku zdobí to, co kdysi bývalo ve všech chalupách

  • Čeladná,

Unikátní sklepení Památku Josefa Kaluse podtrhuje podzimní výstavu kolovrátků, historie salašnictví v Beskydech a zpracování vlny. Prezentované předměty pocházejí ze sbírky Pavla Šmíry, její základy vytvořil jeho otec, jehož nedožité sté narozeniny si letos připomínal.

Pavel Šmíra, majitel sbírky: “Musím říct, že tyto artefakty, které tady vidíte, byly v době sběratelského socialismu běžně dostupné na všech chalupách a lidé se jich během rekonstrukcí zbavovali. A otec byl natolik šikovný, že tyto věci posbíral a díky němu se zachovaly do dnešních dnů.”

Předmětem sbírky je průřez základního salašnického náčiní a nádobí a kolovrátky, které jsou z velké většiny stále funkční.

Pavel Šmíra, majitel sbírky: “Kolovrátky měly různé tvary a charaktery a různé technické vymoženosti. Ta vlna se centrálně zpracovávala v takových kramplovnách a taková význačná kramplovna byla i na Čeladné.”

Součástí výstavy jsou například i tyto dvě valašky, bohatě zdobené v kovové části.

Pavel Šmíra, majitel sbírky: “Dá se říci, že podle té grafiky pocházejí z 18 nebo 19 století.”
Milan Moravec, správce a průvodce, Památník Josefa Kaluse: “Památník má ve své podstatě fungovat jako takové kulturní centrum pro občany i návštěvníky. A tato výstava tady do podbeskydí zapadá, takže jsme chtěli ukázat, jak se tady v minulém a předminulém století žilo a pracovalo.”

Svou sbírku vystavuje Pavel Šmíra jen zcela výjimečně. Tady v Čeladné bude k vidění do konce listopadu, v prosinci, po ukončením turistické sezony v Památníku Josefa Kaluse, jen po telefonické domluvě.

Nahlásit chybu


K tématu
Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail