Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku spustil testování zájemců, kteří se chtějí osobně sejít s klienty

Od soboty 5. prosince už mohou příbuzní osobně navštěvovat klienty domovů pro seniory. Podmínkou ale je, že musejí mít platný plnohodnotný test na Covid-19, který nesmí být starší než 48 hodin. Test jim může udělat také samotné zařízení. Na návštěvu je ale potřeba se dopředu objednat, očekává se o ně totiž velký zájem.

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku zareagoval na vládní nařízení poměrně rychle. Návštěvám nabízí dokonce možnost se nechat otestovat přímo v zařízení, lidé se ale musejí dopředu objednat.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Aktuálně to jsou pondělí, středa, pátek, v tom dnu nabízíme dva časy, od 10:00 do 11:00 a od 14:00 do 15:00, kdy se mohou jako zaregistrovat. V rámci té registrace mají možnost přijít na testovací odběr."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dle vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové bude testování v zařízeních bezplatné. Ministerstvo práce a sociálních věcí pak poskytne všem zařízením dotace na zvýšené náklady."

Po registraci návštěvníkům provede test sestra přímo na vrátnici domova pro seniory. S negativním výsledkem pak mají zájemci možnost osobně navštívit příbuzného. Test platí 48 hodin a na návštěvu je možné přijít i opakovaně.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V rámci testovacího dne máme možnost otestovat celkem 20 osob, to znamená ten dopolední běh je to 10 osob a odpoledne také 10 osob. Je to z toho důvodu, že opravdu víme, že vyhodnocení testu trvá 10 až 15 minut a v rámci té registrace jsme to udělali tak, ať se těch 10 lidí komfortně přihlásí a nevznikají dlouhé čekací doby."

Po dobu návštěvy musejí mít návštěvníci minimálně respirátor třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového filtru. Na návštěvu mohou také přijít lidé, kteří prodělali onemocnění Covid-19 a mají o tom zápis od lékaře, který nesmí být starší než 90 dnů.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Byť se musí splnit některé podmínky, věřím, že je to výborný krok zejména v tomto předvánočním období. I když naše pobytové zařízení sociálních služeb se snažilo vynahradit odloučení uživatelů a jejich rodin například komunikací přes videohovory, či přes potkávací místnost, tak osobní setkání je nenahraditelné."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "My jsme první testování provedli v pátek. Ten zájem byl velký, nicméně jsou zde i rodinní příslušníci, kteří chápou tu situaci, ať už teda z toho, že máme nevelký počet testů nebo nemáme úplně velké kapacity na to provádět ten odběr, tak využívají nadále návštěvnické místnosti, což je pro nás značka ideál. Návštěvnická místnost je i nadále v provozu."

I pro setkávací místnost platí kvůli jejímu vytížení, že se musejí zájemci o návštěvu dopředu nejlépe telefonicky objednat. Kompletní přehled o možnostech návštěv najedete na webu města.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy