Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hotel Centrum ve Frýdku-Místku kupuje městská společnost, chce v něm vybudovat své zázemí i byty

Budoucnost hotelu Centrum ve Frýdku-Místku dostala jasné obrysy. Dominantu města koupí městská společnost DISTEP. Do sedmi let by ho pak chtěla postupně zrekonstruovat a plně využívat. Prodej schválili zastupitelé za cenu zhruba 44 milionů korun.

Léta chátrající hotel Centrum ve Frýdku-Místku je zřejmě zachráněn. Městu se podařil nečekaný kousek, projevila o něj totiž zájem městská společnost DISTEP.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Hotel Centrum konečně zná svoji budoucnost a já si dovolím říct takové lidové přirovnání. Nám se podařilo zabít jednou ranou ne dvě mouchy, ale tři mouchy. Protože za prvé hotel Centrum zůstane stát. Za druhé stále pracujeme s tou možností, že tam vzniknou byty a bydlení. A za třetí ten hotel získá městská společnost, takže zůstane plně pod kontrolou města. Nebude tam obchod s chudobou."

DISTEP je primárním dodavatelem tepla ve městě, spravuje i vlastní nemovitosti, které má v pronájmu a má také několik různých objektů, kde má střediska údržby i dopravy.

Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Hotel Centrum se nám vyloženě nabízí k tomu, abychom všechna tyto roztříštěná pracoviště, která máme, přesunuli do bývalého restauračního traktu, který svojí velikostí odpovídá našim potřebám. A to jak technické, tak administrativní zázemí. S tím, že všechny tyto prostory jsme schopni si sami naprojektovat, technicky upravit, zhodnocovat, udržovat. S tím, že došlo by tam k přesunu našeho dispečinku 24/7, abychom měli neustálý dohled nad těmito prostory."

Na město v posledních měsících přišly 4 nabídky k odkupu nebo směně hotelu za jiné nemovitosti. Vytvořená pracovní skupina k tomu následně doporučila ještě prodej formou dražby nebo licitace. Nakonec ale rozhodla nabídka na odkup společností DISTEP za téměř 44 milionů korun a zastupitelé prodej schválili.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "To byl složitý materiál, dokonce se dá označit za mimořádně složitý. Nejenom z toho hlediska formálního, ale i z hlediska toho, o jak citlivou záležitost se jedná pro veřejnost. A snažili jsme se samozřejmě dát zastupitelům veškeré relevantní podklady. Proto, pokud byly určité připomínky k rozsahu toho materiálu, který měl skoro 300 stran, tak bylo to způsobeno právě tím. Chtěl bych poděkovat za přípravu tohoto materiálu zejména odboru správy obecního majetku, ale i dalším odborům, které se na tom podílely."
Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Dobrá věc se podařila. Já jsem moc rád, že jsme jako pirátská strana mohli být u záchrany hotelu Centrum. To, aby nešel k zemi, nebyl zdemolován, byla jedna z našich hlavních priorit, proč jsme vstoupili do koalice v březnu."

DISTEP chce také postupně přeměnit bývalou hotelovou část na byty.

Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Následně bychom tyto prostory rekonstruovali na bytové jednotky o velikosti 2+kk, 1+kk. Plus startovací byty, které případně můžeme potom nabídnout městu. Stejně tak se tam nabízí možnost, abychom tam vypracovali projekt a rekonstrukci pro byty pro handicapované, které by byly přístupné právě přímo z těch prostor toho parkoviště."

Společnost předpokládá, že do dvou let bude mít připravenou projektovou dokumentaci a patřičná stavební povolení.

Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Od toho se potom budou následně odvíjet ty samotné stavební úpravy té části technicko-administrativní. Což v tuto chvíli počítejme cca v rozsahu plus dva roky a potom následně v dalších letech bychom prováděli úpravu těch částí pater toho komplexu ubytovacího. Kdy v každém roce chceme opravit cca dva patra. Čili nám vychází nějaký časový harmonogram do sedmi let."

Hotel je pro DISTEP zajímavý ještě z jednoho důvodu. Uvnitř je obrovský výměník tepla.

Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "Je to takový dům v domě, která má dneska plochu cca 400 metrů čtverečních, kterou právě chceme použít, jak pro zásobování teplem samotného objektu. A dále ji upravit tak, abychom připravili už půdu i pro další rozvoj území jako takového."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Předpokládáme, že v té oblasti vznikne nová čtvrť města, zejména s bydlením. A nejdůležitější informace, která z toho plyne je, že peníze, které společnost DISTEP nahospodařila, tak neutratí, nerozpustí, ale investuje do projektu, který v budoucnu zajistí, že nebude cena tepla růst, tak jako jinde."

DISTEP počítá příští rok s navýšením cen za teplo o zhruba 9 procent. Oproti tomu taková Ostrava zdraží o více než 22 procent.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy