Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jedinou letošní velkou akcí ve Frýdku-Místku bude festival Sweetsen Fest

Téměř všechny velké letní akce ve Frýdku-Místku se buď zrušily nebo přesunuly na příští rok. Pořadatelé tak učinili na doporučení Krizového štábu. Jediná akce ale zůstala, a to Sweetsen Fest. Přesunuta byla na září a zastupitelé jí nakonec po dlouhé debatě dali formou vyhlášky upravující noční klid zelenou.

Období nouzového stavu v průběhu nové koronavirové pandemie bylo pro všechny obdobím velké nejistoty. Nikdo nedokázal přesně říct, jak vážně a na jak dlouho nás pandemie omezí nejen v běžném životě. Velkou újmu tak utrpěly především hromadné kulturní akce a společenské akce a nejinak tomu bylo i ve Frýdku-Místku.

Pavel Machala, náměstek primátora F-M: "Z preventivních důvodů jsme v návaznosti na celoplošná koronavirová opatření zrušili všechny velké akce pořádané městem. To znamená akce, na které byli lidé zvyklí v rámci Veseléta, od Dětského dne, přes Beskydské rekordy, Pivopění, Jazz ve městě, až po historické slavnosti. Taky pořadatelé velkých akcí jako je Mezinárodní folklorní festival nebo FM City Fest se rozhodli akce nepořádat a přesunout je na příští rok."

Velkou diskuzi ale mezi zastupiteli vyvolal plán pořádat festival Sweetsen Fest. Organizátoři se ho totiž zřejmě jako jedinou velkou akci ve městě rozhodli uspořádat, ale až v září.

Petr Korč, ředitel Sweetsen Festu: "Festival Sweetsen Fest je srostlý s městem už 17 let a my jsme chtěli zachovat tu myšlenku, chtěli jsme zachovat tradici. A vzhledem k tomu bohu dík optimistickému vývoji jsme se rozhodli, že se pokusíme festival uspořádat i letos a oznámili jsme nový termín 10. až 13. září. Podle toho, jaké jsou signály, tak si myslíme, že v září ta situace bude mnohem optimističtější."
Pavel Machala, náměstek primátora F-M: "Pořadatel Sweetsen Festu chce akci pořádat za každou cenu s tím, že akcí chce údajně poděkovat všem kdo byli v prvních liniích při zvládání koronavirové pandemie. To mi přišlo naprosto absurdní, ti co byli v první linii, tedy hasiči a policisté, již dali vědět, že se letos nebudou podílet na žádné hromadné akci, protože jsou si vědomi rizik, které přináší a odřekli účast na Dni s integrovaným záchranným systémem, který je letos také zrušen. Pořadatel Sweetsen Festu jim chce poděkovat tím, že hromadnou akci uspořádá a podle mě zbytečně zvyšuje riziko, že do té první linie zase budou muset jít."

Zastupitelé na toto téma diskutovali více než hodinu a poté vyhlásili patnáctiminutovou přestávku. Po dalších zhruba 20 minutách se přistoupilo k hlasování o povolení čtyřdenní akci uspořádat do jedné hodiny v noci. 26 bylo pro, 7 proti a 6 se zdrželo.

Pavel Machala, náměstek primátora F-M: "I přes doporučení krizového štábu, který doporučuje přesunout všechny akce nad 500 osob na příští rok, ale většina v zastupitelstvu měla jiné mínění, takže nakonec se akce bude moci konat do jedné hodiny v noci, a to i tedy ze čtvrtku na pátek."
Petr Korč, ředitel Sweetsen Festu: "Festival Sweetsen Fest by proběhl, i kdyby byl úplně malinký a proběhne v souladu se všemi nařízeními vlády, ministerstva zdravotnictví a tak dále a pokud by situace nebyla příznivá, tak my určitě nebudeme dělat nic, co by mohlo někoho ohrozit. Ale jak už jsem řekl, ten vývoj naštěstí vypadá optimisticky a budou se konat festivaly i během léta menší, tak já věřím, že všechno dobře dopadne a festival proběhne.
Anketa: 1.) "Super, já o tom vím, já to sleduju na Facebooku." 2.) "Super, těším se." 3.) "Bylo to asi třeba, když byl ten koronavirus, aby se lidi ochránili. Ale je fajn, že to snad to bude v pohodě, nikdo se tam nenakazí a proběhne to hladce, těším se, loni jsem tam nebyla, tak snad mi to letos vyjde, jsem ráda, že to letos bude nakonec. 4.) "Super pro lidi, že se to uskuteční."

Festival pravidelně představuje pouze umělce z Frýdku-Místku, a i letos podpoří charitativní projekty.

Petr Korč, ředitel Sweetsen Festu: "Přímo si budou vybírat finanční prostředky společnosti ADRA, Charita a Podané ruce a rádi bychom taky tím, že tento festival rozmístíme i do frýdecko-místeckých kubů, podpořili scénu, která měsíce strádala a nemohly se tam konat akce."

Akci navštěvují pravidelně každý rok tisíce lidí, po celou dobu se na ní totiž nevybírá žádné vstupné a všichni umělci zde vystupují bez nároku na honorář. Podporuje ji každoročně i město, které letos přispělo částkou 700 tisíc korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy