Festival Sweetsen fest začal ve čtvrtek odpoledne v parku Pod zámkem. Velká Dance aréna tady postupně přivítala řadu frýdecko-místeckých tanečních skupin.
Anketa: 1.) "Chodíme pravidelně a přivedly nás taneční vystoupení. A je to skvělé."
Anketa: 2.) "Přišli jsme se podívat sem na zahájení, protože ty tance jsou vždycky skvělé úplně. Uvažujeme, že syna dáme do Funky Beats, takže jsme se přišli podívat. A Sweetsen fest funguje už dvacet let, takže doufám, že letos to bude pecka, jako každý rok."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já mám obrovskou radost z toho, že ten festival, který kdysi vznikl jako jednodenní malý koncert pro tři kapely, za dvacet let vyrostl do obrovské šíře. Dneska jsme tady na programu tanečních skupin, které všechny jsou téměř stejně staré jako festival. Což dokazuje, že v době, kdy festival vznikal, opravdu ve Frýdku-Místku něco vřelo, něco vznikalo. A dneska je to festival, který probíhá tři dny na mnoha místech města, na mnoha scénách, vystupují tady stovky umělců. Festival je pevnou součástí města, patří ke třem největším akcím. A já jsem za to moc rád, že se dožil těch dvaceti let. A přeji mu dalších dvacet let, aby pořád bavil lidi a měli ho za ten svůj a byl to pořád Frýdek-Místek sobě."
Hlavní scéna plná řady hudebních interpretů se pak tři dny odehrávala v areálu TJ Slezan.
Kamil Rudolf, organizátor Sweetsen festu: "Letos Sweetsen fest slaví své dvacáté narozeniny, což si myslím, že je poměrně rarita mezi festivaly. Opět je tento ročník jenom pouze o Frýdku-Místku, o interpretech z Frýdku-Místku."
Kapely se vzdávají nároku na honorář a festival má vždy benefiční charakter. Pravidelně se zde vybírají peníze na Charitu, Adru, Strom života a Podané ruce.
Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "My už mnoho let jsme jednou z organizací podpořenou organizátory i občany města Frýdku-Místku a okolí, protože jeden den v tom daném roce my můžeme vybírat do kasiček na canisterapii. A canisterapie je to, co děláme ze srdce rádi s našimi pejsky, které musíme připravit, vycvičit."
Kamil Rudolf, organizátor Sweetsen festu: "Tím, že se neplatí vstupné, tak prosíme lidi, aby alespoň přispěli na charity, které jsou z našeho města. A dělají toho spoustu dobrého. V letošním roce má program Swetsen festu více než 100 programových bodů. Takže ta nabídka je opravdu pestrá. Uskuteční se na šesti scénách. Není to jenom o hudbě, ve čtvrtek je taneční workshop, v sobotu pak divadlo a naše diskuzní fórum Sweetalks."
Anketa: 3.) "Nechodím úplně pravidelně. Loni i letos jsme byli pouze s dětmi na jedno odpoledne. A letos jsme tu přišli výhradně na kamaráda, který tady hrál s kapelou Under the skin."
Anketa: 4.) "Pravidelně nechodím, jsem tady dneska poprvé. Zatím dojmy dobré." – Máte nějakého interpreta, na kterého se těšíte? – "Na Kočka." – Proč? – "Znám jeho písničky a mám ho ráda."
Tomáš Kočko, účinkující: "No to je úplně srdcovka, protože teď jsem se zrovna bavil tady s panem stage managerem, že my jsme asi s kapelou byli úplně u začátku tohoto festivalu." - Co říkáte na to, do jakých rozměrů se to dneska dostalo? - "No je to paráda, fakt paráda. A hlavně, co mě těší jako člověka, který už nežije ve Frýdku, jak se zvenčí dozvídám, jak to ve Frýdku žije. Ten Sweetsen nabobtnal a dává o sobě dobře vědět."
Organizace ADRA, Charita, Podané ruce a Mobilní hospic Strom života vybraly od návštěvníků letos přes 145 tisíc korun. Částka byla v historii festivalu rekordní.