Pacienti oddělení dlouhodobé následné péče Nemocnice ve Frýdku-Místku mají možnost strávit každé středeční odpoledne v příjemné společnosti studentek zdejší Střední zdravotnické školy, které se rozhodly věnovat svůj čas nemocným lidem a zapojit se do nového programu Dobrovolnického centra ADRA s názvem SetKavárna.
Irena Blablová, hlavní koordinátor dobrovolníků DC ADRA ve F-M: “Náš nový dobrovolnický program s názvem SetKavárna znamená setkávání u kávy nebo nějakého horkého nápoje. S těmito nápoji chceme nabídnout pacientům na oddělení dlouhodobé následné péče mladé dobrovolníky, kteří prostřednictvím toho nápoje mohou navázat prvotní kontakt s lidmi, kteří jsou ve věku jejich prarodičů.”
Návštěva studentek na pokoji nemocných trvá většinou kolem patnácti minut. Je to ale individuální, záleží také na náladě pacienta. Jednou z nich je i paní Anna Matulová, která se na návštěvu dobrovolnic vždy těší a ráda si s nimi popovídá.
Anna Matulová, pacientka nemocnice: “Je to moc příjemné. Když tady musím celý den být, a já jsem tu už od Velikonoc, tak ráda uvidím někoho, kdo si se mnou popovídá. Moc ráda. A děvčata, která tu byla, byla moc hodná a příjemná.”
Do projektu se zapojilo hned devatenáct studentek druhého ročníku Střední zdravotnické školy.
Anketa: studentky Střední zdravotnické školy ve F-M, dobrovolnice: 1. “Přišlo mi strašně hezké pomáhat lidem a dělat radost už jen tím, že za nimi přijdeme a usmějeme se. Oni z toho mají velkou radost a to je pro nás krásný pocit. Funguje to tak, že přijdeme na pokoj a zeptáme se pacientů, jestli si dají kávu, čaj nebo čokoládu. My jim nápoj pak zajdeme uvařit a potom si s nimi povídáme.” 2. “Jsem ráda, když mohu takto strávit svůj volný čas, protože mě baví pomáhat lidem.”
Pavla Bařinová, učitelka Střední zdravotnické školy ve F-M: “Přínos pro nás je v tom, že tito studenti ještě nemají praxe v nemocnici, a tady se naučí komunikovat s pacienty. Ten vstup na praxi ve třetím ročníku je pro ně potom daleko jednodušší. Poznají problematiku seniorů, poznají problematiku nemocných a daleko lépe pak dovedou pochopit toho nemocného. Výstup je pak i ten, že má člověk z té pomoci dobrý pocit.”
V současné době je na oddělení dlouhodobé následné péče umístěno třicet pacientů. Možnosti setkat se s dobrovolnicemi v rámci projektu SetKavárna využívá šestadvacet z nich.
Dagmar Luknárová, vrchní sestra oddělení dlouhodobé následné péče: “Hlavním přínosem pro naše pacienty je v tom, že pacienti vypadnou z takového toho stereotypu, kdy se o ně stará zdravotnický personál. Tím, že k nim dochází mladá děvčata, dochází k mezigeneračnímu styku mladších lidí se staršími. Pacienti se na tu středu, kdy je SetKavárna, velmi těší. Děvčata s radostí vítají. Máme pozitivní ohlasy od nich, ale i od děvčat. Založili jsme i facebook, kde naše staniční sestry pravidelně vkládají příspěvky."
Jedním z dalších cílů projektu je vedle pomoci nemocným zároveň také vytvoření podmínek mladým lidem pro zapojení se do dobrovolné činnosti.