Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé z Ukrajiny mají velký zájem o kurzy češtiny ve Frýdku-Místku

Rodinné a vzdělávací centrum Lumpíkov ve Frýdku-Místku pořádá pravidelné kurzy češtiny pro obyvatele Ukrajiny. O výuku je velký zájem a s jejím zajištěním pomohli i dobrovolníci. V centru také ukrajinským maminkám hlídají malé děti a zároveň jim chtějí pomoci si najít práci.

Lékařka, právnička, zdravotní sestra nebo dokonce designérka baletních šatů. To je jen malý výčet mnoha profesí, které zastávali na Ukrajině účastnice kurzu češtiny:

Ludmila, účastnice kurzu češtiny: "Já jsem Ludmila. Jsem z Ukrajiny. Z Charkova. Já jsem byla doktorka na Ukrajině."
Bohdan, účastník kurzu češtiny: "Já jsem Bohdan, já jsem z města Charkov, já jsem byl student medicíny na Ukrajině."
Julia, účastnice kurzu češtiny: "Já jsem Julia, jsem z Kyjeva z Ukrajiny. Já jsem byla turistická průvodkyně."

Výuku češtiny ve Frýdku-Místku pro zájemce zorganizovalo centrum Lumpíkov.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Jde jim to skvěle. Jsou fakt hodně šikovní a jde vidět, že trénují, snaží se a dělají to s velkým zájmem. Řekla bych, že jsou spíš mladší, takto obecně do těch 30 až 40 let. Máme tu i hodně studentů, kteří k nám chodí. Takže nejmladšímu je asi takových 10 a nejstarší babičce je tady, nechce mi to říct, ale třeba 60 až 70 let."
Julia, účastnice kurzu češtiny: "Některá slova jsou stejná jako v ukrajinštině. Češtině rozumíme asi tak ze 30 až 40 procent, ale neumíme mluvit."
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Oni hodně rozumí, ale méně mluví, takže je důležité se naučit teďka ty slovíčka a trošku se rozmluvit. Ale na to, že máme třetí lekci, tak už zvládají v pohodě tu základní komunikaci a rozumí, že mají něco přečíst, něco vysvětlit, něco napsat."

Celá tato iniciativa je možná díky dobrovolníkům z Frýdku-Místku a okolí, kteří nakoupili učebnice a přispěli na školní potřeby.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Kromě češtiny, kde máme 40 lidí, kteří nám teďka dochází na kroužky, tak máme hlídání dětí. Pro ty maminky, které se tady učí. Anebo i pro ostatní. Můžou to využít vždycky od pondělí do čtvrtka od 8:30 do 11:30. Zároveň se jim snažíme najít práci, protože máme kontakty na zaměstnavatele tady v okolí."

Zájem o výuku češtiny je obrovský a centrum chystá otevření i dalších kurzů, které budou probíhat večer.

Nahlásit chybu


K tématu
Global Partner Péče, z.ú. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí,
Frýdlant nad Ostravicí
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Karel Skupień - kravín Folwark
Písek
od 28 000 Kč/měsíc

Detail

DELTA facility, s.r.o. - pracoviště
Frýdlant nad Ostravicí
od 8 650 Kč/měsíc

Detail